Dodatek, którego zakazałby ci kardiolog. Podnosi ciśnienie i cholesterol

Jedzony w rozsądnych ilościach jest superzdrowy - ma więcej witamin i minerałów niż niektóre warzywa. Ser żółty to jeden z najczęściej wybieranych w Polsce dodatków do kanapek, sałatek i zapiekanek - za wybornym smakiem i aromatem sera idą także wartości odżywcze, które warto znać. Duża zawartość białka i wapnia to jego zaleta - za to duża ilość sodu i kalorii - wada. Dowiedz się, dlaczego warto jeść żółty ser, a kto nie powinien po niego sięgać?

Czy żółty ser jest zdrowy?

Ser żółty to typowa dla Polski nazwa potoczna serów podpuszczkowych dojrzewających. Żółte sery zazwyczaj produkowane są z mleka krowiego, jednak mogą również powstawać z mleka owczego czy koziego lub z ich mieszanek. W zależności od sposobu produkcji i czasu leżakowania wyróżnia się różne odmiany żółtego sera — rozróżniane między innymi w zależności od zawartości wody czy tłuszczu w suchej masie produktu. Wszystkie sery cechuje duża zawartość witamin i pierwiastków, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jest on więc produktem bardzo wartościowym i pożywnym. Jak wpływa na ciało?

Reklama

Ser żółty — wartości odżywcze

Wszyscy wiemy, że ser żółty zawiera wapń, ale to tylko jeden z jego cennych składników. Znajdziemy w nim:

  • witaminę A,
  • witaminę E,
  • witaminę K,
  • witaminę D,
  • witaminy z grupy B,
  • magnez,
  • żelazo,
  • wapń,
  • cynk,
  • miedź,
  • potas,
  • chrom,
  • fosfor,
  • sód.

Regularne jedzenie sera gwarantuje więc wzmocnienie kości i zębów. Wapń pomaga zapobiegać osteoporozie, żelazo wspiera odporność, a cynk i chrom pomagają trzymać w ryzach wagę ciała. Oczywiście pod warunkiem, że nie przeholujesz z ilością zjadanego sera. 

W 100 gramach tego produktu znajdziemy też około 26 gramów białka. Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do mleka, sery żółte nie zawierają laktozy, czyli cukru mlecznego, którego wiele osób nie toleruje. Nawet osoby, których organizmy nie wytwarzają enzymu laktazy, mogą zatem włączyć żółty ser do swojej codziennej diety.

Warto jednak mieć na uwadze, że chociaż produkt ten jest niezwykle smaczny i ma wiele zastosowań w kuchni, jest też dosyć kaloryczny. Ile kalorii ma ser żółty? W 100 gramach jest ich około 350-400, choć wiele zależy od konkretnego rodzaju. Warto dodać, że plaster sera żółtego waży około 15-40 gramów. Zdecydowanie warto więc włączyć ten produkt do swojej diety, jednak stosować go z umiarem, jeśli liczymy kalorie.

Czytaj również: Zdrowszy od zwykłego czosnku. Zbija ciśnienie i cholesterol, powstrzymuje raka

Ser żółty – który jest najzdrowszy?

Ser żółty wytwarzany jest w wielu rodzajach, z których niektóre są zdrowsze niż inne. Wyróżniają się nie tylko fantastycznym smakiem i aromatem, ale też lekkostrawnością i mniejszą kalorycznością. Jaki ser żółty można uznać za najzdrowszy i dlaczego?

Za taki uznawany jest parmezan, czyli twardy podpuszczkowy ser pochodzący z Włoch. Wyróżnia się wysoką zawartością białka (przeszło 30%) i wapnia, dzięki czemu wzmacnia układ kostny i wspomaga poprawną pracę serca. Dzięki zawartości witaminy A pomaga dbać o wzrok. Jest też lekkostrawny i mniej kaloryczny. Niestety, wysoka zawartość sodu w parmezanie może podwyższyć ciśnienie krwi. Za najzdrowsze sery uznawane są też: ementaler, gouda i cheddar.

Czego nigdy nie łączyć z żółtym serem?

Makaron z żółtym serem, sałatka z żółtym serem, pizza, zapiekanka czy zwykła kanapka - ser żółty znajduje wiele zastosowań w kuchni. Według specjalistów najlepiej spożywać go 2-3 razy w tygodniu w ilości 20-30 gramów. To ilość bezpieczna nawet dla osób zmagających się z nadciśnieniem tętniczym i dbających o utrzymanie odpowiedniego poziomu cholesterolu. Warto jednak wiedzieć, z czym żółtego sera lepiej nie łączyć.

Połączeniem niezbyt udanym, a jednocześnie popularnym jest wędlina i żółty ser. Wędliny zawierają cynk, a żółte sery są źródłem fosforu, który ogranicza jego wchłanianie. Mięso jest też źródłem żelaza, którego wchłanianie zmniejsza się, gdy spożyjemy go z żółtym serem - bogatym w wapń.

Czytaj również: Świetne dla osób z nadwagą i sercowców. Nie żałuj do żurku, jaj i pasztetów

Kto nie może jeść sera żółtego?

Żółty ser ma wiele zalet, jednak nie jest polecany wszystkim, z uwagi na zawartość tłuszczu i stosunkowo wysoką wartość energetyczną. Uważać na niego powinny przede wszystkim osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym i chorobami serca. Wysokie stężenie sodu w żółtym serze może przyczynić się do podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi. Kto ma chorą wątrobę, również powinien z niego zrezygnować lub go ograniczyć. Ser żółty jest raczej produktem tłustym, przez co może podwyższyć poziom złego cholesterolu. Można go jednak zastąpić w diecie na przykład twarogiem o obniżonej zawartości tłuszczu.

Kto jest na diecie, na pewno powinien ograniczyć spożycie żółtego sera z uwagi na jego kaloryczność. Niektórzy jednak muszą z niego całkiem zrezygnować. To osoby cierpiące na fenyloketonurię. To najczęstsza wrodzona choroba metaboliczna, wymagająca trzymania się właściwej diety i rezygnacji z produktów, będących źródłem fenyloalaniny. Lista tych produktów jest niestety bardzo długa - między innymi mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych, ale też produkty mleczne, w tym żółty ser. 

CZYTAJ TAKŻE:

Wybrano najlepszy ser na świecie. "Ma wyczuwalne nuty ziół, owoców i skóry" 

Żółte sery: Co warto o nich wiedzieć? Które są najbardziej wartościowe? 

Zobacz też: 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL