Sekret ludzi, którzy wolniej się starzeją. Zacznij jak najwcześniej

Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy - z każdym dniem stajemy się coraz starsi. Przypominają nam o tym każde urodziny, a okrągłe rocznice skłaniają do refleksji. Warto wtedy uświadomić sobie, że starzenie się nie musi oznaczać schyłku, a kolejny, ekscytujący etap życia. Podpowiemy ci, co zrobić, aby tak właśnie było.

Inwestycja w przyszłość

Planujesz przyszłą emeryturę pod kątem finansowym. Dlaczego więc nie podejmujesz równie rozsądnych decyzji zdrowotnych? Nie jesteśmy w stanie zatrzymać procesu starzenia się, ale możemy dobrze się starzeć. Oznacza to, że wraz z wiekiem nadal będziemy cieszyć się wysoką jakością życia. Wystarczy, że priorytetowo będziemy traktować swoje samopoczucie - psychiczne, fizyczne i emocjonalne.

Wielu z nas znajduje cel w codzienności. Chodzimy do pracy, troszczymy się o rodzinę, uczymy się nowych rzeczy i spędzamy czas z przyjaciółmi. Wraz z wiekiem tych aktywności ubywa, bo okazuje się, że brak nam na nie sił i ochoty, a przecież wcale nie musi tak być. Tyle że trzeba o tym pomyśleć z wyprzedzeniem i nie nadwyrężać organizmu w wieku produkcyjnym. Potraktuj nasze porady jak te od doradcy finansowego, który przekonał cię do oszczędzania na przyszłą emeryturę.

Reklama

Dbaj o skórę

To największy organ twojego ciała, który chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Naprawdę może dobrze wyglądać przez długie lata.

Co robić, by "ładnie" się starzeć? Otóż:

  • nakładaj krem z filtrem przeciwsłonecznym i odzież ochronną;
  • poddawaj się corocznym badaniom przesiewowym w kierunku raka skóry;
  • w swojej codziennej pielęgnacji przeciwstarzeniowej skóry trzymaj się delikatnych produktów;
  • utrzymuj nawodnienie odpowiednie do masy ciała.

Jedz z myślą o przyszłości

Zdrowa dieta to najlepsze, co możesz zrobić dla siebie starszego o 20 lat. To, co jesz dziś, wpłynie na to, jak będziesz się czuł na emeryturze.

Unikaj utwardzonych tłuszczów roślinnych i białego cukru. Nie odżywiaj się wyłącznie przetworzoną żywnością - gotuj w domu z lokalnych, sezonowych produktów. Nie chcesz mieć nadciśnienia w przyszłości - ogranicz spożycie soli.

W twojej diecie powinny znaleźć się:

  • owoce i warzywa, świeże i mrożone,
  • chude białko takie jak ryby i fasola,
  • węglowodany złożone z produktów pełnoziarnistych,
  • nabiał,
  • zdrowe tłuszcze.

Bądź aktywny

Regularne ćwiczenia znacznie zmniejszają ryzyko problemów zdrowotnych takich jak choroby serca i nowotwory, a także pomagają dłużej zachować mobilność. Ćwiczenia obniżają również stres i poprawiają sen, zdrowie skóry i kości oraz nastrój.

Jak ćwiczyć? Tak jak lubisz - możesz biegać, jeździć na rowerze, spacerować i uprawiać sporty drużynowe. Chodzi wyłącznie o to, abyś przez minimum 150 minut w tygodniu był aktywny. To norma dla dorosłych, która zapewnia sprawność w późniejszym wieku. 

Starsi dorośli powinni również skupić się na zajęciach obejmujących trening równowagi, oprócz ćwiczeń aerobowych i wzmacniających mięśnie. Panie jeszcze przed menopauzą powinny zacząć ćwiczyć mięśnie dna miednicy - takie ćwiczenia zmniejszają ryzyko rozwoju nietrzymania moczu w przyszłości.

Liczne badania powiązały siedzący tryb życia ze zwiększonym ryzykiem chorób przewlekłych i przedwczesnej śmierci. Jeśli pracujesz za biurkiem, koniecznie znajdź czas na aktywność fizyczną.

Zadbaj o zdrowie psychiczne

Bycie szczęśliwym i ograniczenie stresu znacznie pomaga w dobrym starzeniu się.

Jeśli chcesz utrzymać dobry nastrój:

  • spędzaj czas z przyjaciółmi i bliskimi. Znaczące relacje i silna sieć społeczna poprawiają samopoczucie psychiczne i fizyczne oraz wydłużają życie. Nie zapomnij o swoich futrzanych bliskich, ponieważ posiadanie zwierzaka wiąże się z niższym stresem i ciśnieniem krwi, mniejszą samotnością i lepszym nastrojem;
  • zaakceptuj swój wiek. Istnieją dowody na to, że ludzie, którzy zachowują pozytywne nastawienie do starzenia się, żyją dłużej. Starzenie się jest nieuniknione, a nauka radzenia sobie z nim może mieć ogromne znaczenie;
  • rób rzeczy, które sprawiają ci przyjemność. Poświęcenie czasu na zajęcia, które sprawiają ci radość, jest kluczowe. Spędzaj czas na łonie natury, rozwijaj nowe hobby, angażuj się w wolontariat - cokolwiek sprawia ci radość.

Ważne jest również to, by nauczyć się ograniczać stres. Jego wpływ na organizm jest ogromny, począwszy od przedwczesnego starzenia się i zmarszczek, a skończywszy na większym ryzyku chorób serca. Dlatego warto jest znaleźć własną metodę na stres. Niektórym pomaga medytacja i wyciszenie się, innym samopoczucie poprawia rozmowa z kimś bliskim.

Wykazano, że zarówno palenie, jak i alkohol powodują przedwczesne starzenie się i zwiększają ryzyko chorób. Rzucenie palenia nie jest łatwe, ale istnieją środki, które ci pomogą. Porozmawiaj z lekarzem o tym, jak rzucić palenie. 

Jeśli chodzi o alkohol, ogranicz jego spożycie do minimum i staraj się, by lampka wina do kolacji nie stała się codziennym nawykiem.

Śpij dobrze

Większość z nas śpi za mało. Niestety nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji, jakie niesie to na przyszłość. Jeśli chcesz ograniczyć ryzyko chorób neurodegeneracyjnych w starszym wieku, już dziś potraktuj poważnie swój rytm dobowy. Siedem godzin snu to niezbędne minimum dla dorosłej osoby.

Dbaj o zęby

Brak dbałości o zęby nie tylko powoduje starzenie się uśmiechu, ale także naraża na ryzyko chorób dziąseł, które są powiązane z chorobami serca, udarem i bakteryjnym zapaleniem płuc. Regularnie odwiedzaj gabinet stomatologiczny. Czy wiesz, że dentysta podczas przeglądu może wykryć pierwsze oznaki niedoborów żywieniowych, infekcji, raka i innych chorób takich jak cukrzyca?

Badaj się regularnie

Polacy mają tendencję do tego, by pojawiać się u lekarza, gdy już chorują. Nawet w młodym wieku trzeba poważnie podchodzić do sygnałów, które wysyła organizm. "Przechodzone" infekcje i praca w chorobie to dług, który przyjdzie ci spłacić na starość.

A co z profilaktyką? Wielu Polaków w wieku produkcyjnym uważa, że dostęp do badań jest mocno utrudniony, a to nie do końca prawda. Istnieje wiele programów profilaktycznych, wspieranych przez podatników lub fundacje, które zapewniają dostęp do darmowej diagnostyki.

CZYTAJ TAKŻE: 

Witaminy długowieczności. Jakie suplementować, by żyć jak najdłużej?

Dobre dla starzejącego się mózgu, skóry i kości. W tym wieku włącz do diety

Te produkty przyspieszają starzenie się organizmu. Lepiej je ogranicz

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: starzenie się | długowieczność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL