Dodaj do wody dwa składniki. Otrzymasz najlepszy napój na kaca

Kac to bardzo nieprzyjemna przypadłość. Ból głowy, osłabienie, wzmożone pragnienie i nudności to tylko niektóre z dokuczliwych objawów. Jak skutecznie się ich pozbyć? Co pić na kaca, by szybko wrócić do formy? Z jakich składników przygotować domowy napój na kaca? Czy soki są dobrym wyborem przy syndromie dnia wczorajszego? Odpowiadamy.

Skąd bierze się kac?

Impreza, na której pojawiają się duże ilości alkoholu, może skutkować złym samopoczuciem następnego dnia. Ból i zawroty głowy, problemy żołądkowe, nadwrażliwość na światło i kiepska koncentracja to tylko niektóre objawy kaca. 

Spożycie dużej ilości alkoholu prowadzi do odwodnienia organizmu, wypłukania niezbędnych witamin i składników mineralnych (przede wszystkim elektrolitów: magnezu, potasu, sodu, a także witaminy C i witamin z grupy B), a nawet hipoglikemii. 

Kac pojawia się zazwyczaj kilka godzin po upojeniu alkoholowym, gdy spożyte napoje wyskokowe metabolizują się w organizmie.

Reklama

Najczęściej objawia się on:

  • wzmożonym pragnieniem, uczuciem suchości w ustach,
  • bólem i zawrotami głowy,
  • nudnościami, biegunką, bólem brzucha,
  • brakiem apetytu,
  • problemami ze snem,
  • zmęczeniem, apatią, problemami z koncentracją,
  • światłowstrętem,
  • bólem mięśni

Natężenie kaca uzależnione jest od ilości wypitego alkoholu. Im więcej go spożyjemy, tym większych dolegliwości możemy się spodziewać. Ale nie tylko ilość ma tu znaczenie. Na samopoczucie wpływa również tempo metabolizmu, które jest indywidualną cechą każdego organizmu. Znaczenie ma także wiek.

Jak długo może trwać kac po imprezie?

Zazwyczaj złe samopoczucie po spożyciu alkoholu utrzymuje się przez kilka godzin, może jednak trwać znacznie dłużej, nawet 24 godziny. Zakłada się, że średnie tempo rozkładu alkoholu w organizmie człowieka wynosi 0,1-0,15 promila na godzinę. W przypadku wypicia dużej ilości napojów wyskokowych kac może męczyć kilkanaście godzin.

Co pić na kaca, by szybko stanąć na nogi?

Po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu należy pamiętać przede wszystkim o prawidłowym nawodnieniu. W większości przypadków uciążliwy ból głowy po imprezie spowodowany jest właśnie odwodnieniem organizmu. Warto więc pić duże ilości wody (najlepiej niegazowanej).  

Osoby cierpiące na kaca powinny wypić w ciągu dnia ok. 2-3 l płynów. Wodę można wzbogacić o dodatek cytryny i odrobiny soli - w ten sposób stworzymy błyskawiczny domowy izotonik. Odtruwa on organizm, ułatwiając pozbycie się toksyn, i przywraca dobry poziom nawodnienia. 

Jaki sok wybrać na kacu?

Aby zmniejszyć dolegliwości, warto pić również świeżo wyciskane soki z cytrusów. Zawierają one duże ilości witaminy C, którą wypłukuje alkohol. Zalecane jest także spożywanie soku pomidorowego, bogatego w potas, magnez oraz sód.

Niezwykle skutecznym domowym lekiem na kaca jest także sok z kiszonych ogórków lub kapusty. Zawierają one naturalne probiotyki, które łagodzą m.in. problemy żołądkowe.

Oprócz uzupełniania płynów należy również pamiętać o spożywaniu pełnowartościowych posiłków. 

Czego nie pić na kacu?

Osoby cierpiące na przykre dolegliwości związane z wypiciem nadmiernej ilości alkoholu powinny zrezygnować ze sztucznie dosładzanych oraz gazowanych napojów, ponieważ nie mają one zbyt wielu wartości odżywczych, a do tego mogą nasilić problemy żołądkowe.

Niewskazany jest również popularny "klin", czyli spożywanie alkoholu na kaca. Piwo zamiast nawodnić i wzmocnić organizm, tylko go osłabi i przedłuży złe samopoczucie.

CZYTAJ TAKŻE:

Alkohol a wątroba - fakty i mity

Alkoholiczki - jak piją kobiety uzależnione od alkoholu?


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kac | ból głowy | witamina C | nawodnienie organizmu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL