Kwas foliowy a ryzyko powstawania nowotworów
Kwas foliowy to inaczej witamina B9, która jest niezwykle istotna dla naszego organizmu. Coraz częściej cierpimy na jej niedobór ponieważ łatwo wytrąca się z jedzenia podczas obróbki termicznej. Odgrywa kluczową rolę u kobiet w ciąży i w okresie rozrodczym, wykazuje się dużą aktywnością biologiczną i ma duży wpływ na metabolizm komórek. Czy każdy powinien jednak suplementować kwas foliowy? Dla kogo stanowi poważne zagrożenie?
Kwas foliowy zaliczany jest do folianów, które są niezbędne w prawidłowym rozwoju oraz funkcjonowaniu wszystkich komórek organizmu. Odgrywa kluczową rolę w układzie krwiotwórczym oraz nerwowym. Już na etapie rozwoju płodowego w dużej mierze wpływa on na rozwój cewy nerwowej, zapobiegając w ten sposób rozwojowi wad wrodzonych. Kwas foliowy uczestniczy w syntezie kwasów nukleinowych, z których tworzy się DNA, a zatem ma znaczenie w procesie namnażania i prawidłowego działania wszystkich komórek.
Niedobory kwasu foliowego przez dłuższy czas mogą być niezauważalne. Kiedy pojawiają się objawy, najczęściej występują one ze strony układu nerwowego i zalicza się do nich:
- zaburzenia mowy i wzroku,
- mrowienie rąk i nóg,
- zaburzenia pamięci,
- obniżenie nastroju.
Dodatkowo przy niedoborze witaminy B9 można zauważyć:
- bladość powłok skórnych,
- owrzodzenia jamy ustnej,
- bóle głowy,
- skrócony oddech.
W przypadku niedoborów kwasu foliowego, może rozwinąć się niedokrwistość megaloblastyczna, miażdżyca, zahamowanie wzrostu komórek w organizmie.
Jak w przypadku każdej witaminy, tak i w przypadku kwasu foliowego, może dojść do jego zbyt wysokiego poziomu w organizmie. Nadmiar witaminy B9 może objawiać się poprzez:
- bezsenność,
- rozdrażnienie,
- zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
- alergie.
Niedobór witaminy B9 wpływa na uszkodzenie chromosomów, co zwiększa wystąpienie choroby nowotworowej. Przyjmowanie odpowiednich ilości tego związku wpływa korzystnie na zapobieganie rozwoju raka macicy, jajnika, trzustki czy płuc. Dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy jest uzależnione od płci oraz wieku.
- dzieci 0-9 lat - 0,07 - 0,105 mg,
- dzieci 9-18 lat - 0,2 - 0,24 mg,
- kobiety do 60. roku życia - 0,29 mg,
- kobiety w ciąży - 0,45 mg,
- kobiety karmiące - 0,53 mg,
- mężczyźni do 60. roku życia - 0,3 mg,
- kobiety powyżej 60 roku życia - 0,32 mg,
- mężczyźni powyżej 60 roku życia - 0,34 mg.
Mimo, iż właściwości kwasu foliowego są niepodważalne, pojawia się coraz więcej badań naukowych, które wskazują na to, że witamina B9 może wpływać na rozwój choroby nowotworowej u pacjentów onkologicznych. Duże dawki kwasu foliowego przyspieszają rozwój raka okrężnicy, prostaty i krtani. W związku z udziałem witaminy B9 w procesie powstawania komórek, sprzyjają one szybszemu namnażaniu się komórek nowotworowych.
Ponadto badania dowodzą, że kwas foliowy obniża działanie układu odpornościowego, a dokładnie upośledza działanie limfocytów NK (natural killers). To z kolei przyczynia się do kancerogenezy, czyli do wzrostu komórek rakowych. W trakcie leczenia, pacjentom onkologicznym nie zaleca się zatem przyjmowania dodatkowych suplementów kwasu foliowego.
CZYTAJ TAKŻE:
Jak powinna odżywiać się osoba chora na raka
Wczesna diagnoza ma znaczenie w leczeniu raka żołądka