Bierz rano, najlepiej na pusty żołądek. Szybko uporasz się z niedoborem

Polska jest jednym z największych rynków suplementów na świecie. Najnowsze dane wskazują, że połowa Polaków zażywa suplementy diety, z czego większość robi to regularnie. Przyjmujemy ich bardzo dużo i jak się okazuje, robimy to nieprawidłowo. Należy jednak wiedzieć, że nie tylko rodzaj i dawka przyjmowanego suplementu mają znaczenie, ale również sposób zażywania wpływa na to, jak witaminy i minerały działają w organizmie. Sprawdź, jak i kiedy brać najpopularniejsze witaminy i minerały.

Zanim sięgniesz po suplement witaminowy

Suplementacja bez konsultacji z lekarzem może okazać się fatalna w skutkach. Jeśli czujesz, że twój organizm nie działa prawidłowo, zamiast przyjmować w ciemno kolejny, reklamowany suplement diety, zrób badania. Oznaczenie poziomu witamin i minerałów pozwoli kontrolować ilość przyjmowanych substancji i przyniesie dobre efekty.

Aby prawidłowo funkcjonować, twoje ciało potrzebuje 13 witamin — 9 z nich jest rozpuszczalnych w wodzie, a 4 z nich rozpuszczają się w tłuszczach. Chociaż te składniki odżywcze występują w różnych ilościach w pożywieniu, niektórzy ludzie muszą uzupełniać pewne witaminy ze względu na niedobory lub choroby. Większość witamin można przyjmować o dowolnej porze dnia, ale niektóre z nich są lepiej wchłaniane w specjalnych warunkach. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jak i kiedy przyjmować suplement diety, by stworzyć optymalne warunki dla wchłaniania dobroczynnych substancji.

Reklama

Kiedy i jak przyjmować witaminy rozpuszczalne w wodzie?

Witaminy rozpuszczalne w wodzie stanowią dużą grupę, a sposób i czas ich przyjmowania jest bardzo ważny, ponieważ są to związki, które są szybko metabolizowane i wydalane z moczem.

Witaminy rozpuszczalne w wodzie to:

  • witamina C,
  • B1 (tiamina),
  • B2 (ryboflawina),
  • B3 (niacyna),
  • B5 (kwas pantotenowy),
  • B6 (pirydoksyna),
  • B7 (biotyna),
  • B9 (kwas foliowy),
  • B12 (kobalamina).

Jak przyjmować witaminę C?

Witaminę C można przyjmować o dowolnej porze dnia. Ale warto wiedzieć, że przyjmowanie kwasu askorbinowego z jedzeniem może pomóc zmniejszyć potencjalne skutki uboczne ze strony przewodu pokarmowego spowodowane jego wysoką kwasowością. Nadmiar witaminy C jest wydalany z organizmu z moczem, ale dawka wyższa niż 1000 mg zalecana jest tylko w wyjątkowych przypadkach.

O suplementacji witaminy C więcej przeczytasz TUTAJ

Jak przyjmować witaminy z grupy B?

Witaminy z grupy B najlepiej jest przyjmować rano ze względu na ich ważną rolę w metabolizmie składników odżywczych i produkcji energii. Niektórym osobom może się przydać przyjmowanie witamin z grupy B jeszcze przed śniadaniem. Zaleca się, aby osoby z niedoborem witaminy B12 przyjmowały ją na pusty żołądek z wodą, aby zagwarantować jej maksymalne wchłanianie.

Kiedy i jak zażywać witaminy rozpuszczalne w tłuszczach?

Jak wskazuje nazwa, witaminy te wchłaniają się tylko wtedy, gdy przyjmowane są z odpowiednią ilością tłuszczu. Dlatego zaleca się przyjmowanie ich wraz z posiłkiem zawierającym tłuszcz.

Jak zażywać witaminę A?

Niedobory tej witaminy zdarzają się rzadko. Suplementację witaminy A zaleca się głównie osobom chorym na mukowiscydozę, ciężarnym i matkom karmiącym. Nie wolno przyjmować witaminy A bez wyraźnego wskazania lekarskiego, ponieważ udowodniono, że jej nadmiar w organizmie może zwiększać śmiertelność na nowotwory. Jeśli stwierdzono u ciebie zaburzenia wchłaniania witaminy A lub jej niedobory, suplement przyjmuj z posiłkiem zawierającym zdrowe tłuszcze.

Tak rozpoznasz, że w twoim organizmie jest za dużo witaminy A

Jak zażywać witaminę D?

Ponad miliard ludzi na całym świecie ma niedobór tego ważnego składnika odżywczego, dlatego lekarze zalecają jego suplementację. Należy zauważyć, że aktywacja witaminy D w organizmie zależy od odpowiedniego poziomu magnezu. Dlatego, aby utrzymać jej zdrowy poziom, upewnij się, że otrzymujesz również wystarczającą ilość magnezu. Natomiast przyjmowanie witaminy K razem z witaminą D może korzystnie wpływać na gęstość mineralną kości.

Witaminę D można przyjmować o każdej porze dnia, a większość z tych suplementów należy przyjmować z posiłkami lub przekąskami zawierającymi tłuszcze, aby zapewnić optymalne wchłanianie.

Czy suplementowanie witaminy D konieczne jest również wiosną?

Jak zażywać witaminę E?

Witamina E to główny przeciwutleniacz w organizmie i jest niezbędna dla zdrowego przepływu krwi i funkcji odpornościowych. Choć jest to bardzo popularny suplement, to tak naprawdę niewiele zdrowych osób ma niedobory witaminy E.

Zaleca się jej przyjmowanie osobom cierpiącym na zespół krótkiego jelita, mukowiscydozę i chorobę Leśniowskiego-Crohna. Z drugiej strony są badania, które sugerują, że suplementy witaminy E w dużych dawkach mogą prowadzić do podwyższonego ryzyka raka prostaty u zdrowych mężczyzn, dlatego suplementacja powinna być bardzo przemyślana.

Ze względu na rozpuszczalność w tłuszczach, zalecane jest przyjmowanie suplementów witaminy E z posiłkiem. Jednak jeśli w twojej codziennej diecie znajdują się zdrowe tłuszcze, będą one pozytywnie wpływać na wchłanianie witaminy E bez względu na, to kiedy zażyjesz suplement. 

Jak przyjmować suplementy, które zawierają różne witaminy i mikroelementy?

Kompleksy witaminowe to najczęściej wybierane suplementy. Sięgamy po nie masowo, choć wiemy, że nadmiar niektórych witamin może szkodzić. Na dodatkową suplementację powinny decydować się osoby z niedoborami, m.in. osoby starsze. Suplementy multiwitaminowe zalecane są również kobietom w ciąży i matkom karmiącym ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy.

Ponieważ te suplementy zwykle zawierają zarówno witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, jak i rozpuszczalne w wodzie, zwykle zaleca się spożywanie ich z posiłkiem. Multiwitaminy przyjmowane na pusty żołądek mogą powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Nie zaleca się również przyjmowanie kilku suplementów naraz. Najlepiej rozłożyć to w czasie i przyjmować je z kolejnymi posiłkami.

CZYTAJ TAKŻE:

Leki a suplementy diety - podstawowe różnice

Suplementy diety szkodzą zdrowiu. Eksperci nie mają wątpliwości

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: suplementy | suplementacja | suplementy diety działanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL