Okulary mimo braku wady wzroku? Wcale nie szkodzą, a mogą pomóc

Okulary zerówki nie są tylko modnym dodatkiem. Pomagają chronić oczy przed wpływem czynników zewnętrznych jak promieniowanie UV i niebieskie światło monitorów. Kto powinien nosić okulary zerówki i jaki mają wpływ komfort widzenia? Sprawdzamy.

Dobry wzrok i okulary - czy to rozsądne?

Przyjęło się, że okulary noszą tylko osoby, które mają wady wzroku. Natomiast w słoneczne dni dla komfortu nosimy okulary przeciwsłoneczne. Osoby, które dobrze widzą, po okulary zerówki sięgają najczęściej ze względów estetycznych. Zdaniem okulistów i optometrystów nie jest to właściwa strategia. Jeśli chcemy cieszyć się dobrym wzrokiem przez całe życie, powinniśmy dać o oczy, tak jak dbamy o serce czy układ ruchu.

U podstaw przekonania, że okulary zerówki nie są potrzebne osobom bez wad wzroku, leży pewien mit. Otóż panuje błędne przekonanie, że noszenie zerówek może pogarszać wzrok. Żadne badania naukowe go nie potwierdzają. Natomiast wiele jest dowodów na to, że monitory, z którymi pracujemy na co dzień mają negatywny wpływ na wzrok.

Reklama

Okulary zerówki, czyli jakie?

Zerówki to okulary, których soczewki nie mają mocy - nie przybliżają, ani nie oddalają obrazu. Ich celem nie jest również korekcja wad wzroku tj. astygmatyzm czy zez. W tym miejscu warto postawić jasny podział pomiędzy okularami, które służą wyłącznie do celów estetycznych od tych, które mogą chronić oczy. Pierwsze można kupić w dowolnym sklepie z odzieżą, nawet za kilkanaście złotych. Są to soczewki bez mocy w modnych oprawkach, których noszenie może przyczynić się do poprawy wyglądu. Osoby w okularach postrzegane są jako bardziej inteligentne, a jeśli dodatkowo mają ładne, twarzowe oprawki, takie okulary mogą również poprawić proporcje twarzy i wpłynąć pozytywnie na wygląd. Ale nie tylko o urodę tu chodzi. 

Okulary zerówki, które możesz kupić w aptece lub u optyka to zupełnie inny produkt. Ich soczewki powleczone są powłokami antyrefleksyjnymi lub przeciwodblaskowymi. Chronią oczy przed niebieskim światłem i promieniowaniem ultrafioletowym.

Stylowa ochrona wzroku

Okulary dodają powagi i mogą całkowicie zmienić wygląd twarzy. To tylko jeden powód noszenia zerówek. Dodatkowo mogą chronić wzrok za pomocą kilku mechanizmów.

Powłoka antyrefleksyjna - redukuje ilość światła odbijającego się od powierzchni soczewek, co pomaga w zmniejszeniu odblasków. Zwłaszcza przy pracy przy komputerze, jeździe nocą czy podczas rozmów z innymi osobami. Choć możemy na co dzień nie zwracać uwagi na takie sytuacje, to po całym dniu da o sobie znać uczucie zmęczenia. Dodatkowo dzięki powłoce antyrefleksyjnej soczewki okularowe stają się bardziej przezroczyste, co sprawia, że oczy są lepiej widoczne, a noszący okulary wyglądają bardziej naturalnie.

Filtr światła niebieskiego - w tę powłokę wyposażone są okulary zerówki do komputera. Długotrwałe narażenie na niebieskie światło może powodować zmęczenie oczu. Filtry niebieskiego światła mogą pomóc w redukcji tego efektu, zwłaszcza u osób pracujących przy komputerze przez długi czas. Niebieskie światło może zakłócać rytm dobowy i wpływać na jakość snu. Noszenie okularów z filtrem niebieskiego światła wieczorem, zwłaszcza przed ekranami urządzeń elektronicznych, może pomóc w poprawie jakości snu.

Ochrona przed promieniowaniem UV - jest potrzebna przez cały rok, nie tylko latem. Filtry UV blokują szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe, które może przyczynić się do uszkodzenia siatkówki oka i prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. W soczewkach okularów filtry UV pomagają również w ochronie delikatnej skóry wokół oczu przed szkodliwym działaniem promieniowania, co może przyczynić się do przedwczesnego starzenia się skóry i powstawania zmarszczek.

Dodatkowo do naszych oczu przez cały dzień przedostają się zanieczyszczenia i alergeny. Noszenie okularów zerówek częściowo ogranicza ich dostęp do delikatnych narządów wzroku.

Kto powinien nosić okulary zerówki?

Zaleca się je szczególnie do pracy przy komputerze lub jazdy samochodem. Opisane wyżej powłoki zmniejszają zmęczenie oczu i pełnią funkcje ochronne.

Aby sprawdzić, czy potrzebujesz okularów zerówek, odpowiedz na poniższe pytania. Oto osiem powodów, że potrzebujesz okularów "zerówek"

  1. Pracujesz przy komputerze?
  2. Spędzasz przynajmniej godzinę w ciągu dnia przed jakimkolwiek ekranem?
  3. Zauważasz u siebie syndrom suchego oka?
  4. Zdarza ci się widzieć niewyraźnie?
  5. Masz nawracające bóle głowy po pracy przy komputerze?
  6. Miewasz problemy z zasypianiem?
  7. Wieczorem twoje oczy są zaczerwienione i pieką?
  8. Masz alergię na kurz i pyłki?

Jeśli na więcej niż dwa pytania odpowiedziałeś twierdząco, to oznacza, że okulary zerówki mogą ułatwić ci codzienną pracę i pomóc ustrzec się przed zmęczeniem.

Jakie zalety mają okulary zerówki z powłokami ochronnymi?

Nawet jeśli nie ma potrzeby korekcji wady wzroku, noszenie okularów zerówek może poprawić komfort widzenia w wielu sytuacjach. Mogą one zmniejszyć zmęczenie oczu, szczególnie podczas długotrwałego czytania, pracy przy komputerze lub oglądania telewizji. Dodatkowo odpowiednie powłoki mogą poprawić kontrast i ostrość obrazu, co sprawia, że widzenie staje się bardziej wyraźne i komfortowe.

Warto wziąć je pod uwagę również ze względu na zanieczyszczenie powietrza i patogeny. Pyły zawieszone znajdujące się w atmosferze mają niekorzystny wpływ na zdrowie oczu. Oczywiście okulary zerówki zapewniają tylko częściową ochronę w tym zakresie, ale biorąc pod uwagę dodatkowe korzyści z ich noszenia to również dobrze jest mieć na uwadze.

CZYTAJ TAKŻE: 

Co nam robi niebieskie światło? Rano jest zbawienne, wieczorem uszkadza wzrok i sprzyja rakom

Zawroty głowy, zaczerwienione oczy, piasek pod powiekami? Okulista wskazuje przyczynę

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: oczy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL