Może zwiększać ryzyko cukrzycy. Polacy się nim zajadają

Z wielu badań i metaanaliz wynika, że dieta zawierająca duże ilości czerwonego mięsa zwiększa ryzyko wielu chorób, w tym choroby niedokrwiennej serca czy nowotworów. Donoszono również, że nadmierne spożywanie czerwonego mięsa ma związek ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy typu 2 i najnowsze badania zdają się to potwierdzać. Oto co zaobserwowali naukowcy.

Przybywa chorych na cukrzycę

Na całym świecie szybko rośnie liczba zachorowań na cukrzycę typu 2. Choroba ta nie tylko sama w sobie stanowi poważne obciążenie, ale jest także głównym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia i nerek, jak również nowotworów i demencji. Z najnowszych badań wynika, że cukrzycy może sprzyjać spożywanie czerwonego mięsa. 

Spożywanie czerwonego mięsa a cukrzyca - wyniki badań

Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health w Bostonie (USA) przeanalizowali dane zdrowotne 216 695 uczestników badań Nurses' Health Study (NHS), NHS II oraz Health Professionals Follow-up Study (HPFS). Dietę oceniano za pomocą kwestionariuszy częstotliwości spożywania posiłków co dwa do czterech lat, przez okres do 36 lat. W tym czasie u ponad 22 tys. uczestników rozwinęła się cukrzyca typu 2.

Reklama

Jak się okazało, u osób, które jedzą dwie porcje czerwonego mięsa tygodniowo, ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 może być zwiększone w porównaniu z osobami, które jedzą mniej porcji, przy czym ryzyko wzrasta wraz z większym spożyciem. Uczestnicy, którzy jedli najwięcej czerwonego mięsa, mieli o 62 proc. większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w porównaniu do tych, którzy jedli go najmniej. Każda dodatkowa dzienna porcja przetworzonego czerwonego mięsa wiązała się z większym o 46 proc. ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2, a każda dodatkowa dzienna porcja nieprzetworzonego czerwonego mięsa z ryzykiem większym o 24 proc.

Analiza wykazała również, że zastąpienie czerwonego mięsa zdrowymi roślinnymi źródłami białka takimi jak orzechy i rośliny strączkowe lub umiarkowanymi ilościami produktów mlecznych wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem cukrzycy typu 2. Zastąpienie czerwonego mięsa porcją orzechów i roślin strączkowych wiązało się z niższym o 30 proc. ryzykiem cukrzycy typu 2, natomiast zastąpienie mięsa porcją produktów mlecznych z ryzykiem niższym o 22 proc.

O wynikach badań poinformowano na łamach "The American Journal of Clinical Nutrition".

Eksperci zalecają ograniczenie czerwonego mięsa w diecie

"Nasze odkrycia zdecydowanie potwierdzają wytyczne dietetyczne, które zalecają ograniczenie spożycia czerwonego mięsa, i dotyczy to zarówno mięsa przetworzonego, jak i nieprzetworzonego" - powiedział pierwszy autor badań, dr Xiao Gu.

Już wcześniejsze badania wskazywały na związek pomiędzy spożyciem czerwonego mięsa a ryzykiem cukrzycy typu 2. Nowa praca, oparta na analizie dużej liczby przypadków cukrzycy typu 2 wśród uczestników obserwowanych przez wiele lat, dała większą pewność co do istnienia tego związku.

"Biorąc pod uwagę nasze ustalenia i wcześniejsze prace innych naukowców, rozsądne byłoby ograniczenie do ok. jednej porcji czerwonego mięsa tygodniowo dla osób pragnących zoptymalizować swoje zdrowie i dobre samopoczucie" - powiedział starszy autor Walter Willett, profesor epidemiologii i żywienia.

Zdaniem naukowców oprócz korzyści zdrowotnych zamiana czerwonego mięsa na zdrowe źródła białka roślinnego pomogłaby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i zmianę klimatu, a także zapewniłaby inne korzyści dla środowiska. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Wysoki cukier możesz rozpoznać bez pomiaru. Zdradza go sześć objawów

Ustalono najlepszą godzinę na śniadanie i kolację. Poprawia metabolizm cukru

Najlepsze desery dla cukrzyków. W użyciu dobrze znane składniki

PAP/INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: cukrzyca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL