Ludowy sposób na choroby. Łyżeczka dziennie oczyści drogi oddechowe

Syrop z pędów sosny zawiera wiele prozdrowotnych składników. Najczęściej specyfik jest często wykorzystywany w leczeniu dolegliwości związanych z układem oddechowym. Składniki potrzebne do sporządzenia preparatu można zebrać w lesie – trzeba tylko wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Jak zrobić domowy syrop z pędów sosny, kiedy go spożywać i na co konkretnie pomaga?

Kiedy i jak zbierać pędy sosny na syrop? O tym pamiętaj

Chcąc przygotować prozdrowotny syrop, trzeba zaopatrzyć się w pędy sosny. Można to zrobić w lesie. Warto wybierać mniejsze drzewka rosnące na nieużytkach. Pędy należy pozyskiwać z gałązek bocznych. Ważny jest umiar – trzeba pamiętać, by pozyskując surowiec nie dopuścić do deformacji sosny. Co istotne, należy unikać łamania gałęzi. 

Kiedy zbierać pędy sosny na syrop? Najlepszy termin to przełom kwietnia i maja. To właśnie wtedy na drzewkach pojawiają się przyrosty, czyli pożądane części, które staną się składnikiem syropu. Zbierane pędy powinny mieć około 10 cm. Najwięcej soku zawierają te, które w dotyku są lepkie. Pozyskiwane przyrosty zwykle mają jasnozielony kolor i brązową łupinę. 

Reklama

Jak zrobić syrop z pędów sosny? Wypróbuj sprawdzony przepis

Po zebraniu pędów sosny można zabrać się za przygotowywanie syropu. W jaki sposób zrobić ten zdrowy specyfik? Warto wykorzystać sprawdzony przepis

  1. Pędy sosny należy oczyścić z łuski, a następnie pokroić i rozbić tłuczkiem. Przed włożeniem pędów, słoik warto wyparzyć. Składniki powinny wypełniać mniej więcej połowę naczynia.
  2. Kolejnym krokiem jest zasypanie całości cukrem. Warto to zrobić warstwami, by przygotowane przyrosty były w całości nim pokryte. Potem powinno się dodać jeszcze niewielką ilość wody
  3. Na koniec trzeba lekko zakręcić słoik i odstawić go w nasłonecznione miejsce

Ile ma stać syrop z sosny? Preparat powinien być gotowy po około 2-5 tygodniach. Przez ten czas należy kilkukrotnie wstrząsać słoikiem i pilnować, czy cukier pokrywa całą masę pędów. Gdy syrop będzie gotowy, należy go przecedzić do wyparzonego słoiczka. Można go przechowywać w piwnicy, spiżarni lub kuchennej szafce. 

Na co pomaga syrop z sosny? Spożywaj przy tych dolegliwościach

 

Najważniejszym składnikiem zawartym w pędach sosny jest olejek eteryczny. Może on pomóc w pozbyciu się dolegliwości związanych z układem oddechowym i nie tylko. Specyfik wykazuje działanie wykrztuśne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Na co pomaga syrop z sosny? Picie tej leśnej mikstury jest zalecane w przypadku: 

  • kaszlu mokrego i suchego; 
  • kataru; 
  • chrypki; 
  • bólu gardła; 
  • zapalenia oskrzeli; 
  • problemów z układem pokarmowym (np. niestrawności). 

Oprócz tego syrop z pędów sosny może wzmocnić układ odpornościowy. Preparatu często używa się w sezonie jesienno-zimowym gdy organizm jest osłabiony.  

Dawkowanie syropu z pędów sosny powinno być uzależnione od stanu organizmu. W trakcie choroby zaleca się spożywanie od 3 do 4 łyżeczek specyfiku (dorośli) lub do 3 łyżeczek (dzieci). Z kolei profilaktyczna dawka syropu nie powinna przekraczać jednej łyżeczki – wówczas preparat można dodawać np. do herbaty. 

Syrop z pędów sosny najlepiej zażywać rano i w ciągu dnia. Ze względu na to, że preparat wykazuje właściwości wykrztuśne, nie zaleca się spożywania go przed snem

Syrop z sosny - przeciwwskazania

Pomimo tego, że syrop z pędów sosny ma wiele prozdrowotnych właściwości, to nie każdy może go spożywać. Zrezygnować z tego specyfiku powinny przede wszystkim osoby chorujące na astmę czy krztusiec. Przeciwwskazaniem jest także uczulenie na olejek eteryczny zawarty w pędach sosny. Osoby borykające się z alergią na ten składnik muszą uważać – spożycie syropu może spowodować bardzo nieprzyjemne reakcje organizmu. 

Syrop z pędów sosny nie jest również zalecany cukrzykom oraz kobietom karmiącym i będącym w ciąży. Spożywanie specyfiku przez te osoby powinno zostać poprzedzone konsultacją z lekarzem.

CZYTAJ TAKŻE:

Sprawdzony przepis na syrop z pędów sosny. Wiosna to czas na jego przygotowanie

Nietypowa herbata z igieł sosny. Poznaj jej właściwości prozdrowotne

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: domowe syropy na kaszel | kaszel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL