W jej kolorze tkwi sekret zdrowia. Zbija ciśnienie, cholesterol i wspiera jelita

Czerwona kapusta smakuje podobnie do białej, zatem z powodzeniem może stanowić jej zamiennik. Doskonale sprawdzi się jako dodatek do obiadu i co ważne - będzie zdecydowanie zdrowym uzupełnieniem posiłku. Ta odmiana kapusty zawiera wiele cennych witamin i składników, które korzystnie wpływają na układ krwionośny, trawienny, a nawet na wzrok. Jakie wartości odżywcze ma czerwona kapusta i czy jest odpowiednia dla cukrzyków? Kto powinien jej unikać, a komu jest szczególnie zalecana? Odpowiadamy.

Czerwona kapusta - wartości odżywcze

Czerwona kapusta, nazywana także modrą, charakteryzuje się czerwonofioletową barwą. Warzywo było już znane w starożytnej Grecji i Rzymie, gdzie było chętnie spożywane ze względu na wartości odżywcze i właściwości zdrowotne.

Ta odmiana kapusty ma niewiele kalorii, bowiem w 100 gramach znajduje się zaledwie 30 kilokalorii. Czerwona kapusta jest zatem najlepszym wyborem dla osób, które są na diecie odchudzającej.

Reklama

Spożywając czerwoną kapustę dostarczymy także bardzo dużo witamin i minerałów. Będą to:

  • witamina A
  • witamina C
  • witamina K
  • witamina D
  • witamina E
  • witaminy z grupy B
  • potas
  • siarka
  • wapń
  • fosfor
  • magnez
  • żelazo.

Bogactwo witaminowe czerwonej kapusty jest naprawdę ogromne. Ponadto, kapusta zawiera dużo błonnika, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego, w tym usuwania resztek pokarmowych i zapobieganiu powstawania złogów. 

Jakie właściwości ma czerwona kapusta?

Czerwona kapusta ma właściwości antyoksydacyjne. Antocyjany w warzywie usuwają szkodliwe wolne rodniki z organizmu. Dzięki tym właściwościom proces starzenia spowalnia, a badania wykazują, że antyoksydanty mogą zapobiegać namnażaniu komórek nowotworowych w organizmie.

Dzięki zawartości fitoskładników, witaminy C, siarki oraz krzemu czerwona kapusta ma właściwości przeciwzapalne. Należy więc ją spożywać podczas chorób przewlekłych. Wspomoże także leczenie podczas przeziębienia lub grypy.

Czerwoną kapustę warto wprowadzić do diety, jeśli zależy nam na poprawie odporności. Witamina C pobudza aktywność białych krwinek, które są niezbędne w walce z drobnoustrojami. Białe krwinki zapobiegają również infekcjom ran, dlatego regularne jedzenie kapusty wpływa na proces gojenia po urazie.

Czytaj także: Wspomagają pracę serca, działają antynowotworowo. Jedz tyle każdego dnia

Spożywanie czerwonej kapusty pozytywnie wpłynie na zdrowie serca. Antocyjany i błonnik pomogą obniżyć poziom złego cholesterolu LDL we krwi oraz zmniejszyć ciśnienie tętnicze krwi. Dzięki temu czerwona kapusta zminimalizuje ryzyko zachorowania na miażdżycę i nadciśnienie. Zapobiegnie również udarom i zawałom.

Duża zawartość błonnika w czerwonej kapuście korzystnie zadziała na układ trawienny. Składnik pomaga w przyspieszaniu metabolizmu i poprawia perystaltykę jelit. Kapustę powinny zatem wybierać osoby, które cierpią na uciążliwe zaparcia. Dodatkowo czerwona kapusta korzystnie wpływa na mikroflorę jelitową. Sok z czerwonej kapusty może stanowić wsparcie w leczeniu choroby wrzodowej żołądka.

O zdrowy wzrok zadba witamina A zawarta w czerwonej kapuście, która zapobiega zachorowaniu na zwyrodnienie plamki żółtej i zaćmę. Spożywanie warzywa może nawet poprawić jakość widzenia. Co ważne, witamina A pozytywnie wpływa również na stan skóry, włosów oraz paznokci.

Czy czerwona kapusta jest zdrowsza od białej?

Zdecydowanie czerwona kapusta jest zdrowsza od białej. Oba warzywa wykazują podobne właściwości, między innymi przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, antyoksydacyjne. Posiadają także liczne witaminy i minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jednak to czerwona kapusta przoduje w tym zestawieniu. Ma ona większą zawartość witamin, m.in. witaminy C, A. Zawiera również więcej antyoksydantów, ma silniejsze właściwości przeciwnowotworowe i przeciwzapalne.

Czy cukrzyk może jeść czerwoną kapustę?

Jak najbardziej cukrzyk może jeść czerwoną kapustę, gdyż jej indeks glikemiczny wynosi jedynie 15. To bardzo niski wynik, dlatego jedzenie jej przez diabetyków jest bezpieczne. Dodatkowo korzystna jest mała zawartość kaloryczna i niewielka ilość węglowodanów.

Czerwona kapusta - przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do jedzenia czerwonej kapusty jest nietolerancja histaminy. Warzywo to zawiera dużą ilość związku, przez co alergicy mogą powinni ograniczyć jej spożywanie.

Czerwonej kapusty nie powinny jeść osoby, które chorują na kamicę nerkową. Kapusta bogata jest w kwas szczawiowy, który zwiększa ryzyko tworzenia się kamieni nerkowych, może zaostrzać chorobę i jej objawy.

Zobacz również:

Reguluje glikemię, pomaga schudnąć, zastępuje mięso. Unikaj przy wrażliwych jelitach

Włosi się nią zajadają. Reguluje pracę jelit, wspomaga wątrobę i obniża ciśnienie

Oczyszcza z toksyn, zwalcza pasożyty, wspomaga trawienie. Jedz na diecie odchudzającej

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL