Nie tylko bóle głowy. Jeśli się pojawiły, coś nie tak dzieje się z oczami

Są objawy, z którymi od razu kierujemy się do gabinetu okulistycznego. Do takich zalicza się np. uporczywy ból oka lub okolicy gałki ocznej. Zamazane widzenie przy obserwacji przedmiotów z bliska i daleka, widzenie jak za mgłą, częste mrużenie oczu to z kolei objawy, z którymi prędzej czy później (niestety często później), również zgłaszamy się do specjalisty. Są jednak też objawy, których nie łączymy z chorobami oczu i wadami wzroku, i które zupełnie bagatelizujemy. Wymieniamy pięć takich.

Częste bóle głowy

Bóle głowy, którym nie towarzyszy gorączka, katar, bóle mięśni, najczęściej łączone są z przemęczeniem, przepracowaniem, niedoborem snu. Częste bóle głowy mogą też jednak oznaczać problemy ze wzrokiem. Jedną z najczęstszych przyczyn bólu głowy jest zmęczenie oczu. Choć nie jest klasyfikowane jako choroba, lecz raczej zbiór objawów, to konsekwentne zaniedbywanie tego stanu może skutkować koniecznością podjęcia leczenia. Do objawów zmęczenia oczu zalicza się również: bóle oczu, wrażenie suchości i piasku pod powiekami, niewyraźne widzenie i wrażliwość na światło. U wielu osób bóle głowy tego typu występują z powodu warunków pracy - z powodu patrzenia na jasny ekran komputera, pracy przy słabym oświetleniu lub zbyt długiego wpatrywania się w ekran. Jeśli spędzasz długie godziny przed komputerem, stosuj metodę 20-20-20 polecaną przez lekarzy okulistów.

Reklama

Przyczyną częstych bólów głowy może być też wada wzroku, o której nie wiemy. Szczególnie dalekowzroczność. Bóle głowy mogą sugerować również astygmatyzm. W niektórych przypadkach zez ukryty może się charakteryzować częstymi bólami głowy.

Bóle głowy mogą być także sygnałem jaskry - choroby nazywanej "cichą złodziejką wzroku". Ból głowy w jaskrze jest zwykle związany z gwałtownym wzrostem ciśnienia w gałce ocznej. Pojawia się szczególnie w przypadku jaskry z wąskim kątem przesączania, a także jaskry neowaskularnej.

Gorsze widzenie w nocy

Nie bagatelizuj też gorszego widzenia w nocy. Gorsze widzenie w nocy lub w warunkach słabego oświetlenia może być symptomem np. krótkowzroczności. Także osoby z astygmatyzmem zgłaszają, że trudniej jest im widzieć w nocy niż w ciągu dnia. Prowadzenie pojazdu w nocy z tą wadą, jeśli nie została skorygowana, może być znacznie utrudnione, a przede wszystkim niebezpieczne. Patrząc np. na światła reflektorów samochodowych, osoba z astygmatyzmem widzi rozmazany obraz.

Coraz gorsze widzenie w ostrym świetle i w ciemnościach jest też typowe dla zaćmy - choroby, która najczęściej pojawia się wraz z wiekiem. O początkach zaćmy może świadczyć konieczność częstej zmiany okularów - żadna zmiana nie jest w stanie poprawić chorym komfortu widzenia. Mają oni trudności z czytaniem, oglądaniem telewizji lub prowadzeniem samochodu, z patrzeniem w jasne światło, a kolory mogą wydawać im się mniej nasycone lub zniekształcone.

Utrudniona adaptacja wzroku do ciemności może być również objawem jaskry. W przypadku przechodzenia z jasnego pomieszczenia do ciemnego zdrowe oko, jeżeli występuje niewielkie źródło światła, po chwili zaczyna rozpoznawać przedmioty. Osoby z jaskrą mają z tym duży problem.

Niewyraźne widzenie w nocy bywa także objawem niedoboru witaminy A.

Efekt halo

Efekt halo, nazywany również efektem aureoli, polega na dostrzeganiu świetlistych obręczy wokół źródeł światła takich jak latarnie czy reflektory samochodów. Może być skutkiem przejściowym po przebytej laserowej korekcji wzroku, a niekiedy (szczególnie gdy towarzyszą mu inne objawy) może być objawem świadczącym o rozwijającej się choroby oczu.

Efekt halo jest jednym z najczęstszych objawów zaćmy, zwłaszcza w przypadku zaćmy podtorebkowej tylnej. Widzenie aureoli wokół źródeł światła może być też symptomem jaskry i astygmatyzmu, a także dystrofii Fuchsa. W dystrofii Fuchsa płyn gromadzi się w rogówce, powodując obrzęk i jej zgrubienie. We wczesnych stadiach tego stanu nadmiar płynu gromadzi się przez noc i powoduje niewyraźne widzenie po przebudzeniu, a następnie stan ulega poprawie po kilku godzinach. Na późniejszych etapach niewyraźne widzenie trwa dłużej, czasem przez większą część dnia.

Nadwrażliwość na światło

Nadwrażliwość na światło to często bagatelizowany objaw. W łagodnych przypadkach konieczne może być zmrużenie oczu, gdy wychodzi się na zewnątrz lub przebywa w jasno oświetlonym pomieszczeniu. W cięższych przypadkach może występować ból pod wpływem prawie każdego rodzaju światła. Nadwrażliwość na światło może mieć związek z migreną, alergią, a także być objawem zapalenia opon mózgowych. To oczywiście również objaw problemów z samymi oczami. Zalicza się do nich m.in. zapalenie spojówekzespół suchego oka, jaskrę, choroby rogówki, zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej, zapalenie wnętrza gałki ocznej czy oparzenie słoneczne oczu.

Dziwne kształty w polu widzenia

Niewielkie, nieregularne kształty, które poruszają się powoli w polu widzenia, to męty ciała szklistego - potocznie muszki, mroczki przed oczami. To czarne lub szare plamki, faliste linie, małe pajęczyny, które dryfują, gdy porusza się oczami, i które wydają się uciekać, gdy próbuje się na nie bezpośrednio spojrzeć. 

Najczęstszą przyczyną powstawania mętów jest proces starzenia się organizmu. Zazwyczaj są niegroźne, jednak jeśli towarzyszą im pewne objawy, wymagają konsultacji okulistycznej. Do specjalisty należy się udać, gdy męty pojawiły się nagle, gdy gwałtownie zwiększyła się ich liczba, towarzyszą im błyski w oku, a także utrata zdolności widzenia obiektów znajdujących się wokół centralnego pola obrazu. Dziwne kształty w polu widzenia mogą mieć związek z infekcją oka, urazem, zapaleniem błony naczyniowej oka, krwawieniem w oku, odwarstwieniem siatkówki czy operacją oczu. Także przyjmowanie niektórych leków może dać taki efekt.

CZYTAJ TAKŻE: 

Okuliści: zakryj oczy dłońmi na kilkadziesiąt sekund. Efekty odczujesz natychmiast

Widzisz liczbę na obrazku? Być może musisz się przebadać

Jak dbać o oczy podczas pracy przed komputerem?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL