Sekret długowieczności i szczupłej sylwetki. Na liście zalecanych produktów kasza i czekolada

Dieta SIRT od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Głównie za sprawą brytyjskiej piosenkarki Adele, która między innymi z pomocą tej diety przeszła spektakularną metamorfozę. Najważniejszą zasadą diety SIRT jest wprowadzenie do codziennego jadłospisu produktów bogatych w polifenole, które uaktywniają w organizmie specjalne białka - sirtuiny. Te znów działają na organizm jak eliksir młodości, opóźniając procesy starzenia i wspomagając redukcję tkanki tłuszczowej.

Dieta SIRT - co to takiego

Dieta SIRT opiera się na koncepcji, że niektóre substancje zawarte w produktach spożywczych mogą aktywować sirtuiny, czyli grupę białek enzymatycznych regulujących różne procesy w organizmie, w tym metabolizm, zdolność do spalania tłuszczu, oraz odporność na stres.

Założenia diety SIRT są bardzo proste, ponieważ polegają głównie na wprowadzeniu do codziennej diety produktów tzw. sirtfood. Produkty te są bogate  w polifenole, czyli naturalne przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki i zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych w organizmie. Polifenole uaktywniają w organizmie specjalne białka - sirtuiny, które chronią komórki m.in. przed  obumieraniem, a także opóźniają starzenie się narządów.

Reklama

Co to są sirutiny

Sirtuiny to grupa białek enzymatycznych, które odgrywają kluczową rolę w regulacji różnorodnych procesów komórkowych. Występują one we wszystkich organizmach żywych. Ich aktywacja może przyczynić się do spowolnienia procesów starzenia się komórek, zmniejszenia ryzyka wystąpienia stanów zapalnych, a także zwiększenia efektywności metabolizmu.

Sirutiny chronią nasze komórki przed  obumieraniem, opóźniają starzenie się wszystkich narządów, w tym również skóry. Ale choć białka te są w organizmie każdego z nas, potrzebują aktywatorów, żeby zadziałać.

Aktywacja sirtuin może przebiegać na dwa sposoby. Po pierwsze, możemy ograniczyć węglowodany w diecie, co automatycznie obniży poziom glukozy we krwi. W ten sposób enzymy będą miały przestrzeń na to, aby zająć się pobudzaniem sirtuin. 

Drugim sposobem jest włączenie do diety specjalnych produktów, które zawierają polifenole. To organiczne związki chemiczne, które również są w stanie aktywować powstawanie sirtuin.

Sirutiny a długie życie

Sirtuiny, poprzez swoje zróżnicowane mechanizmy działania, mogą być ważnym czynnikiem w opóźnianiu procesu strzenia się komórek oraz potencjalnie wydłużaniu długości życia. Ich działanie obejmuje nie tylko opóźnianie skracania się telomerów, co zabezpiecza integralność genomu i naprawę uszkodzeń DNA, ale także regulację wielu istotnych szlaków sygnałowych związanych z kontrolą długości życia, jak np. szlak insulinowy czy szlak aktywowany przez AMP.

Niektóre wstępne badania pokazują, że sirtuiny mogą chronić również przed takimi chorobami jak m.in. choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera. Nic dziwnego, że sirtuiny stają się przedmiotem intensywnych badań naukowych.

Dieta SIRT - zalecane produkty

Podstawą diety SIRT są warzywa i owoce, dzięki czemu dieta jest niskokaloryczna oraz bogata w cenne antyoksydanty. Aby ułatwić komponowanie codziennych posiłków, stworzono listę 20 produktów, które są bogate w polifenole.

Zalecane produkty, które należy włączyć do diety to: 

  • papryczka chili, 
  • kapary
  • kakao, 
  • gorzka czekolada, 
  • kawa, 
  • oliwa z oliwek, 
  • zielona herbata, 
  • jarmuż, 
  • lubczyk, 
  • pietruszka, 
  • daktyle, 
  • czerwona cebula, 
  • czerwona cykoria, 
  • rukola, 
  • soja,
  • truskawki, 
  • kurkuma, 
  • orzechy włoskie, 
  • kasza gryczana,
  • seler naciowy.

Etapy diety SIRT

Etap I: trwa zazwyczaj trzy dni, podczas których kaloryczność całodziennych posiłków nie powinna przekraczać 1000 kcal.  Zaleca się 1 posiłek przygotowany na produktach bogatych w sirtuiny oraz 3 koktajle sirtuinowe.

Etap II:  trwa od 4 do 7 dnia. Kaloryczność posiłków zwiększamy do 1500 kcal. Podczas tej fazy zaleca się spożywać dwa koktajle sirtuinowe i dwa posiłki stałe.

Etap III: ten etap trwa od 8 do 21 dnia. Nie ma tutaj wytycznych dotyczących ilości kalorii. W tym czasie zaleca się trzy główne posiłki przygotowane na produktach bogatych w sirtuiny, jedną-dwie przekąski oraz jeden koktajl sirtuinowy.

Etap IV: etap trwa po 21. dniu diety. Nie przewiduje on żadnych wytycznych dotyczących kaloryczności oraz ilości posiłków, jednak wciąż należy włączać do diety jak najwięcej produktów bogatych w sirtuiny.

Dieta SIRT - przeciwwskazania

Ze względu na niską kaloryczność, kontrowersyjne są przede wszystkim pierwsze trzy dni diety SIRT. Tak niska kaloryczność (ok. 1000 kcal) może prowadzić do zmęczenia, senności, osłabienia czy nawet omdlenia, szczególnie u osób o wyższym zapotrzebowaniu kalorycznym i aktywnych fizycznie.

Źródło:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6386230/

CZYTAJ TAKŻE: 

Sekret zdrowia i długowieczności Japończyków. Jedzą to na śniadanie

Doskonałe warzywo dla insulinoopornych. Topinambur obniża cukier i cholesterol

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL