Tych leków wkrótce zabraknie w aptekach. Na liście preparaty na choroby przewlekłe

Kolejne leki zostały dodane do listy antywowozowej przez Ministerstwo Zdrowia. To preparaty, które są zagrożone brakiem dostępności w aptekach, a na liście znajdują się nie tylko leki, ale także wyroby medyczne oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Tym razem do listy dodano leki na cukrzycę, astmę, stosowane w ADHD oraz chorobach psychicznych. Jakich leków zabraknie?

Na liście ponad 200 leków, których może zabraknąć w Polsce

Dokładnie 224 pozycje znajdują się w nowym obwieszczeniu ministra zdrowia z dnia 7 grudnia 2023 w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Lista powiększyła się o leki przeciwpsychotyczne, stosowane w schizofrenii oraz w ADHD.

Może zabraknąć opioidów stosowanych w nowotworach i nie tylko

Na liście leków zagrożonych brakiem odstępności znajduje się m.in. Marifen stosowany w postaci plastrów czy Vendal retard w postaci tabletek. To leki z grupy opioidów, zawierające odpowiednio: fentanyl i morfinę, stosowane w chorobach nowotworowych, ale także łagodzące bóle pooperacyjne, bóle pourazowe czy inne zespoły bólowe, które nie reagują na inne leki przeciwbólowe.

Reklama

Trudno dostępny może być także Poltram Combo - stosowany w leczeniu bólu przewlekłego o dużym nasileniu u dorosłych, m.in. w bólach zwyrodnieniowych stawów.

Cukrzycy i epileptycy mogą mieć problem z leczeniem

Wciąż na liście znajdują się specjalne leki przeznaczone dla cukrzyków i osób zmagających się z otyłością, takie jak Ozempic i Trulicity. Zabraknąć może także insuliny - Gensulin i Humalog to kolejne preparaty, które znalazły się w wykazie ministra zdrowia.

W aptekach już brakuje leków stosowanych u pacjentów z padaczką, niedostępne są Gabitril i Sabril.

Niedostępne leki dla pacjentów z chorobą Parkinsona

Na liście znajdują się także preparaty z substancją czynną levodopum i benserazidum - to leki łagodzące objawy choroby Parkinsona, a także stosowane w leczeniu zespołu niespokojnych nóg.

Specjalne mieszanki do karmienia niemowląt niedostępne w Polsce

Mieszanki do karmienia niemowląt, będących na diecie eliminacyjnej z powodu alergii, również znajdują się na liście produktów zagrożonych niedostępnością. Preparaty te występują w formie proszku i podawane są zamiast mleka modyfikowanego najmłodszym.

Inne leki nadal niedostępne

Wciąż na liście znajdują się leki stosowane w chorobach układu oddechowego, chorobach zapalnych jelit ale także antybiotyk Ospen, stosowany w zakażeniach bakteryjnych o umiarkowanym charakterze, podawany również dzieciom.

CZYTAJ TAKŻE:

Badanie krwi na NFZ - jak często można je wykonywać? Czy można poprosić lekarza o skierowanie?

E-recepta - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Leki a suplementy diety - podstawowe różnice


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: brakujące leki | leki | insulina | choroby przewlekłe | leczenie raka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL