Latem się nasilają. Zaszkodzą gorące prysznice, pomoże unoszenie kończyn
Obrzęki limfatyczne są spowodowane nadmiernym gromadzeniem się bogatobiałkowego płynu w tkance śródmiąższowej kończyn. Pojawiają się one najczęściej u osób po operacji bądź radioterapii węzłów chłonnych w przebiegu leczenia nowotworów. Ich przyczyn może być jednak znacznie więcej. Obrzęki te mają tendencję do nasilania się w miesiącach letnich i są wtedy szczególnie uciążliwe. Dlaczego tak się dzieje? Jak można im zaradzić? Wyjaśniamy.
Aby zrozumieć, czym są obrzęki limfatyczne, niezbędne jest zrozumienie, jak działa cały układ limfatyczny. Jest to układ niskociśnieniowy, który pełni funkcję zbierania nadmiaru przesiąkniętego do tkanek płynu (chłonki) z powrotem do układu krążenia. Składa się z węzłów chłonnych oraz sieci drobnych naczyń, które łączą się w naczynia o coraz większej średnicy. Chłonka zebrana przez naczynia limfatyczne trafia do największego naczynia tego układu - przewodu piersiowego, który łączy się z sercem w obrębie kąta żylnego.
Obrzęki limfatyczne powstają w momencie, kiedy ilość chłonki przekracza możliwości transportowe i objętościowe układu limfatycznego. Płyn, który nie został z powrotem wchłonięty, gromadzi się w przestrzeni śródmiąższowej, czyli w przestrzeni otaczającej komórki. Najczęściej dzieje się tak u osób po usunięciu bądź napromienianiu węzłów chłonnych w trakcie leczenia onkologicznego. Prowadzi to do powstania widocznych obrzęków zlokalizowanych zwykle w kończynach górnych bądź dolnych.
Przyczyn obrzęków limfatycznych jest wiele. Wśród nich wyróżnia się m.in.:
- czynniki genetyczne;
- zabieg usunięcia węzłów chłonnych (limfadektomia) w przebiegu leczenia nowotworów (np. u kobiet z rakiem piersi);
- radioterapię w leczeniu nowotworów złośliwych;
- otyłość, szczególnie u osób, które w przeszłości przeszły radioterapię lub limfadektomię;
- nawracające infekcje skóry (np. róża) i tkanki łącznej (np. cellulitis);
- gruźlicę;
- zapalenie węzłów chłonnych;
- niektóre choroby zapalne (np. reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, sarkoidoza);
- słoniowaciznę (filariozę), występującą głównie na terenach Ameryki Południowej, Azji i Afryki.
Znanych jest wiele czynników, które mogą nasilać obrzęki limfatyczne u osób, które mają do nich skłonności. Zalicza się do nich m.in. niedobór aktywności fizycznej, która jest niezwykle istotna dla zachowania odpowiedniego przepływu chłonki w obrębie układu chłonnego. Obrzękom sprzyja również noszenie zbyt ciasnych ubrań, które poprzez ucisk mogą blokować swobodny przepływ chłonki. Mogą się również nasilać przy długotrwałym siedzeniu bądź staniu. Dodatkowo na rozwój obrzęków limfatycznych ma wpływ także temperatura otoczenia - nasilają się one zarówno podczas zimnych zimowych dni, jak i gorących okresów letnich.
Lato jest często trudnym okresem dla osób zmagających się z obrzękami limfatycznymi. Jest to związane głównie z tym, że pod wpływem ciepła dochodzi do rozszerzania się naczyń krwionośnych i zwiększenia ich przepuszczalności. W tkankach zwiększa się ilość przesączonego z naczyń płynu, który u osób predysponowanych do obrzęków nie jest w stanie powrócić z powrotem do serca.
W profilaktyce obrzęków latem warto dbać o to, aby w miarę możliwości nie przegrzewać organizmu. Staraj się unikać ekspozycji na słońce w godzinach, kiedy jest ono najintensywniejsze, tzn. między godziną 10 a 16. Noś luźne, przewiewne ubrania, które nie tylko zapobiegną przegrzaniu, ale także zmniejszą ucisk na kończyny. Dbaj także o dobre nawodnienie, pij minimum 2 litry wody dziennie. Chroń się również przed oparzeniami słonecznymi, stosując kremy z filtrem. Jest to ważne, ponieważ oparzenia skóry mogą wywoływać jej obrzęk i są dodatkowym obciążeniem dla układu limfatycznego. W momencie pojawienia się obrzęków unieś zajętą kończynę - możesz dodatkowo okryć ją chłodnym ręcznikiem.
W wakacje staraj się unikać gorących pryszniców i pobytów w jacuzzi. Dobrym pomysłem są natomiast ćwiczenia w chłodnej bądź letniej wodzie. Podczas kąpieli w morzu noś obuwie przeznaczone do pływania, aby uchronić się przed przypadkowymi skaleczeniami i urazami skóry. Są one wrotami dla infekcji. Nie zapominaj również o odpowiedniej pielęgnacji skóry przed i po wyjściu z basenu.
Podróże wakacyjne wiążą się często z kilkugodzinnym unieruchomieniem - siedzeniem w pociągu, autobusie, samochodzie czy samolocie. Ważne jest, aby osoby ze skłonnością do obrzęków podróżowały, mając na sobie dostosowaną do nich odzież uciskową, aby w jak największym stopniu zmniejszyć ich ryzyko. Dodatkowo, o ile to możliwe, powinny robić regularne przerwy na rozchodzenie się i krótką gimnastykę. Pomoże to w usprawnieniu przepływu płynów przez układ limfatyczny.
CZYTAJ TAKŻE:
Puchnięcie nóg. O czym może świadczyć?
Okłady z pietruszki i herbata do picia. Tak pozbędziesz się uporczywych obrzęków
Zniknie opuchlizna i uczucie ciężkości. Sposoby na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu