Nie wysypiasz się, a rano masz suche usta? Tak wykryjesz, co ci jest

Sen to fundamentalny element naszego życia, który odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Niestety w dzisiejszych czasach różnego rodzaju zaburzenia snu stają się coraz powszechniejsze, znacząco wpływając na jakość życia i ogólne samopoczucie. W diagnozowaniu nieprawidłowości związanych ze snem, a w szczególności bezdechu sennego zastosowanie znalazło badanie polisomnograficzne. Czym jest polisomnografia? Jak przebiega i w jakich przypadkach jest wskazana? Jak się do niej przygotować? Odpowiadamy.

Czym jest polisomnografia?

Polisomnografia to specjalistyczne badanie, które ma na celu monitorowanie różnego rodzaju fizjologicznych parametrów podczas snu, takich jak fale mózgowe, ruchy gałek ocznych, napięcie mięśni, ruchy oddechowe czy praca serca. Wszystko to ma na celu ocenę jakości snu oraz identyfikację ewentualnych zaburzeń z nim związanych. 

Badanie polisomnograficzne wykonuje się w szpitalu lub ośrodkach leczenia zaburzeń snu. Jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, a czas jego trwania obejmuje całą noc - od 6 do 8 godzin. Polisomnografia jest złożona, jednak stanowi niezwykle  istotny element w diagnozowaniu obturacyjnego bezdechu sennego i innych patologii dotyczących snu.

Reklama

Polisomnografia - wskazania do badania

Polisomnografia jest zalecana w przypadku występowania zaburzeń snu, a szczególnie przy podejrzeniu obturacyjnego bezdechu sennego, który jest jedną z poważniejszych przyczyn problemów ze snem. To schorzenie, w którym dochodzi do epizodów zatrzymania lub spłycenia oddychania w nocy, powtarzających się od kilkunastu do kilkudziesięciu razy w ciągu każdej godziny snu.

Objawy, które mogą wskazywać na konieczność przeprowadzenia badania polisomnograficznego, obejmują m.in.:

  • chroniczne uczucie zmęczenia;
  • chrapanie;
  • bóle głowy po przebudzeniu;
  • suchość w ustach po przebudzeniu;
  • problemy z koncentracją i pamięcią;
  • częste wybudzanie w nocy. 

Badanie snu wykonuje się również u osób ze zdiagnozowanym obturacyjnym bezdechem sennym, po to by ocenić skuteczność zastosowanego leczenia.

Na czym polega polisomnografia?

Polisomnografia to kompleksowe badanie snu przeprowadzane w warunkach szpitalnych lub w klinikach leczenia zaburzeń snu. Bardzo ważne jest to by w czasie jego trwania, pacjent spał całą noc, około 6 do 8 godzin. W trakcie nocnego odpoczynku za pomocą specjalistycznej aparatury oraz elektrod umieszczanych na różnych częściach ciała monitoruje się procesy zachodzące w organizmie, a dane zapisywane są w komputerze.

Cztery podstawowe testy diagnostyczne, które wchodzą w skład badania polisomnograficznego to:

  • elektroencefalografia (EEG) - rejestruje aktywność elektryczną mózgu, co pozwala określić fazy snu i wykrywać krótkotrwałe przebudzenia, których pacjent nie jest świadomy;
  • elektrokardiografia (EKG) - monitoruje aktywność elektryczną serca w trakcie snu;
  • elektrookulografia (EOG) - odnotowuje ruchy gałek ocznych, dzięki czemu możliwe jest rozróżnienie fazy NREM snu od fazy REM;
  • elektromiografia (EMG) - rejestruje pracę mięśni.

Dodatkowo w trakcie polisomnografii przy ustach umieszcza się mikrofon, czujnik przepływu powietrza oraz temperatury, a na palec zakłada się pulsoksymetr, który ma za zadanie zmierzyć saturację, czyli poziom natlenienia krwi. Wykorzystuje się również pasy oddechowe zapinane na klatce piersiowej i brzuchu,  służące do rejestracji ruchów oddechowych i specjalne czujniki rejestrujące wszelkie zmiany pozycji, w jakich śpi pacjent.

Dane zgromadzone w trakcie badania analizowane są przez program komputerowy oraz ocenianie przez wykwalifikowanego lekarza. Wyniki testu dostępne są najczęściej w przeciągu kilku godzin po zakończeniu testów.

Polisomnografia - jak przygotować się do badania?

Pacjent przed badaniem polisomnograficznym nie musi się specjalnie przygotowywać, jednak warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. W wieczór poprzedzający badanie powinno zaprzestać się przyjmowania leków nasennych i uspokajających, natomiast w dniu testu nie należy pić alkoholu, kawy, mocnej herbaty ani wszelkiego rodzaju napojów energetycznych zawierających w składzie kofeinę. 

Zaleca się również, aby nie spożywać ciężkostrawnych posiłków przed polisomnografią. Pozwala to uniknąć ewentualnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, które mogą utrudniać zasypianie. Aby badanie było jak najbardziej komfortowe, warto by pacjent zabrał ze sobą wygodną piżamę, spakował ulubioną poduszkę czy kołdrę, czyli wszystko co może pomóc w zapomnieniu o otaczającej go aparaturze

Źródła:

Tażbirek M., Pierzchała W., Zaburzenia oddychania podczas snu w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.
Jorg J., Diagnostyka autonomicznego układu nerwowego i zaburzeń snu, Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2006.
Rundo JV, Downey R 3rd. Polysomnography. Handb Clin Neurol. 2019;
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31277862/

CZYTAJ TAKŻE:

Znowu nie mogłeś zasnąć? Być może zrobiłeś coś z tej listy

Wyciszają umysł, rozluźniają ciało. Zastosuj, a zaśniesz w mgnieniu oka bez leków

To "witamina bezsenności". Jej niski poziom powoduje zaburzenia snu


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zaburzenia snu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL