Filiżanka przed snem ułatwi zasypianie. Wypity rano - pobudzi metabolizm i wesprze nerki
Rumianek to roślina, którą uważa się za chwast, a od lat pomaga w leczeniu chorób. Bez problemu kupisz go sklepie lub aptece, ale wiosną można go także zebrać i ususzyć samodzielnie. Z rumianku wykonuje się leczniczy napar, ale też odkład, płukankę lub kąpiel. Sprawdź, na co konkretnie dobry jest rumianek i jakie ma właściwości?
Rumianek to roślina występująca naturalnie na terenie całej Polski. Ze względu na niskie wymagania rumianek rośnie głównie na polach, przydrożach i łąkach. Zazwyczaj jest uważany jako chwast, szczególnie przez rolników. Ze względu na właściwości rumianku pospolitego jest on również uprawiany jako roślina lecznicza.
Rumianek stosowany jest w różnych formach. Wykorzystuje się go do robienia naparu, okładów, a także kąpieli rumiankowych. Stosowanie rumianku dostarcza organizmowi:
- flawonoidów;
- fitosteroli;
- fenolokwasów;
- choliny;
- witaminy C;
- potasu;
- manganu.
Rumianek pospolity jest także bogaty w olejki eteryczne. Jeśli zdecydujesz się samodzielnie zbierać rumianek, pamiętaj, że trzeba robić to w odpowiednim momencie, tak aby zostały zachowane wszystkie składniki odżywcze zioła. Rumianek pospolity należy zbierać, gdy zaczyna kwitnąć, czyli w okolicach maja lub czerwca. Najwięcej substancji czynnych znajdzie się w rumianku, jeśli zerwiesz go w słoneczny dzień. Najlepiej wybrać chwast rosnący daleko od drogi, gdyż nie będzie wtedy aż tak skażony zanieczyszczeniami pochodzącymi z samochodów.
Rumianek ma właściwości, które będą remedium na liczne dolegliwości, ze względu na bogactwo substancji odżywczych. Rumianek pospolity jest też wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym. Warto więc wiedzieć jakie konkretnie właściwości zdrowotne wykazuje rumianek, aby wykorzystać go w domowej apteczce.
- Rumianek na oczy
Okłady z rumianku to bardzo skuteczna metoda na zwalczenie zapalenia spojówek. Rumianek ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, dzięki czemu złagodzi objawy choroby. Do objawów zapalenia spojówek może należeć zaczerwienienie, świąd, ból.
Okład rumiankowy na oczy wykonujemy poprzez zamoczenie waciku kosmetycznego lub ręcznika w naparze z rumianku. Do bolących oczu można też bezpośrednio przyłożyć torebkę, z której zaparzyliśmy rumianek.
- Rumianek na gardło
Dzięki przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym właściwościom rumianku, nada się on do wspomagania leczenia chorób gardła. Zarówno picie rumianku, jak i płukanie nim gardła pomoże złagodzić ból. Rumianek wpłynie też pozytywnie na całe górne drogi oddechowe i jamę ustną.
Czytaj także: Pij, gdy wątroba niedomaga. Przyniesie ulgę przeciążonemu żołądkowi
- Rumianek a nerki
Rumianek to zioło, które dobrze zadziała na nerki. Picie naparu z rumianku może pomóc w wydalaniu kamieni nerkowych. Rumianek ma właściwości moczopędne, więc zaleca się picie go przy wszelkich chorobach układu moczowego. Dodatkowo zadziałają przy nich przeciwbakteryjne właściwości rumianku.
- Rumianek a odchudzanie
Picie rumianku przyspiesza metabolizm, więc jest świetnym wspomagaczem odchudzania. Wspiera wytwarzanie soków trawiennych i oczyszczanie organizmu. Rumianek zwalczy też wzdęcia. Spożywanie naparu rumiankowego zapobiegnie gwałtownym skokom poziomu cukru we krwi.
Zrobienie naparu z rumianku jest bardzo proste. Można go wykonać z zakupionego w sklepie rumianku, który jest podzielony na mniejsze saszetki. Torebkę z rumiankiem zalewamy gorącą wodą i odstawiamy pod przykryciem na 15 minut. Tak samo postępuje się z rumiankiem zebranym i szuszonym samodzielnie. Wtedy jednak należy użyć jednej łyżeczki suszu.
Rumianek należy pić wtedy, kiedy występują konkretne dolegliwości. Zaleca się także picie rumianku przed snem, gdyż ułatwia on zasypianie. Dziennie można wypić nawet od 3 do 5 filiżanek naparu z rumianku.
Przeciwwskazaniem do picia rumianku może być ciąża. Podczas tego okresu picie zioła należy konsultować z lekarzem, gdyż nie wiadomo jaki może mieć to wpływ na przebieg ciąży.
Rumianku pospolitego muszą też unikać osoby, które mają na niego alergię. Uczulenie na roślinę może objawiać się dusznościami, trudnością z oddychaniem, wysypką i mdłościami.
Zobacz również:
Nie pij ani nie jedz, jeśli brak ci żelaza. Dosłownie kradną je z jelit
Orientalny smak zamknięty w kolorze purpury. Czym jest i do czego używać sumak?
Zjadłeś za dużo i za ciężko? Zastosuj zioła polecane przez św. Hildegardę