Jest jednym z najrzadszych nowotworów złośliwych na świecie. Objawy raka serca

Nowotwory złośliwe serca, w tym rak, są w medycynie rzadkością. Stanowią zaledwie 0,02 proc. wszystkich nowotworów złośliwych i zwykle dotykają osoby w średnim wieku. Dlaczego dochodzi do ich rozwoju? Jakie są objawy raka serca i czy można go wyleczyć? Wyjaśniamy.

Rak serca - co to?

Nowotwory serca to jedna z najrzadszych grup nowotworów złośliwych. Dzieje się tak, ponieważ komórki serca praktycznie nie mają zdolności do regeneracji i podziałów. Są więc zdecydowanie mniej podatne na zezłośliwienie od innych komórek w organizmie człowieka.

Nowotwory złośliwe serca dzieli się na wiele różnych typów, jednak wszystkie dają zbliżone do siebie objawy. Podobnie także jak inne nowotwory mogą one przerzutować i rozprzestrzeniać się po całym organizmie. Aby je wykryć, trzeba wykonać szereg różnych badań, natomiast leczenie może być trudne i, niestety, często nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Reklama

Rak serca - przyczyny

Przyczyną nowotworów serca, podobnie jak w przypadku nowotworów złośliwych rozwijających się w innych lokalizacjach, są mutacje. Pod ich wpływem komórki mięśnia sercowego nabywają zdolność do nieograniczonych i niekontrolowanych podziałów. W efekcie bez przeszkód mogą się namnażać, dochodzi do powstania guza, a w dalszych etapach także do rozwoju przerzutów do węzłów chłonnych i innych narządów. 

Niestety, jest to nowotwór na tyle rzadki, że do tej pory nie udało się określić, czy istnieją jakieś czynniki, które mogą predysponować do rozwoju raka serca.

Rak serca - rodzaje

Nowotwory złośliwe serca można podzielić na guzy pierwotne i wtórne

Nowotwory pierwotne to takie, które rozwijają się bezpośrednio z komórek i tkanek serca. Są one jednak rzadkością - do tego stopnia, że jeden z największych szpitali w Stanach Zjednoczonych, Mayo Clinic, diagnozuje zaledwie jeden przypadek rocznie.

Do najczęstszych pierwotnych nowotworów złośliwych serca zalicza się mięsaki prążkowanokomórkowe, wywodzące się bezpośrednio z komórek mięśnia sercowego. Rozwijają się one częściej u młodych osób, zwykle w czwartej dekadzie życia. Inne możliwe nowotwory to m.in. mięsaki naczyniakowate (wywodzące się z komórek wyściełających naczynia krwionośne), włókniakomięsaki (z komórek tkanki łącznej serca) i śluzakomięsaki.

Nowotwory wtórne z kolei to inaczej przerzuty nowotworów złośliwych do serca z innych narządów. Wykrywa się je zdecydowanie częściej niż pierwotne nowotwory serca - szacuje się, że występują nawet do 100 razy częściej. Wciąż jednak występują rzadko, ponieważ w sercu lokalizuje się zaledwie 5 proc. wszystkich przerzutów. Do rozsiewu nowotworu do serca może dojść w przebiegu guzów pochodzących z bardzo wielu narządów, m.in. raka płuca, piersi, jelita grubego, jajnika, trzustki, nerki czy prostaty.

Rak serca - objawy

Objawy nowotworów złośliwych serca mogą być bardzo różnorodne i zależą przede wszystkim od tego, gdzie zlokalizował się guz i do jakich rozmiarów urósł. Duże nowotwory serca mogą zaburzać swobodny przepływ krwi w obrębie przedsionków i komór serca, przez co nie pełni ono prawidłowo swojej funkcji. Może to prowadzić do rozwoju objawów niewydolności serca, w tym do przewlekłego zmęczenia, duszności, problemów z oddychaniem, kaszlu i coraz gorszej tolerancji wysiłkuProblem może sprawiać wchodzenie po schodach, spacery, a po pewnym czasie także wykonywanie codziennych czynności, jak ubieranie czy mycie się.

Osoby z nowotworem serca mogą skarżyć się także na mniej charakterystyczne objawy jak nudności, wymioty, nocne poty czy też niezamierzone chudnięcie. Dodatkowo, fragmenty guza, które oderwały się od jego głównej masy, mogą działać podobnie do zakrzepów - blokować przepływ krwi w narządach i prowadzić do rozwoju poważnych powikłań. 

Nowotwory złośliwe serca, podobnie jak inne nowotwory, mogą przerzutować do różnych narządów i prowadzić do zaburzenia ich funkcjonowania.

Rak serca - diagnostyka

Osoba z podejrzeniem nowotworu serca wymaga bardzo szerokiej diagnostyki. Objawy choroby są bowiem mało specyficzne i mogą sugerować inne, częstsze schorzenia, w tym niewydolność serca. Z tego powodu wykonuje się szereg badań, które pozwolą nie tylko ocenić stan ogólny chorego, ale także zlokalizować guz i ocenić zaawansowanie choroby.

W pierwszej kolejności wykonuje się podstawowe badania, w tym morfologię krwi. U osób z nowotworem złośliwym serca może pojawić się niedokrwistość i zaburzenia w poziomie płytek krwi. Trzeba także wykonać EKG, aby ocenić, czy guz nie spowodował zaburzeń w rytmie serca. Jednym z ważniejszych badań jest także ECHO serca. Z jego pomocą można bezpośrednio wykryć masę guza i ocenić, jak jego obecność wpływa na skurcz i rozkurcz serca. Jednak badanie to nie jest na tyle dokładne, aby określić, jakiego dokładnie typu jest to nowotwór. Z tego powodu trzeba poszerzyć diagnostykę o rezonans magnetyczny serca, który pozwala dostarczyć więcej informacji odnośnie budowy guza.

Rak serca - leczenie

Podstawową metodą leczenia w nowotworach złośliwych serca jest operacja. Dąży się do tego, aby usunąć jak największą masę guza, ponieważ tylko w ten sposób możliwe jest całkowite wyzdrowienie. W praktyce jednak bardzo rzadko jest to możliwe, ponieważ pacjenci często zgłaszają się do lekarza zbyt późno - gdy doszło już do rozsiewu nowotworu w organizmie. Operacji nie ułatwia także fakt, że guzy te często naciekają ważne dla serca struktury, których nie sposób usunąć. Chemioterapia i radioterapia w przypadków nowotworów złośliwych serca nie mają potwierdzonej skuteczności, dlatego zwykle nie wykorzystuje się tych metod leczenia. 

Rak serca - rokowanie

Rokowanie w złośliwych nowotworach serca jest niestety niepomyślne. Zwykle od momentu rozpoznania do śmierci chorego mija ok. dwóch lat. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Nadciśnienie jako objaw choroby

Pięć objawów chorób serca, które widać na ciele

Jak dbać o serce w każdym wieku? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nowotwór | serce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL