Putin po operacji. Rokowania w przypadku możliwych chorób prezydenta Rosji
W mediach pojawiła się informacja, że prezydent Rosji Władimir Putin jest już po operacji związanej z chorobą nowotworową. Doniesienia mówiły o raku przewodu pokarmowego lub raku trzustki. Jak podał włoski dziennik "La Stampa" przywódca Rosji ma teraz zniknąć na kilka dni z życia publicznego, a jego miejsce ma zająć sobowtór. Czy choroba nowotworowa prezydenta Rosji jest możliwa? Jakie fakty i objawy wskazują, że właśnie ten scenariusz jest prawdziwy? A może bardziej prawdopodobna jest teoria, że Putin leczony jest na przepuklinę kręgosłupa, o czym świadczyć mają jego problemy z ręką? I wreszcie - ile trwa rekonwalescencja po operacji w każdym z tych przypadków i jakie są rokowania? Sprawdzamy.
Pierwsze doniesienia medialne, mówiące o przygotowaniu Władimira Putina do operacji, sugerowały nowotwoór przewodu pokarmowego. Najczęściej atakuje on przełyk, żołądek, wątrobę, trzustkę oraz jelito grube. Te narządy są najbardziej zagrożone zmianami nowotworowymi, a każda z nich - w zależności od lokalizacji - daje różne rokowania. Inne są też preferowane metody leczenia. Wspólna dla nich jest zawsze operacja - chirurgiczne usunięcie zmian nowotworowych daje najlepsze rezultaty w połączeniu z prowadzoną chemioterapią.
W przypadku Putina najbardziej prawdopodobny jest rak trzustki, jak wynika z doniesień dostarczanych przez anonimowych informatorów. Objawy raka trzustki występują późno, cechuje go wysoka śmiertelność i złe rokowania. Zmiany nowotworowe najczęściej dotyczą mężczyzn po 60. roku życia. Oprócz bólu brzucha, spadku apetytu i wzdęć, naukowcy znaleźli związek między rakiem trzustki a zaburzeniami lękowymi i depresją. Rokowania w przypadku tej choroby są złe - tylko 24 proc. ludzi przeżywa pierwszy rok od diagnozy i zaledwie 5 proc. pacjentów przeżywa pięć lat.
Informacja o nowotworze trzustki jest wysoce prawdopodobna, ponieważ prezydentowi Rosji stale towarzyszy lekarz Jewgienij Seliwanow - specjalizujący się w leczeniu nowotworów.
Powszechnie mówi się, że rak trzustki nie oszczędza nikogo. Znane osoby, które zmarły na raka trzustki to m.in. Andrzej Urbański (polski polityk i dziennikarz), Anna Przybylska (aktorka) Steve Jobs (założyciel firmy Apple), Harry Reid (amerykański senator).
A może Władimir Putin ma raka krwi? Tak z kolei wynika z nagrania podsłuchu rosyjskiego oligarchy. W przypadku nowotworu krwi można mówić o białaczce, chłoniakach czy szpiczaku. W zależności od diagnozy, objawy będą się od siebie różnić, jednak wspólnymi dla chorób krwi są:
- niedokrwistość,
- ogólne osłabienie,
- skłonność do infekcji,
- obrzęki,
- gorączka.
W niektórych sytuacjach choroby te leczone są za pomocą przeszczepu szpiku kostnego, jednak w dużej mierze zwalczanie nowotworu opiera się o wdrożenie chemioterapii celem wyeliminowania komórek nowotworowych z układu krążenia. Rokowania uzależnione są od stopnia zaawansowania choroby. W 30 proc. chorzy z diagnozą nowotworową, mogą przeżyć nawet 20 lat.
Inne doniesienia mówią z kolei, że operacja, jaką przeszedł rosyjski prezydent, dotyczyła zmian w kręgosłupie. O problemach z układem ruchu Putina świadczyć może jego specyficzny chód oraz mała aktywność prawej ręki, którą prezydent coraz rzadziej używa, a jej ruchy są niedokładne. Ponadto zwrócono uwagę na przyrost masy ciała Władimira Putina, co może być spowodowane ograniczeniem ruchowym i mniejszą aktywnością fizyczną lub przyjmowaniem leków sterydowych, które również są stosowane w przypadku chorób zwyrodnieniowych.
Zainteresowanie wzbudziło również okrywanie się kocem podczas obchodów z okazji Dnia Zwycięstwa, co świadczy o słabszej kondycji prezydenta i spadku odporności.
W zależności od metod leczenia oraz indywidualnych predyspozycji chorego, w każdej powyższej chorobie czas regeneracji organizmu jest dłuższy, niż zapowiadane 10 dni wyłączenia prezydenta z życia politycznego.
Czas, jaki pacjenci spędzają w szpitalu po operacji przewodu pokarmowego, w tym trzustki, wynosi zazwyczaj kilkanaście dni - w zależności od samopoczucia chorego oraz wyników badań.
Leczenie białaczki to czas około 4. tygodni, by uzyskać całkowitą remisję, na potwierdzenie której w badaniach cytologicznych nie widać komórek białaczkowych.
Najkrócej trwa rekonwalescencja po operacji kręgosłupa, ponieważ po jej wykonaniu pacjent już w siódmej dobie może zostać wypisany ze szpitala, a dalsza rehabilitacja odbywa się w warunkach domowych.
CZYTAJ TAKŻE:
Putin po operacji. Czy Kreml "wystawi" sobowtóra?