Kasza kukurydziana zastąpi ziemniaki lub ryż. Ma witaminę A i błonnik, nie obciąża żołądka
Kasza kukurydziana jest w Polsce mało popularna. Z tego powodu niewiele osób wie o jej właściwościach zdrowotnych. Regularne jedzenie kaszy kukurydzianej pomaga uporać się m.in. z objawami dny moczanowej, zaparciami i nadmierną nerwowością. Kasza kukurydziana jest też odpowiednia na diecie bezglutenowej, może być też ratunkiem dla układu pokarmowego przy niestrawności. Jakie są jej plusy i minusy? Przeczytaj.
Kasza kukurydziana wytwarzana jest z ziaren kukurydzy, które najpierw są łuskane, a następnie rozdrabniane i suszone. Popularna jest przede wszystkim na Ukrainie, w Gruzji i Rumunii - gdzie znana jest m.in. jako mamałyga.
Polentą, czyli ugotowaną na gęsto drobną kaszą kukurydzianą zajadają się też Włosi. Południowcy podają ją m.in. z mięsnym sosem w stylu ragu lub z duszonymi warzywami i parmezanem. Omawiana kasza jest też dodatkiem do ryb i owoców morza.
Kasza kukurydziana jest lekkostrawna, mimo wysokiej kaloryczności. Oznacza to, że organizm szybko ją trawi, ale też - szybko podnosi się po jej spożyciu poziom cukru we krwi.
Wartości odżywcze kaszy kukurydzianej to przede wszystkim witaminy i sporo błonnika. W jej składzie znajduje się m.in.:
- witamina A;
- witamina E;
- witaminy z grupy B;
- fosfor;
- potas;
- magnez;
- wapń;
- sód;
- żelazo;
- cynk.
Kasza kukurydziana jest zdrowa głównie ze względu na duże ilości błonnika, który nadaje jej również właściwości poprawiające perystaltykę jelit. Dzięki niemu kasza kukurydziana zwalcza zaparcia i łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego. Błonnik też gwarantuje uczucie sytości i ogranicza przyswajanie tłuszczy, więc warto urozmaicać dietę odchudzającą o jej niewielkie ilości.
Spożywanie kaszy kukurydzianej wpływa także na złagodzenie objawów dny moczanowej. Zawartość błonnika w kaszy z kukurydzy
Warto zwrócić uwagę, że gruboziarnista kaszka kukurydziana zawiera większe ilości błonnika od jej drobnej wersji. Znaczenie ma także przygotowanie kaszki kukurydzianej. By była lekkostrawna i zdrowa, powinna zostać przyrządzona z wodą lub bulionem. Kaszy kukurydzianej często towarzyszą tłuste i ciężkostrawne dodatki, masło, ser i gęste sosy gulaszowe - osoby z dną moczanową, niestrawnością, refluksem czy wrzodami powinny takiego jedzenia unikać.
Czytaj także: Jedna z najzdrowszych kasz. Nie obciąża żołądka, pomoże schudnąć
Jedzenie kaszy kukurydzianej poprawia pracę serca i układu krwionośnego. Obniża ciśnienie krwi i może zapobiec rozwojowi miażdżycy. Duża zawartość magnezu i potasu w kaszy kukurydzianej pozytywnie wpłynie na działanie układu nerwowego. Wspomoże w walce z podwyższonym poziomem stresu i wahaniami nastroju.
Kasza kukurydziana ma właściwości poprawiające wzrok i stan oczu. Odpowiada za to obecność witaminy A. Kaszę kukurydzianą zaleca się osobom, które dużo czasu spędzają przy komputerze, a także osobom starszym.
Witamina A znajdująca się w kaszy kukurydzianej poprawia również wygląd włosów, skóry i paznokci. Dzięki niej są mniej podatne na uszkodzenia i szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.
Kaszka kukurydziana nie jest produktem odpowiednim dla osób, które chorują na cukrzycę lub insulinooporność. Kasza kukurydziana ma wysoki indeks glikemiczny, bo wynosi on aż 70 - przez co po jej zjedzeniu szybko wrasta poziom cukru we krwi (glikemia).
Kasza kukurydziana to też jedna z najbardziej kalorycznych kasz. Na 100 gramów kaszy kukurydzianej przypada aż 370 kilokalorii. Dla porównania można ją zestawić z kaszą gryczaną, której 100 gramów ma jedynie 100 kalorii.
Za kaszą kukurydzianą w diecie cukrzyków przemawia natomiast wspominany tu błonnik - optymalnym rozwiązaniem będzie więc sięganie po gruboziarnistą kaszę kukurydzianą w niedużych ilościach i nie częściej niż raz-dwa razy w tygodniu.
Warto też wspomnieć, że kasza kukurydziana nie zawiera glutenu. Z tego powodu spożywanie kaszy będzie bezpieczne dla osób z celiakią lub tych, które mają uczulenie na ten składnik.
Z kaszy kukurydzianej można zrobić m.in. popularną na południu Europy polentę. To jedno z popularniejszych dań, w którym wykorzystuje się kaszkę kukurydzianą. Polenta z kaszy przypomina mamałygę i może w daniach zastępować ziemniaki, kasze lub ryż. Polenta robiona jest na bazie kaszy kukurydzianej, która została ugotowana z wodą, mlekiem lub bulionem w proporcjach 1:2.
Kasza kukurydziana drobna może też być przerobiona na kleik, który je się podczas zatrucia lub dolegliwości żołądkowych.
Kleik z kaszy kukurydzianej może być też pomysłem na lekkostrawne śniadanie. Do kleiku wystarczy dodać świeże lub mrożone owoce, orzechy lub pestki oraz nieco miodu, by otrzymać pożywną i ciekawą alternatywę dla owsianki.
CZYTAJ TAKŻE:
Niedoceniana kasza. Gotuje się znacznie szybciej niż gryczana i jest dobra dla cukrzyków
Za dziecka jadaliśmy ją wszyscy. Łagodzi stany zapalne jelit, pomaga na refluks