Uczulenie na zimno występuje częściej, niż myślisz. Zrób domowy test
Uczulenie na zimno brzmi jak coś nieprawdopodobnego. Większość z nas kiepsko reaguje na niskie temperatury, ale o uczuleniu z pewnością mało kto słyszał. Okazuje się, że nie jest to wcale aż taki rzadki problem. Poza charakterystyczną wysypką u chorych wystąpić mogą takie objawy jak bóle głowy, bóle brzucha, swędzenie i zaczerwienienie skóry. Uczulenie jest szczególnie niebezpieczne w przypadku wystąpienia zmian na skórze w okolicy krtani. Może to utrudniać oddychanie. W takiej sytuacji należy niezwłocznie powiadomić pogotowie ratunkowe. Co jeszcze trzeba wiedzieć o uczuleniu na zimno?
Szacuje się, że uczulenie na zimno może dotyczyć może nawet 9 proc. chorych zmagających się z pokrzywką. Skąd ten związek? Uczulenie na zimno to tak naprawdę specyficzny rodzaj wysypki, która pojawia się w wyniku niskiej temperatury. O jakich wartościach mówimy? Trudno powiedzieć, to kwestia indywidualna. U niektórych pacjentów nieprzyjemne objawy pojawiają się przy 10 st. Celsjusza, u innych dopiero przy -10 st. Nie ma jednak wątpliwości, że uczulenie najczęściej występuje zimą.
Mimo tego warto pamiętać, że alergia pojawić się może również jako efekt kontaktu z zimnym przedmiotem (np. kostkami lodu) lub po wypiciu chłodnego napoju. Przyczyną uczuleń jest nadmierne wydzielanie histaminy.
Zdarza się, że alergia na zimno towarzyszy innym chorobom, m.in. kile i szpiczakowi. Czasami objawy uczulenia występują również z powodu przeziębień i infekcji wirusowych.
Uczulenie na zimno najczęściej rozpoczyna się już w dzieciństwie. Głównym objawem alergii jest charakterystyczna pokrzywka. Towarzyszyć jej mogą takie dolegliwości jak:
- bóle głowy,
- bóle brzucha,
- katar,
- napady kaszlu,
- swędzenie,
- zaczerwienienie,
- bąble i pęcherzyki.
Te ostatnie mogą być szczególnie niebezpieczne. Pęcherzyki i bąble wystąpić mogą bowiem nie tylko na skórze rąk czy nóg, ale także w okolicy warg lub krtani. Skutkować to może dusznościami lub nawet utratą przytomności. W przypadku wystąpienia problemów oddechowych należy niezwłocznie skontaktować się z pogotowiem ratunkowym. To sytuacja, która może zagrażać życiu chorego.
Leczenie uczulenia na zimno przebiega głównie objawowo. Pacjentom podaje się przede wszystkim leki antyhistaminowe. W przypadku uporczywych zmian na skórze zastosować można również maści łagodzące świąd oraz kremy na wysypkę. U niektórych chorych można podjąć również próbę hartowania organizmu, czyli przyzwyczajenia go do niesprzyjającej mu temperatury. Ważne jednak, aby robić to stopniowo, np. poprzez delikatne schładzanie ciała latem. Hartowanie powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem, który oceni ewentualne ryzyko.
W przypadku podejrzenia uczulenia na zimno można przeprowadzić domowy test na alergię na zimno. Wystarczy napełnić butelkę wodą i włożyć ją na kilka godzin do lodówki. Po tym czasie należy przyłożyć ją do skóry i sprawdzić, jak organizm zareaguje na nagłą zmianę temperatury. Należy pamiętać jednak, że domowy test nie jest narzędziem diagnostycznym i nie zastąpi tradycyjnej konsultacji lekarskiej. Brak objawów w teście nie wyklucza ewentualnego uczulenia, ponieważ u niektórych pacjentów konieczne jest ochłodzenie większego obszaru skóry.
CZYTAJ TAKŻE:
Na słońce też można być uczulonym. Po czym to poznać?
O czym świadczy ciągłe uczucie zimna?
Folia aluminiowa sposobem na zimne stopy. Powszechny problem znika