Płatne dni wolne na opiekę nad chorym członkiem rodziny. Kiedy przysługują?

L4 można wziąć nie tylko na siebie czy dziecko. Zwolnienie lekarskie przysługuje również na dorosłego chorego członka rodziny. Jak długo może trwać i czy jest w pełni płatne? Wyjaśniamy komu i na jakich zasadach przysługuje L4 na dorosłego, chorego członka rodziny.

Nie tylko dzieci, czyli L4 na dorosłego chorego członka rodziny

Zwolnienie lekarskie można wziąć nie tylko na dziecko, ale również na dorosłego, chorego członka rodziny. Warunek jest taki, że chory nie ma żadnych innych bliskich osób, które mogłyby się nim w tym czasie zająć. Takiej opieki nie mogą świadczyć osoby niepełnosprawne, chore psychicznie, w nieodpowiednim wieku, odpoczywające po nocnej zmianie czy prowadzące gospodarstwo rolne. Przykładowo, jeśli twoja mama zachorowała, a ojciec pracuje w gospodarstwie, możesz skorzystać z L4 na dorosłego chorego członka rodziny, by zająć się mamą

Reklama

Komu przysługuje zwolnienie lekarskie na dorosłego?

Zasada jest prosta: nie ma etatu, nie ma L4. Zwolnienie lekarskie na dorosłego, chorego członka rodziny przysługuje osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Wyjątkiem są osoby prowadzące firmę, które odprowadzają składki na ubezpieczenie chorobowe do ZUS. Warunek jest również taki, że osoba chora jest członkiem twojej rodziny. Mogą to być rodzice, dziadkowie i babcie, małżonki i małżonkowie, rodzeństwo czy dorosłe dzieci. Zaliczają się do nich również ojczym, macocha, dzieci przysposobione, teściowie i wnuki. 

Drugim warunkiem jest to, że osoba dorosła wymagająca opieki musi być rzeczywiście chora. Ten stan potwierdza lekarz. Trzecim warunkiem jest wspólne zamieszkiwanie z dorosłym, chorym członkiem rodziny, na którego wzięliśmy L4. Przy czym chodzi tu o wspólne zamieszkiwanie podczas trwania zwolnienia. By zająć się chorą siostrą, możesz więc wyjechać do innej miejscowości.

Czytaj też: Do tych zakupów dopłaci ci NFZ. Zobacz, ile możesz zaoszczędzić

Jak się starać o L4 na dorosłego, chorego członka rodziny?

Na dorosłego chorego członka rodziny L4 wystawia lekarz osoby chorej. Musi ona podczas wizyty zaznaczyć, że potrzebuje zwolnienia lekarskiego dla osoby, która będzie się nią opiekować, podać jej imię, nazwisko i pesel. Lekarz wystawia zwolnienie w systemie, ale to nie koniec. Konieczne będzie jeszcze wypełnienie formularza ZUS Z3

Jeśli pracujesz w zakładzie, który zatrudnia ponad 20 osób, robi to za ciebie pracodawca. W przypadku mniejszych zakładów pracy wypełniony formularz należy złożyć samodzielnie w odpowiednim oddziale ZUS. W takim przypadku trzeba do niego dołączyć zwolnienie lekarskie oraz oświadczenie o braku innych osób, które mogą zająć się dorosłym, chorym członkiem rodziny. Trzeba też wskazać miejsce sprawowania opieki. Wniosek trzeba złożyć w ciągu siedmiu dni od daty wystawienia zwolnienia lekarskiego.

Opieka nad chorym dorosłym - płatna czy nie?

Pracownik może korzystać z L4 na dorosłego, chorego członka rodziny przez 14 dni każdego roku. Nie świadczy przez ten czas pracy dla swojego pracodawcy. Formularz ZUS Z3 złożony w ZUSie uprawnia go do korzystania z zasiłku opiekuńczego. Jego kwota przelewana będzie na wskazane w formularzu konto bankowe. Będzie to 80% wysokości średniego wynagrodzenia z ostatniego roku. Zasiłek wypłacany jest z pierwszym dniem przebywania na L4 na dorosłego, chorego członka rodziny. Wliczane są w to również dni ustawowo wolne od pracy. 

Źródła: zus.pl; gov.pl 

Czytaj też:

Choroba na urlopie. Czy na urlopie możesz wziąć L4? O tym musisz pamiętać

Co lub kto może skrócić twoje chorobowe? Przepisy mówią jasno

Darmowe leki dla osób po 65 roku życia, dla dzieci i młodzieży 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zwolnienie lekarskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL