Co dobrego zawierają gruszki? Ile kalorii i jaki indeks glikemiczny ma gruszka?

Gruszki to jedne z najpopularniejszych owoców w Polsce. Przeróżne odmiany pozwalają cieszyć się ulubionym smakiem, ale wszystkie dostarczają podobnych składników odżywczych. Jakie wartości ma gruszka? Jaki jest jej indeks glikemiczny? Ile kalorii ma przeciętna gruszka? Wszystkie odpowiedzi w poniższej pigułce wiedzy o właściwościach zdrowotnych gruszek.

Na świecie istnieje kilka tysięcy odmian gruszek, jednak na większą skalę uprawia się około 100. Grusza jako drzewo rośnie w naszym klimacie naturalnie, od niepamiętnych czasów jej owoce były częścią diety mieszkańców terenów Polski i Europy. Obecnie największą popularnością cieszą się odmiany takie jak faworytka, lukasówka czy konferencja.

Gruszki — wpływ na zdrowie

Trudno zliczyć wszystkie aspekty, na które może wpływać regularne jedzenie gruszek. Ze względu na witaminy i inne składniki odżywcze gruszki wpływają na układ krwionośny, zapobiegając rozwojowi nadciśnienia. Zmniejszają też ryzyko wystąpienia zawału, korzystnie wpływając na pracę serca. Spożywanie owoców pozwala też przeciwdziałać wystąpieniu cukrzycy typu 2 i udarom mózgu.

Reklama

Obecny w gruszkach bor jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu — poprawia koncentrację i reguluje procesy ukrwienia odpowiadające za "jasność umysłu". Bor jest też niezbędny do dystrybucji wapnia, jego niedobór może prowadzić do zwiększonej łamliwości kości.

Ze względu na dużą zawartość łatwo fermentujących węglowodanów gruszka może pomóc przy uciążliwych zaparciach. Sporo błonnika wpływa też korzystnie na metabolizm i może w niewielkim stopniu wspomagać proces odchudzania. Ekstrakt z miąższu gruszki jest wykorzystywany w maseczkach kosmetycznych jako remedium na przetłuszczającą się cerę.

Właściwości odżywcze gruszek

Można przyjąć, że jedna gruszka bez ogryzka i spodu waży ok. 140 g. Przy takich założeniach, zjadając jedną gruszkę, dostarczamy do ciała 0,2 g tłuszczu, 0,5 g białka i ponad 21 g węglowodanów (przede wszystkim fruktoza i błonnik). Im dojrzalszy owoc, tym większa zawartość węglowodanów.

Jedna gruszka zaspokaja 12 proc. dziennego zapotrzebowania na miedź i ponad 8 proc. na potas. Inne składniki odżywcze obecne w gruszkach to mangan, magnez, żelazo, fosfor, cynk i wapń. 

Oprócz minerałów, w gruszkach znajdziemy mnóstwo witamin. Te owoce są przede wszystkim źródłem witaminy K (ponad 8 proc. dziennego zapotrzebowania) i C. W mniejszych ilościach znajdziemy też witaminę PP i większość pozostałych witamin z grupy B. Dodatkowo gruszki to dobre źródło przeciwutleniaczy w postaci polifenoli. 

Gruszki — ile kalorii?

Przyjmując, że owoc waży 140 g, jedna gruszka ma 79,8 kcal. To uśredniony wynik, w zależności od odmiany przyjmiemy ok. 75-85 kcal. To mniej więcej tyle samo co w jednym sporym jabłku, chociaż w stu gramach obu owoców jabłko ma o 5 kalorii mniej. Gruszka jest za to znacznie mniej kaloryczna niż banan - o prawie 40 procent.

Indeks glikemiczny gruszki

Indeks glikemiczny gruszki wynosi 38 IG. To pozwala sklasyfikować owoc gruszki jako jedzenie o niskim indeksie glikemicznym. Podobnie ma się sprawa z równie, a może nawet bardziej istotnym ładunkiem glikemicznym, który wynosi 8,1.

Po drugiej stronie skali znajdują się owoce takie jak morele, melony czy arbuzy. Rekordzistami pod względem indeksu glikemicznego wśród owoców są suszone dektyle - aż 103 IG.

Gruszki — kto nie powinien ich jeść?

U większości osób problemy żołądkowe po zjedzeniu gruszki nie są spowodowane utrudnionym trawieniem, ale reakcją alergiczną na pyłki gruszy obecne na owocach, które wchodzą w bezpośrednią reakcję z układem pokarmowym. Z tego powodu przed jedzeniem gruszek powinni powstrzymać się wszyscy, którzy mają lub podejrzewają u siebie alergię na pyłki z tego drzewa.

Jak wspominaliśmy wcześniej, gruszki mają w składzie dużo fermentujących węglowodanów, co stoi w sprzeczności do zasad diety LOW FODMAP. To dieta medyczna przeznaczona dla osób z przerostem flory bakteryjnej w jelicie cienkim (SIBO) lub zespołem jelita drażliwego (IBS). Chorzy cierpiący na jedną z tych dolegliwości powinni kategorycznie powstrzymać się od spożycia gruszek.

CZYTAJ TAKŻE

Lista toksycznych warzyw i owoców. Na pierwszym miejscu popularny owoc

Jak zrobić gruszki pod kruszonką?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL