Obniża cholesterol, wymiata złogi, wspomaga jelita. Soczewicę jedz zamiast mięsa
Może stanowić dodatek do sałatek, zup lub być bazą dla głównego dania. Soczewica, bo o niej mowa, należy do produktów bogatych przede wszystkim w błonnik i białko, ale jest również źródłem cennych dla organizmu witamin. Jak regularne spożywanie soczewicy wpływa na zdrowie? Kto powinien unikać jej w nadmiarze? Odpowiadamy.
Soczewica jest rośliną strączkową z rodziny bobowatych. Jej jadalną częścią jest owoc w postaci strąku, zawierającego w sobie duże nasiona. Stosowana jest od wielu lat jako zamiennik mięsa, bowiem jest rośliną o dużej zawartości białka idealnie przyswajanego przez organizm człowieka.
Oprócz białka soczewica ma w sobie dużą ilość błonnika, ale także witaminy C, witaminy B1, ryboflawiny, niacyny, kwasu foliowego, żelaza, magnezu i potasu.
Regularne spożywanie soczewicy pozwala zapobiegać nadciśnieniu tętniczemu. Zawiera ona niewielkie ilości sodu i dużą ilość potasu, dlatego jest wskazana u osób z chorobami sercowo-naczyniowymi.
Błonnik z kolei wspomaga pracę układu pokarmowego, zapobiega wzdęciom oraz problemom z wypróżnianiem. Jego zawartość przyczynia się również do regulowania poziomu cholesterolu we krwi - składniki błonnika mają zdolność do hamowania syntezy cholesterolu.
Po soczewicę często powinny sięgać osoby z problemami hematologicznymi, w tym z anemią. Wysoka zawartość żelaza, kwasu foliowego i witaminy B12 w soczewicy wspomaga osoby z problemem niskiego żelaza i hemoglobiny.
Soczewica jest polecana osobom z nadwagą i otyłością. Ze względu na błonnik "zapełnia" żołądek na dłużej, hamując uczucie głodu. Co ważne, soczewica ma niski indeks glikemiczny. Zielona soczewica ma IG 25, soczewica czerwona IG 30, a soczewica żółta ma IG 35. Oznacza to, że z powodzeniem mogą ją spożywać cukrzycy, bez obaw o nagły wzrost poziomu glikemii we krwi.
Po soczewicę powinni sięgać również ci, którzy mają problemy żołądkowe związane ze zwiększonym wydzielaniem soków trawiennych. Soczewica przywraca równowagę kwasowo-zasadową, reguluje pracę żołądka, zapobiegając tym samym refluksowi lub niwelując tak uporczywy objaw, jakim jest zgaga.
Soczewica stanowi alternatywę dla białka pochodzenia zwierzęcego. Jest produktem często wybieranym przez wegetarian i wegan. Trzeba wiedzieć, że jest to białko różniące się od tego odzwierzęcego, jednak jest dobrze przyswajalne. Soczewica powinna zatem obowiązkowo gościć na talerzu tych, którzy z mięsa zrezygnowali.
Soczewicę w kuchni można wykorzystać na wiele sposobów. Doskonale nadaje się jako baza do rozgrzewających zup, jako dodatek do sałatek, ale może stanowić również podstawę do farszu w pierogach. Miłośnicy zdrowej żywności przygotowują z niej pasztety, spaghetti oraz pasty.
Przepisów z soczewicą w roli głównej można znaleźć bardzo dużo w sieci i warto eksperymentować z nią w kuchni. Wprowadzona na stałe do jadłospisu przyniesie wiele korzyści zdrowotnych.
CZYTAJ TAKŻE:
Warto zjeść trzy sztuki dziennie. Zbiją poziom cukru, dostarczą potasu i antyoksydantów
Niedoceniany skarb z polskich lasów. Dobry dla serca, jelit i nerek