Śpisz w ten sposób? Cierpi nie tylko twój kręgosłup! Sprawdź, jaka jest prawidłowa pozycja do spania

Lekarze nie mają wątpliwości - najgorszą pozycją, jaką możemy wybrać, jest spanie na brzuchu. Powoduje ono uciskanie wszystkich narządów wewnętrznych, m.in. serca, płuc czy żołądka, oraz nierównomierne ułożenie kręgosłupa. Sprawdź, jak spać, by uniknąć przykrych dolegliwości.

Spanie na boku - co mówią lekarze?

Jak pokazują badania, najpowszechniejszą pozycją, w jakiej śpimy, jest spanie na boku. Specjaliści uważają, że to najzdrowszy pomysł. Tzw. pozycja embrionalna nie obciąża odcinka szyjnego, krzyżowego ani lędźwiowego, co znacząco wpływa na jakość snu. Kolejną zaletą jest ułatwienie oddychania. Śpiąc na boku, nie uciskamy bowiem żadnych organów wewnętrznych.

Spanie na boku to świetne rozwiązanie także dla pacjentów z problemami żołądkowymi. W takim wypadku należy pamiętać, aby wybrać lewą stronę ciała. Sen na lewym boku zmniejsza bowiem nacisk na dolny zwieracz przełyku. Dzięki temu zminimalizować można proces cofania się kwasów żołądkowych, co w konsekwencji zmniejsza ryzyko zgagi czy refluksu żołądkowo-przełykowego. Spanie na boku zmniejszać może także mdłości, dlatego zalecane jest ciężarnym.

Reklama

Spanie na plecach - kto powinien unikać?

Inną zdrową pozycją jest spanie na plecach. Dzięki temu możemy odciążyć kręgosłup i kark, co doskonale relaksuje nasz organizm. Spanie na wznak rozluźnia także mięśnie i zapobiega nocnym przykurczom. Warto pamiętać jednak, że nie jest to uniwersalne rozwiązanie. Spania na plecach powinny unikać osoby, które mają problem z chrapaniem, cierpią na bezdech senny lub borykają się z refluksem żołądkowo-przełykowym. W takim przypadku pozycja ta może jedynie intensyfikować wyżej wymienione objawy.

Spanie na brzuchu - najgorsza pozycja do spania

Lekarze ostrzegają, że najgorszą pozycją, jaką możemy wybrać, jest spanie na brzuchu. Dlaczego? Po pierwsze, powoduje to nierównomierne ułożenie kręgosłupa, co skutkować może porannym bólem pleców lub pogłębieniem istniejących już schorzeń kręgosłupa. Spanie na brzuchu powoduje również uciskanie narządów wewnętrznych, m.in. serca, płuc czy żołądka. Powodować to może problemy z oddychaniem i niewystarczającym dotlenieniem. Z tego powodu wystąpić mogą także problemy z trawieniem i bóle brzucha. 

Nie każdy wie również, że spanie na brzuchu odbić się może także na naszej cerze. Twarz, która przez całą noc przyciśnięta jest do poduszki, narażona jest na wiele bakterii. Z tego powodu pojawić się mogą na niej wypryski.

Higiena snu. Jaki materac do spania wybrać?

Poranny ból pleców i niewyspanie nie zawsze musi mieć związek z niewłaściwą pozycją. Warto pamiętać, że higiena snu to także odpowiedni materac. Na rynku znajdziemy m.in. materace sprężynowe, lateksowe czy piankowe. Przy wyborze należy kierować się indywidualnymi preferencjami, jednak trzeba pamiętać, że materac nie powinien być za miękki i nie może zapadać się pod naszym ciałem. Cena nie powinna być głównym wyznacznikiem, jednak zasada jest prosta. Na materacu nie należy oszczędzać. Niskojakościowe produkty szybko stracą swój kształt i odbiją się na naszym zdrowiu.

Higiena snu. Jaką poduszkę do spania wybrać?

Kolejnym istotnym produktem jest odpowiednia poduszka. W przypadku problemów ze snem warto rozważyć zakup poduszki profilowanej. Gwarantuje ona neutralne ustawienie głowy oraz prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Poduszki profilowane zakupić można zarówno w specjalistycznych sklepach ortopedyczno-rehabilitacyjnych, jak i w popularnych marketach. Najtańsze produkty kosztują 100-150 zł, droższe 500-1000 zł. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na wymagane atesty. W ten sposób będziemy mieli pewność, że mamy do czynienia z towarem najwyższej jakości, który nie zaszkodzi naszemu zdrowiu.

CZYTAJ TAKŻE: 

Wake-up stroke, czyli udar po przebudzeniu. Po czym go poznać?

Wpływ zbyt długiego snu na organizm. Ile powinno się spać?

Jak spać, żeby się wyspać? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: sen | spanie | ból kręgosłupa | bóle kręgosłupa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL