Ból w nietypowym miejscu może być objawem zawału. Reaguj natychmiast

Ból pod pachą może być bardzo uciążliwy i skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Mogą go wywoływać różnorodne przyczyny - od stosowania niewłaściwych kosmetyków po niekiedy poważne choroby. Jakie mogą być powody bólu pod pachami? Jak można mu zapobiec? Wyjaśniamy.

Naciągnięcie mięśni

Dół pachowy ograniczony jest od zewnątrz licznymi mięśniami. Od przodu jest to mięsień piersiowy większy, od tyłu mięsień najszerszy grzbietu, od środka mięsień zębaty przedni, a do boku mięsień dwugłowy ramienia. Wszystkie z nich mogą ulec naciągnięciu bądź naderwaniu podczas różnych aktywności, np. podciągania się, wspinaczki czy ćwiczenia rąk na siłowni. Uszkodzenie mięśnia objawia się silnym bólem, a niekiedy również obrzękiem i zaczerwienieniem skóry w okolicy urazu. W takim wypadku warto wybrać się do specjalisty i rozpocząć chłodzenie zajętego obszaru. Ból można złagodzić, stosując maści przeciwzapalne lub dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, np. paracetamol czy ibuprofen.

Reklama

Powiększenie węzłów chłonnych

Powiększenie węzłów chłonnych, zwane również limfadenopatią, może wywoływać ból w okolicy pachy. Niekiedy powiększone węzły są na tyle duże, że uwypuklają się w okolicy dołu pachowego i tymczasowo zniekształcają skórę w jego obrębie. W zależności od przyczyny powiększonym węzłom pachowym mogą towarzyszyć także powiększone węzły w okolicy podobojczykowej, nadobojczykowej czy w okolicy szyi (np. w przypadku reakcji poszczepiennych). Niekiedy limfadenopatia obejmuje większość lub wszystkie grupy węzłów w organizmie, jak to ma miejsce np. w przebiegu chłoniaków bądź białaczek.


Wśród przyczyn powiększenia węzłów chłonnych wyróżnia się dodatkowo:

  • choroby wirusowe, np. mononukleoza zakaźna;
  • choroby bakteryjne, np. gruźlica, kiła, choroba kociego pazura, infekcje gronkowcowe skóry;
  • choroby pierwotniakowe, np. toksoplazmoza;
  • choroby grzybicze, np. kryptokokoza;
  • choroby autoimmunologiczne, np. toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów, zespół Sjogrena;
  • nadczynność tarczycy.

Podrażnienie skóry przez kosmetyki

Niektóre składniki dezodorantów bądź balsamów do ciała mogą wywoływać podrażnienie i reakcje alergiczne w okolicy skóry pach. Jest ona w tym miejscu cieńsza i bardziej delikatna, przez co jednocześnie podatna na działanie czynników drażniących. Reakcja alergiczna po zastosowaniu antyperspirantów i dezodorantów może się objawiać zaczerwienieniem, pokrzywką, obrzękiem bądź intensywnym świądem skóry pach. W przypadku tego typu kosmetyków najczęściej uczulają zawarte w nich substancje zapachowe, glikol propylenowy, olejki eteryczne i parabeny.

Przy podejrzeniu alergii na dezodorant warto jest zmienić produkt na hipoalergiczny, który nie zawiera potencjalnie uczulających składników. Aby dobrać odpowiedni preparat do swojej skóry niekiedy konieczne jest zastosowanie metody prób i błędów. Warto również przyjrzeć się, jakich kosmetyków używamy do golenia tej okolicy. Niektóre z nich także mogą zawierać alergizujące i podrażniające składniki. Ważne jest też, aby unikać usuwania włosków z pach stępionymi maszynkami - zwiększa to ryzyko podrażnień i bolesnego wrastania włosków.

Choroby skóry

Ból pod pachą mogą wywoływać również różnorodne choroby skóry. Zalicza się tutaj m.in.:

  • cellulitis, czyli zapalenie tkanki łącznej skóry i tkanki podskórnej, wywoływane najczęściej przez gronkowce;
  • różę, wywoływaną przez paciorkowce, która najczęściej pojawia się w okolicy twarzy, jednak może obejmować także skórę pach;
  • czyraki, czyli zapalenie okołomieszkowe, które jest przyczyną bolesnych, ropnych guzków z obecnością czopa martwiczego;
  • świerzb, który występuje m.in. w okolicach pach, pachwin, pępka, pośladków, brodawek sutkowych;
  • półpaśca, który jest wywoływany przez wirusa ospy wietrznej;
  • pęcherzyce;
  • atopowe zapalenie skóry i inne choroby o podłożu alergicznym.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy jest dość rzadką przyczyną bólu w okolicy pach. Najczęściej treść żołądkowa, która drażni przełyk, wywołuje uczucie pieczenia w okolicy mostka, pośrodku klatki piersiowej. Czasem jednak ból ten może być odczuwany bardziej z boku, pod pachą. Wtedy może być pomylony np. z naderwaniem mięśnia. Wskazówką co do tego, że przyczyną bólu pachy może być refluks, jest nie tylko charakter bólu, ale także okoliczności, w jakich się pojawia. Najsilniej odczuwany jest po obfitym, tłustym posiłku, przy leżeniu bądź pochylaniu się.

Zawał serca

Typowo ból w przebiegu zawału serca zlokalizowany jest za mostkiem i może promieniować do szyi, żuchwy, lewego barku czy lewego ramienia. Niekiedy promieniuje również w okolice nadbrzusza czy międzyłopatkowe. Czasami zdarza się, że pacjenci ból zawałowy odczuwają nie tylko w okolicy mostka, ale także pod pachą. Nagle pojawiający się ból na tym obszarze o gniotącym bądź piekącym charakterze zawsze jest sygnałem do przeprowadzenia szerokiej diagnostyki i ewentualnego leczenia. Podobne objawy może dawać również m.in. choroba niedokrwienna serca.

CZYTAJ TAKŻE:

Ciało jak ciastolina. Te objawy wskazują na poważną infekcję zapalną

Niewielka gorączka i silne dreszcze. Zakażenie, które udaje przeziębienie

Plecy mogą boleć od serca. Nowe odkrycie naukowców

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: objawy zawału
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL