W sklepie wybieraj czerwoną. Jest skarbnicą witaminy C, wspiera odchudzanie, zbija cholesterol

Czerwone pomarańcze to owoce o wiele mniej popularne od klasycznych pomarańczy, a szkoda - są równie zdrowe. Wyróżnia je czerwony miąższ, spora zawartość witaminy C, a także błonnika. Skąd pochodzą te krwiste cytrusy? Jakie właściwości mają? Możemy już na wstępie zdradzić, że ich spożywanie może pomóc obniżyć m.in. poziom cholesterolu. Poza tym wspomóc odchudzanie. Oto dlaczego warto sięgać po czerwone pomarańcze.

Skąd pochodzą czerwone pomarańcze?

Czerwone pomarańcze pochodzą ze wschodniej Azji, a konkretnie z Chin. Cytrusy były tam uprawiane przez setki lat. Obecnie czerwone pomarańcze uprawiane są we Włoszech, głównie na Sycylii, a także w Hiszpanii, Maroku, Brazylii i Stanach Zjednoczonych. Te kraje to najwięksi dostawcy tego owocu.

Czerwone pomarańcze mają charakterystyczny miąższ o krwistoczerwonej barwie, za którą odpowiada zawartość antocyjanów. Jest on o wiele słodszy i bardziej soczysty od klasycznych pomarańczy. Dodatkowo charakteryzuje się dużą zawartością niezbędnych witamin i minerałów.

Reklama

Czerwone pomarańcze właściwości

Czerwone pomarańcze są bardzo zdrowym owocem ze względu na witaminy, minerały i inne obecne w nich związki. Do najważniejszych składników zalicza się:

  • witaminę C,
  • witaminę A,
  • beta-karoten,
  • antocyjany,
  • potas,
  • kwas foliowy,
  • flawonoidy.

Taki skład czerwonych pomarańczy nadaje im właściwości zdrowotnych, a ich spożywanie pozytywnie wpływa na organizm. Czerwone pomarańcze wzmacniają m.in. układ odpornościowy, wykazują również właściwości przeciwzapalne.

Czerwone pomarańcze mają też właściwości przeciwutleniające. Jedzenie tych cytrusów chroni komórki przed uszkodzeniami wywoływanymi przez wolne rodniki (wolne rodniki przyczyniają się m.in. do powstawania nowotworów). Składniki przeciwutleniające spowolnią też procesy starzenia się organizmu.

O zdrowe serce zadbają potas, błonnik i antocyjany, które znajdują się w czerwonych pomarańczach. Spożywanie tych owoców pomoże obniżyć poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Ich wysokie poziomy to istotne czynniki ryzyka zawału, miażdżycy czy udaru.

Czytaj także: Obniża ciśnienie, wzmacnia kości, wspomaga tarczycę. Wybieraj czarny

Jedzenie czerwonej pomarańczy wpłynie pozytywnie na wzrok, a to za sprawą witaminy A. Występuje ona w cytrusie w dużej ilości. Spożywanie owocu nie tylko ochroni oczy przed chorobami, ale także poprawi jakość widzenia.

Czerwone pomarańcze są też zalecane kobietom w ciąży. Zawartość kwasu foliowego pozwoli na prawidłowy rozwój płodu. Niedobór tego składnika u kobiet ciężarnych może spowodować zaburzenia rozwoju kluczowych organów dziecka.

Czerwone pomarańcze a odchudzanie

Jedzenie czerwonych pomarańczy może pozytywnie wpływać na organizm w procesie odchudzania. Przede wszystkim owoc ten jest bogaty w błonnik. Błonnik pozwala dłużej zachować uczucie sytości, dlatego jedzenie mniejszych porcji jest prostsze. W długim utrzymaniu sytości pomoże także woda zawarta w czerwonych pomarańczach.

Błonnik ma jeszcze jedną ważną właściwość wspomagającą odchudzanie. To wspieranie przemiany materii i tempa metabolizmu.

Czerwone pomarańcze świetnie sprawdzą się przy odchudzaniu ze względu na niską zawartość kalorii. 100 g cytrusa to ok. 50 kcal

Warty uwagi jest również indeks glikemiczny czerwonej pomarańczy. Wynosi on jedynie 42, więc jest niski. Osoby cierpiące na cukrzycę powinny jednak spożywać je w umiarkowanych ilościach. 

Kto nie powinien jeść czerwonych pomarańczy?

Czerwonych pomarańczy nie powinny jeść osoby, które przyjmują leki. Owoc jest cytrusem, który może wpływać na działanie niektórych medykamentów. Ich wpływ na organizm może zostać zmieniony lub całkowicie zahamowany. Z tego powodu podczas kuracji lekami należy wcześniej skonsultować z lekarzem jedzenie czerwonych pomarańczy.

Przeciwwskazaniem do jedzenia czerwonych pomarańczy jest również refluks żołądkowo-przełykowy. Kwaśny owoc może zaostrzać objawy choroby. Nie zaleca się również przyjmowania soku z czerwonych pomarańczy.

Czerwonych pomarańczy nie powinny jeść również osoby, które mają alergię na ten owoc lub cytrusy, a także osoby, które mają nietolerancję fruktozy. Spożywanie pomarańczy w takich przypadkach może prowadzić do dolegliwości żołądkowo-jelitowych, zmian skórnych i zaburzeń pracy układu oddechowego.

CZYTAJ TAKŻE: 

Obniża cholesterol, przyspiesza metabolizm i pracę jelit. Niewskazany dla cukrzyków

Przyspiesza odchudzanie, oczyszcza i nawadnia. Jedz dla potasu i witaminy C

Komu szkodzą truskawki? Ostrzegała przed nimi już św. Hildegarda

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL