Nie pomyl z menopauzą. Mogą być objawem nadciśnienia lub problemów z tarczycą

Uderzenia gorąca są jednym z najbardziej charakterystycznych objawów menopauzy. Występują jako nagłe uczucie gorąca na twarzy, szyi, klatce piersiowej, po którym pojawia się obfite pocenie. Jednak menopauza, choć jest zdecydowanie najczęstszą przyczyną uderzeń gorąca, nie jest jedyną możliwą, co oznacza również, że jest to objaw, który może występować także u mężczyzn. Uderzenia gorąca mogą świadczyć m.in. o problemach z tarczycą i nadciśnieniu, mogą być wynikiem stosowania niektórych leków, a także spożycia pewnych produktów. Jeśli nie jesteś kobietą w wieku okołomenopauzalnym, sprawdź, co jeszcze mogą oznaczać.

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy jest jedną z najczęstszych chorób endokrynologicznych (szacuje się, że dotyczy ok. 1-2 proc. dorosłych w Polsce). Występuje, gdy tarczyca, z różnych powodów, wydziela zbyt dużą ilość swoich hormonów, tzn. trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Objawy, które mogą sugerować nadczynność tarczycy, to m.in. chudnięcie pomimo zwiększonego apetytu, nerwowość, niepokój, rozdrażnienie, przyśpieszenie czynności serca, uczucie kołatania serca, drżenie rąk, problemy ze snem. Tarczyca u osób z nadczynnością jest zwykle powiększona, niekiedy dochodzi do rozwoju rozległego wola tarczycowego. Zwiastunami zaburzeń hormonalnych, którym winny może być gruczoł tarczowy, mogą być również: uczucie gorąca (opisywane też jako uderzenia gorąca), lekkie zaczerwienienie twarzy i szyi oraz wzmożona potliwość. 

Reklama

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze, czyli choroba charakteryzująca się podwyższonym ciśnieniem krwi, dotyczy nawet 12 mln Polaków. Początkowo wzrost ciśnienia tętniczego krwi nie daje żadnych objawów lub są one na tyle dyskretne, że pacjenci nie decydują się na wizytę u lekarza. Pierwszymi objawami rozwijającego się nadciśnienia mogą być: wzmożona potliwość, problemy ze snem, uczucie kołatania serca, bóle głowy. Z czasem, wraz z rozwojem choroby, pojawiają się m.in. uderzenie gorąca i zaczerwienienie twarzy, problemy ze wzrokiem (nagłe zmiany widzenia, zamglenie lub problemy z ostrością widzenia), problemy z koncentracją, uczucie duszności, nerwowość. Najprostszy sposób wykrycia choroby to systematyczny pomiar ciśnienia tętniczego. Nieleczone nadciśnienie prowadzi do powikłań takich jak zawał serca czy udar mózgu.

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty to przewlekła, nawracająca choroba zapalna skóry, która charakteryzuje się występowaniem wykwitów rumieniowych, grudkowych i krostkowych. Z badań przeprowadzonych przez National Rosacea Society wynika, że jako pierwsze pojawiają się uderzenia gorąca (wypieki) i uporczywe zaczerwienienia skóry (występują epizodycznie). Oprócz zaczerwienienia środkowej części twarzy (policzki, podbródek, nos, czoło), o różnym nasileniu, u chorych pojawiają się "pajączki", a także zmiany w postaci zapalnych krostek i grudek. Wiele czynników może zaostrzać trądzik różowaty, w tym ekspozycja na słońce, gorące kąpiele, gorące napoje czy ostre potrawy.

Nadwaga i otyłość

Napady gorąca występują też u osób otyłych i z nadwagą. Osoby, które ważą więcej, mogą odczuwać uderzenia gorąca w związku z nadmiarem tkanki tłuszczowej i zaburzeniami gospodarki hormonalnej, które temu towarzyszą. Poza tym badacze zauważają, że otyłość nasila wszystkie dolegliwości menopauzy, w tym właśnie uderzenia gorąca i nocne poty, a także bóle mięśni i stawów czy kłopoty z pęcherzem.

Ciąża i połóg

Uderzenia gorąca mogą pojawić się w dowolnym momencie ciąży. Chociaż zwykle pojawiają się w trzecim trymestrze, w jednym badaniu stwierdzono, że w ciągu pierwszych 20 tygodni wystąpiły aż u 18 proc. kobiet. Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, poziom estrogenów i progesteronu zmienia się, aby wspierać zdrowy rozwój płodu. Te wahania hormonalne u niektórych kobiet powodują właśnie uderzenia gorąca. Występują one też jako jedna z dolegliwości połogowych i związane są z oczyszczaniem się organizmu oraz powrotem do równowagi hormonalnej.

Stres

Także stresujące sytuacje wydają się powodować uderzenia gorąca. Inne charakterystyczne objawy, które wtedy występują, to: przyspieszony oddech, przyspieszone bicie serca, zwiększenie ilości wydzielanego potu, problemy z koncentracją, suchość w ustach, czasem biegunka, nudności i wymioty. Wykazano, że techniki redukcji stresu mogą pomóc zmniejszyć psychologiczny wpływ uderzeń gorąca.

Choroby układu nerwowego

Uderzenia gorąca mogą być również wynikiem chorób układu nerwowego. Na przykład osoby cierpiące na migrenę (jest najczęstszą chorobą neurologiczną) często doświadczają uczucia skrajnego, nagłego gorąca połączonego z poceniem się podczas ataku. Także choroba Parkinsona czy stwardnienie rozsiane mogą powodować nagłe zmiany temperatury ciała, pocenie się i zaczerwienienie skóry. Pacjenci z SM mogą m.in. czuć, że ich stopy są gorące, mimo że w dotyku pozostają chłodne.

Rakowiak

Rakowiak to nowotwór neuroendokrynny, który wydziela do krwi substancje biologicznie czynne, np. serotoninę, histaminę, odpowiadające za różnorodne objawy. Zespół objawów występujących u chorych nazywa się zespołem rakowiaka. Należą do nich m.in. napadowe zaczerwienienia twarzy i uderzenia gorąca, zawroty głowy, przyspieszenie rytmu serca, biegunka, bóle brzucha, utrata masy ciała, duszność. Nasileniu symptomów mogą sprzyjać: wysiłek fizyczny, alkohol, stres, a także niektóre produkty. Nowotwory, które powodują zespół rakowiaka, najczęściej umiejscawiają się w układzie pokarmowym i oddechowym.

Produkty spożywcze

Napady gorąca mogą zostać wywołane za sprawą tego, co jemy lub pijemy. Do produktów, które powodują uderzenia gorąca, zalicza się m.in. alkohol i produkty bogate w kofeinę. Oczywiście także spożycie gorących i/lub mocno przyprawionych potraw może przynieść taki efekt.  

Przyjmowane leki

Uderzenia gorąca mogą mieć również związek z przyjmowanymi lekami. Niektóre preparaty bezpośrednio wpływają na równowagę estrogenów w organizmie, inne zakłócają pracę układu zwanego osią podwzgórze-przysadka-nadnercza. Do leków mogących powodować uderzenia gorąca zalicza się m.in. blokery kanałów wapniowych (zwane też czasem antagonistami wapnia), trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, opioidy czy leki na osteoporozę.

CZYTAJ TAKŻE: 

Tycie na twarzy i obrzęk wokół oczu? Twarz tarczycowa to ważny sygnał choroby

Druga połowa życia u mężczyzn pod znakiem andropauzy. Zmiany w wyglądzie, zachowaniu i łóżku

Nie wyrywaj, tylko idź do lekarza. Włoski na twarzy, brodzie i dekolcie to sygnał od organizmu

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL