Skóra banknotowa to objaw chorej wątroby. Pięć charakterystycznych cech
Po czym poznać, że wątroba nie funkcjonuje jak należy, skoro w przeciwieństwie do innych narządów nie boli? Wbrew pozorom objawów, które świadczą o chorej wątrobie, jest wiele, ale łatwo je zbagatelizować. Część z nich dotyczy skóry i na skórze się lokalizuje. Sygnałem alarmowym powinien być dla nas np. uporczywy świąd czy rumień dłoni, a także skóra przypominająca swą strukturą banknot. Czym cechuje się skóra banknotowa? Wyjaśniamy.
Wątroba to bardzo zapracowany narząd. Żaden inny nie pełni tylu funkcji. Żaden inny też nie potrafi się regenerować w taki sposób. To, co odróżnia wątrobę od innych narządów, to również fakt, że wątroba nie jest w stanie zasygnalizować, że dzieje się z nią coś złego.
- Wątroba w większości sytuacji nie boli, ale, jak to w medycynie - nie we wszystkich przypadkach. Sam miąższ wątroby nie jest unerwiony, natomiast torebka włóknista, którą wątroba jest otoczona, posiada włókna czuciowe. W związku z tym, jeżeli dojdzie do sytuacji gwałtownego powiększenia narządu, możemy odczuwać ból. Natomiast, jeżeli dochodzi do tego stopniowo, albo pojawiają się jakieś zmiany w samym miąższu, nie odczujemy tego - tłumaczyła w rozmowie z Interią ZDROWIE dr Dorota Cibor, specjalista z zakresu chorób wewnętrznych i gastroenterologii z Oddziału Klinicznego Gastroenterologii i Hepatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Wątroba choruje więc po cichu. Objawy długo się nie ujawniają (mogą minąć lata, zanim odczujemy pierwsze symptomy) lub mogą być na tyle niespecyficzne, że trudno jest je z wątrobą powiązać. Jeśli chodzi o dolegliwości bólowe, u osób z chorą wątrobą pojawią się dopiero wtedy, gdy na skutek obrzmienia wątroba zacznie uciskać inne tkanki.
Te niespecyficzne objawy chorej wątroby to np. ogólne osłabienie, zmęczenie, większa senność, nudności, brak apetytu. Wyraźniejszymi sygnałami są już: zmiana koloru stolca (odbarwione, jasne czy jasnożółtawe stolce), zmiana koloru moczu (jest ciemniejszy niż zazwyczaj), obrzęki w dolnych partiach ciała czy dyskomfort pod prawym łukiem żebrowym (choć ten ostatni symptom częściej oznacza schorzenia jelita grubego, a w przypadku silniejszych dolegliwości - kamicę pęcherzyka żółciowego czy dróg żółciowych).
Problemy z wątrobą mogą manifestować się także na skórze. Najbardziej typowe jest zażółcenie skóry w przebiegu żółtaczki - zabarwienie spowodowane odkładaniem się w tkankach nadmiaru bilirubiny w wyniku jej zwiększonego stężenia we krwi. Jest to może i najbardziej charakterystyczny, zapadający w pamięć objaw choroby, ale tylko jeden z wielu, który ujawnia się na skórze.
Do skórnych objawów chorób wątroby zalicza się też m.in. przeczosy, czyli linijne uszkodzenia naskórka spowodowane drapaniem, które wywołane jest uporczywym świądem. Jak podkreślają eksperci, świąd to jeden z najczęstszych objawów chorej wątroby.
Często u osób z przewlekłymi chorobami wątroby występuje też rumień dłoni. Zazwyczaj towarzyszy mu nadmierne ucieplenie. Zaczerwienie pojawia się na obu dłoniach, po wewnętrznej stronie, i może rozciągać się na palce. Może ono wystąpić również na podeszwach stóp. Choroby wątroby nie są jednak jedynymi, w których przebiegu objaw ten występuje. Obserwuje się go także w innych schorzeniach, w tym chorobach reumatologicznych czy nadczynności tarczycy.
Inne objawy skórne chorej wątroby to: pajączki naczyniowe, poszerzenia naczyń żylnych na brzuchu, kępki żółte (o wszystkich piszemy więcej TUTAJ), ale i skóra banknotowa. Wyjaśnijmy, czym jest ten ostatni symptom o zastanawiającej nazwie.
W przebiegu chorób wątroby, szczególnie u pacjentów z marskością wątroby, można zaobserwować występowanie skóry banknotowej, z ang. paper money skin lub dollar-paper. Nawiązanie do banknotu pojawia się nie bez powodu.
Skóra w przypadku chorej wątroby może przypominać papier wykorzystywany do produkcji banknotów - w dotyku, ale i wyglądzie. Staje się cienka, sucha, pomarszczona, jakby postarzała. Widoczne są na niej rozgałęziające się teleangiektazje przypominające drobne włókna - siateczkowate poszerzenia drobnych naczyń krwionośnych, potocznie zwane pajączkami. Mogą być różnej średnicy, pojedyncze lub bardzo liczne.
Zmiany, które określa się mianem skóry banknotowej, występują głównie na karku, klatce piersiowej, plecach, policzkach i dłoniach.
Skóra banknotowa to tylko jeden z objawów skórnych świadczących o problemach z wątrobą. Znajomość wszystkich innych symptomów przemawiających za uszkodzeniem wątroby, które pojawiają się na skórze bądź nie, może przyczynić się do wczesnego rozpoznania choroby i wdrożenia skutecznego leczenia we wczesnej jej fazie.
Należy pamiętać, że choroby wątroby niosą ze sobą poważne konsekwencje. Dlatego, jeśli jakiekolwiek niepokojące objawy się pojawią, czy to na skórze, czy też nie, należy skonsultować się z lekarzem. Specjalista przeprowadzi wywiad i dokładne badanie fizykalne z uwzględnieniem zmian skórnych, a także zleci odpowiednie badania.
CZYTAJ TAKŻE: