Co pić na wysoki cukier? Sześć herbat odpowiednich dla cukrzyków

Lista napojów, które mogą pić osoby z podwyższonym poziomem cukru, jest mocno ograniczona. Są tacy, którzy sięgają wyłącznie po wodę, aby nie narażać się na skoki glukozy. Jak się jednak okazuje, osoby chore na cukrzycę mogą pić też herbaty. Wiele z nich może nawet skutecznie obniżyć poziom cukru we krwi. Oto lista najlepszych naparów na wysoki cukier.

Czy herbata podnosi poziom cukru we krwi?

Cukrzyca jest chorobą, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem cukru we krwi. Związana jest z nieprawidłowym wydzielaniem i/lub działaniem insuliny w organizmie. Choroba jest leczona farmakologicznie, jednak potrzebna jest także odpowiednia dieta. Wspiera ona utrzymanie cukru we krwi na pożądanym poziomie.

Jeśli mamy problem z wysokim poziomem cukru we krwi, musimy szczególnie uważać na cukier, który dostarczamy organizmowi. Ważny jest również ten, który przyjmujemy wraz z napojami. Przez to niektórzy mogą myśleć, że herbata podnosi poziom cukru we krwi. 

Reklama

Popularny napar z liści niejednokrotnie jest słodzony cukrem czy miodem. Taki napój wpłynie negatywnie na poziom glukozy. Jednakże niesłodzona herbata nie podnosi poziomu cukru we krwi. Dotyczy to zarówno herbaty zielonej, czarnej, jak i owocowej czy ziołowej.

Czy herbata z cytryną obniża cukier?

Herbata, szczególnie czarna, wykazuje właściwości obniżające poziom cukru we krwi. Jest bogatym źródłem teaflawiny i tearubiginy. Jak pokazują badania, składniki obecne w herbacie są odpowiedzialne za mechanizm blokowania pewnych enzymów, co przenosi się na lepszą kontrolę poziomu glukozy we krwi. Czarna herbata sprzyja również utrzymaniu właściwego poziomu cholesterolu. Te właściwości dodatkowo wesprze dodatek cytryny.

Jakie herbaty pić na wysoki cukier?

Przy cukrzycy zaleca się picie napojów niesłodzonych. Podstawą nawadniania osób z podwyższonym poziomem cukru jest woda. Jednakże zdrową odskocznią mogą być właśnie herbaty.

  • Zielona herbata na wysoki cukier

Zielona herbata to bogactwo aktywnych związków, w tym polifenoli. Polifenole mogą pomóc obniżyć poziom cukru we krwi, przyczyniając się do obniżenia ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2.

Zielona herbata uwrażliwia również organizm na działanie insuliny. Dostarczy też niezbędnych składników, m.in. witaminy C, witamin z grupy B czy witaminy E.

  • Herbata z liści morwy białej na wysoki cukier

Morwa biała, a konkretniej jej liście, skutecznie mogą regulować poziom cukru we krwi. Składniki obecne w liściach hamują działanie enzymów, które rozkładają cukry złożone na cukry proste, co skutkuje ograniczeniem ich wchłaniania w przewodzie pokarmowym. Tym sposobem część węglowodanów pozostaje niestawiona i wydalona z organizmu, co pozytywnie wpływa na poziom cukru we krwi. Dodatkowo herbata z liści morwy białej pozwala na utrzymanie prawidłowej masy ciała.

  • Herbata z kozieradki na wysoki cukier

Przy wysokim poziomie cukru zbawienna okaże się również herbata z kozieradki. Nasiona kozieradki są często stosowane jako wsparcie w leczeniu cukrzycy. Za właściwości rośliny obniżające poziom cukru odpowiadają trygonelina i kumaryna.

Z badań wynika, że dodatek kozieradki do posiłku obniżał stężenie glukozy o 20 proc. u osób chorujących na cukrzycę, a o 25 proc. u osób zdrowych.

  • Herbata z pokrzywy na wysoki cukier

Herbata z liści pokrzywy to kolejny napój na wysoki cukier. Roślina wykazuje podobne właściwości do morwy białej. Jej przyjmowanie powoduje zahamowanie wchłaniania się węglowodanów z przewodu pokarmowego.

  • Herbata z szałwii na wysoki cukier

Herbata z szałwii pozytywnie wpływa na pracę układu trawiennego, a tym samym reguluje poziom glukozy we krwi. Jest również bogata w przeciwutleniacze. W badaniach na myszach z cukrzycą typu 2 herbata z szałwii wykazała działanie podobne do metforminy.

CZYTAJ TAKŻE: 

Naukowcy: taki sen zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2. Zaskakujące wyniki badań

Kawa jako broń przed cukrzycą. Ustalono, ile filiżanek dziennie zwiększa tolerancję glukozy

O cukrzycy nie świadczy tylko wysoka glikemia. Ciało wysyła subtelne sygnały

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: cukrzyca | herbata
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL