Anna Wyszkoni też zmagała się z rakiem. Kobiety mówią o tym, czym była diagnoza

Fundacja Strefa Kobiet dziś w Senacie RP zaprezentuje wystawę „Koronacja”. To portrety kobiet, które są zobrazowaniem siły, jakiej potrzebowały do walki z chorobą nowotworową. Autorką wystawy jest Beata Bojda – projektantka i stylistka, która przygotowała niezwykłe korony dla pacjentek onkologicznych. Wśród nich znalazła się m.in. Agata Buzek.

Kobiety walczą o zdrowie, zmagają się z nowotworem

Beata Bojda to projektantka, stylistka i makijażystka. To właśnie ona przygotowała stylizacje 13 kobiet, które wzięły udział w sesji zdjęciowej. Te kobiety to królowe życia, kobiety, które nie poddały się chorobie, walczyły lub właśnie walczą o zdrowie, zmagając się z chorobami nowotworowymi. Projekt "Koronacja" miał także pomóc kobietom przejść przez traumę i zaakceptować swój nowy wygląd, jaki został im nadany przez leczenie onkologiczne. Przygotowane dla nich korony zostały stworzone przez Beatę Bojdę z ręcznie robionych krepinowych kwiatów oraz koniakowskich koronek.

Reklama

Leczenie raka powinny mieć szerszy wymiar

Już dziś, czyli 06.03.2024 roku w gmachu Senatu, odbędzie się wystawa fotografii z sesji zdjęciowej "Koronacja". Bohaterkami fotografii są m.in. Agata Buzek, która dwukrotnie w swoim życiu zmagała się z nowotworem, czy śląska radna wojewódzka Katarzyna Stachowicz. Fundacja Strefa Kobiet w swojej działalności zwraca szczególną uwagę poprawę jakości życia w chorobie nowotworowej, z uwzględnieniem rozszerzania wiedzy na temat stylu życia, diety, edukacji związanej z samą chorobą nowotworową. Projekt "Koronacja" to także podkreślenie, że skuteczność terapii nie opiera się tylko o leczenie farmakologiczne czy chirurgiczne, ale także o holistyczne podejście do choroby. Na szczególne uwzględnienie zasługuje bowiem wsparcie psychologów i psychiatrów, fizjoterapia, odpowiednia dieta w chorobie nowotworowej, które z powodzeniem mogą uzupełniać konwencjonalne leczenie raka.

Działania Fundacji Strefy Kobiet wspiera m.in. Anna Wyszkoni, polska piosenkarka, która sama zmagała się z chorobą nowotworową oraz depresją. Artystka zmagała się z nowotworem tarczycy, a jego leczenie wiązało się z ryzykiem uszkodzenia strun głosowych. Dla Interii Zdrowie Anna Wyszkoni powiedziała, jak wygląda profilaktyka i leczenie chorób nowotworowych: 

Nowotwór to nie tylko choroba ciała

W leczeniu onkologicznym szczególne miejsce zajmuje wsparcie psychologiczne osób dotkniętych chorobą nowotworową. Wycofanie z życia społecznego, stres, lęk o własne zdrowie i życie oraz depresja - to wszystko, z czym mierzą się chorzy na raka, wymaga szczególnego zaopiekowania w tym trudnym dla nich czasie. Ważnym celem w leczeniu onkologicznym byłoby dostarczenie pacjentom odpowiednich narzędzi, by uporać się ze spustoszeniem, jakie nowotwór może pozostawić także w psychice chorych.

Anna Wyszkoni angażuje się w projekty związane z podniesieniem świadomości społeczeństwa na temat profilaktyki chorób nowotworowych, podkreślając tym samym, że trzeba dużych zmian w opiece nad pacjentami onkologicznymi.

"Koronacja" to powrót do kobiecości po raku

Otwarcia wystawy "Koronacja" dokona Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, a w jej trakcie odbędzie się także projekcja filmu przygotowanego przez Grzegorza Staniendę, o tym samym tytule. Bohaterkami fotografii są Polki w trakcie leczenia lub po zakończonym leczeniu przeciwnowotworowym.

"Miałam przeczucie, że tak się stanie. Że zachoruję na raka, więc nie było to dla mnie dużym zaskoczeniem." "W okolicach marca się badałam, nic nie było. W listopadzie pojechałam na kolejne badanie i okazało się, że rak miał już 4 centymetry" - w filmie "Koronacja" bohaterki wystawy opowiedziały o tym, co czuły, gdy usłyszały diagnozę i jak poradziły sobie z procesem leczenia. 

Film do tej pory prezentowany był na wystawach organizowanych przez Fundację Strefa Kobiet, nie został jednak wyemitowany w żadnym innym dostępnym kanale. Teraz można obejrzeć go w Interia Zdrowie, poniżej. 


CZYTAJ TAKŻE:

Rocznie 3 tys. Polek umiera z powodu raka jajnika. Objawy udają inne choroby

Pierwsze objawy raka tarczycy. Trzy z nich zauważysz w obrębie szyi

Uczucie gorąca, poszerzona żyła. Jak jeszcze objawia się rak piersi?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nowotwór | raki | onkologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL