Ujawniła, na co chorowali jej rodzice. U taty objawem raka była chrypka
- Walka o życie bliskich trwała większość mojego dzieciństwa - przyznała w rozmowie z Interią ZDROWIE Katarzyna Zdanowicz. U obojga rodziców dziennikarki telewizji Polsat, prowadzącej "Wydarzenia", zdiagnozowano chorobę nowotworową. Mama zachorowała w wieku 32 lat - stwierdzono u niej ziarnicę złośliwą. Tata zachorował po 60. roku życia na raka krtani - niestety właściwa diagnoza została postawiona za późno. Pierwsze objawy zarówno ziarnicy złośliwej, dziś funkcjonującej jako chłoniak Hodgkina, a także raka krtani są bardzo niepozorne. Co powinno zaalarmować? Sprawdzamy.
Katarzyna Zdanowicz, dziennikarka telewizji Polsat i prowadząca "Wydarzenia", po raz pierwszy w rozmowie z Interią ZDROWIE opowiedziała niedawno o walce, jaką stoczyły z chorobą nowotworową najbliższe jej osoby - rodzice. U mamy prezenterki zdiagnozowano ziarnicę złośliwą (chłoniaka Hodgkina), u taty raka krtani.
- Mama zachorowała, gdy miałam siedem lat. To były lata 90., gdy poziom medycyny i w ogóle dostęp do leczenia był ograniczony. Wtedy o raku nie mówiło się głośno, wiele osób nie zdawało sobie sprawy, co znaczy choroba onkologiczna. Gdy mama usłyszała, że jest chora na nowotwór, miała 32 lata - wyznała Zdanowicz. - Mama chorowała długo, miesiącami była w szpitalu. Operacja, jedna chemia, druga chemia, wreszcie wyzdrowienie. A potem, po pięciu latach, gdy już myślałyśmy, że nadszedł spokojny czas, że jest zdrowa - nastąpił nawrót i cała ta walka zaczęła się od początku. W przypadku raka każda wizyta u lekarza jest jak czekanie na wyrok. To dramat pacjenta i całej jego rodziny - opowiadała.
Mama dziennikarki pokonała chorobę, dziś jest zdrowa. Tata z powodu raka zmarł.
- Mój ojciec z kolei był źle leczony i źle zdiagnozowany, miał raka krtani, ale na leczenie onkologiczne trafił zbyt późno, bo ciągle go leczyli jakimiś syropkami, tabletkami, miał bardzo charakterystyczny głos. I, mimo że jemu głos zmieniał się przez wiele miesięcy czy nawet lat, nikt nie podejrzewał, że może być chory (...). Gdy trafił w końcu do lekarza, który potrafił go zdiagnozować, było już za późno. Historia zakończyła się w dwa miesiące. Ojciec na końcu też wyraźnie się poddał, nie widział już sensu życia, nie chciał leczenia. Psychika jest niezwykle ważna w leczeniu onkologicznym. Bez woli walki ta choroba dramatycznie przyspiesza. Dla nas to było najgorsze, nie móc nic zrobić - mówiła Zdanowicz.
Polecamy całą rozmowę Karoliny Dudek z Katarzyną Zdanowicz.
Ziarnica złośliwa, a właściwie chłoniak Hodgkina (ziarnica złośliwa to nazwa, która występowała dawniej), to nowotwór układu chłonnego. Zwykle rozwija się w węzłach chłonnych (najczęściej szyjnych). Komórki nowotworowe wywodzą się z limfocytów B ośrodków rozmnażania, postgerminalnych limfocytów B i, rzadko, z obwodowych limfocytów T. Obserwuje się dwa szczyty zachorowań - pierwszy w trzeciej dekadzie życia (chłoniak Hodgkina należy do najczęstszych chorób nowotworowych u młodych dorosłych), a drugi po 50. roku życia. Statystycznie na ziarnicę złośliwą zapadają w Polsce rocznie 2-3 osoby na 100 tys. mieszkańców. Częściej chłoniak Hodgkina stwierdzany jest u mężczyzn niż u kobiet.
Chłoniak Hodgkina jest stosunkowo dobrze rokującym nowotworem. Przy stosowaniu standardowych metod leczenia (podstawowymi metodami leczenia choroby są chemioterapia oraz radioterapia) 80-90 proc. chorych udaje się trwale wyleczyć.
- Wszelkie raki okolic głowy i szyi to bardzo podstępne choroby - dają objawy łudząco podobne do przeziębień, długo je można bagatelizować - zwracała uwagę w rozmowie z Interią ZDROWIE Katarzyna Zdanowicz.
Wczesne objawy chłoniaka Hodgkina to m.in.:
- osłabienie,
- nadmierna męczliwość,
- gorączka,
- wzmożona potliwość (szczególnie w nocy).
- niezamierzona utrata masy ciała (zgubienie więcej niż 10 proc. wagi w ciągu sześciu miesięcy).
Niezwykle istotnym sygnałem jest wyczucie powiększonych węzłów chłonnych - zazwyczaj na szyi lub w okolicy nadobojczykowej. Zwykle są niebolesne, a skóra nad nimi nie jest zaczerwieniona. Jak jednak zwracają uwagę lekarze, powiększone węzły w przypadku chłoniaka stają się bolesne po spożyciu alkoholu.
Inne objawy łączone z chłoniakiem Hodgkina to:
- kaszel,
- ból w klatce piersiowej,
- uczucie duszności,
- nadmierna senność (częste ziewanie),
- świąd skóry,
- obrzęk twarzy i szyi z poszerzeniem żył widocznych na klatce piersiowej,
- w przypadku zajęcia narządów jamy brzusznej m.in. bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia.
Rak krtani to najczęściej występujący nowotwór z grupy nowotworów narządów głowy i szyi. Zazwyczaj umiejscawia się w obrębie górnej i środkowej części krtani. Siedmiokrotnie częściej dotyka mężczyzn. Głównym czynnikiem ryzyka jego wystąpienia jest palenie tytoniu. Choroba rzadko diagnozowana jest u osób niepalących.
W zdecydowanej większości przypadków rak krtani rozpoznawany jest w wysokim stadium zaawansowania. Bezpośrednio przekłada się to na rokowania, które są niekorzystne.
Pierwsze objawy raka krtani są zazwyczaj długo bagatelizowane i przypisywane innym dolegliwościom. Jego najbardziej charakterystycznym sygnałem jest chrypka. Przyjmuje się, że jeśli chrypka trwa dłużej niż dwa tygodnie, mimo prawidłowego leczenia, konieczna jest pilna wizyta u otolaryngologa.
Inne objawy raka krtani to:
- zaburzenia połykania (dysfagia),
- ból przy połykaniu (odynofagia),
- uczucie ciała obcego w gardle,
- długotrwały kaszel lub duszność,
- uporczywy ból gardła lub ból ucha,
- guzek lub obrzęk w obrębie szyi,
- nieprzyjemny oddech,
- wysoki, świszczący dźwięk podczas oddychania,
- trudności w oddychaniu (w ciężkich przypadkach),
- krwioplucie.
CZYTAJ TAKŻE:
Przestrzegaj zaleceń z listy, a znacznie zmniejszysz ryzyko raka. Jest ich 12
"Ugięły mi się nogi, gdy dostałam diagnozę". Rak zabiera nawet młode kobiety
Naukowcy odkryli sposób wyleczenia najgroźniejszego raka mózgu