Słabe serce wpływa na kondycję mózgu

Problemy zdrowotne związane z układem nerwowym stają się coraz częstszą przyczyną leczenia i zgonu. Liczba osób, która zachorowała na alzheimera lub inną formę demencji, wzrosła aż o 37 proc. w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Aktualnie szacuje się, że około 55 mln ludzi na całym świecie ma zdiagnozowaną chorobę Alzheimera. Problemy neurologiczne zaczynają dorównywać liczebnością chorobom serca i układu krążenia. Jak zdrowie serca wpływa na kondycję mózgu? Co można zrobić, by zminimalizować ryzyko zachorowania na demencję?

Serce i mózg - jak to działa?

Coraz więcej prowadzonych badań naukowych wskazuje, że dobra kondycja naczyń krwionośnych oraz mięśnia sercowego wpływa na jakość funkcjonowania mózgu i zachowanie funkcji poznawczych. Dobra kondycja fizyczna, zdrowe nawyki żywieniowe oraz łagodzenie poziomu stresu, korzystnie wpływa na ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, a co za tym idzie - prawidłowe funkcjonowanie całego ludzkiego organizmu.

Serce i mózg - szkodliwe czynniki

Istnieją wspólne czynniki, które zagrażają zdrowiu serca  mózgu i zalicza się do nich: cukrzycępalenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu, otyłość oraz nadciśnienie tętnicze.

Reklama

Przeprowadzone badania udowodniły również, że białko, które jest odpowiedzialne za uszkodzenie neuronów w przebiegu choroby Alzheimera, uszkadza mięsień sercowy. Ponadto gorsze funkcjonowanie obu narządów jest spowodowane również szybszym starzeniem się organizmu - jeśli źle pracuje serce, gorzej ukrwiony będzie mózg, a co za tym idzie, procesy demencyjne będą przebiegały szybciej.

Serce i mózg - najnowsze badania

W piśmie "Circulation", które jest poświęcone chorobom układu krążenia i układu nerwowego, opublikowano opracowanie badań autorstwa  prof. Mitchell S.V. Elkind, byłego prezesa American Heart Association, które ukazują powiązanie między sercem a mózgiem. Przeprowadzono 139 badań, na podstawie których wyciągnięto wniosek, że osoby w średnim wieku, chorujące na nadciśnienie tętnicze, mają pięciokrotnie wyższe ryzyko pojawienia się u nich zaburzeń neurologicznych i zdolności poznawczych. Osoby chorujące na otyłość mają aż trzykrotne wyższe ryzyko demencji, a u nałogowych palaczy ryzyko to wynosi 30-50 proc.

Mózg - obniżona aktywność neuronów

Przeprowadzono badania, na podstawie których wyciągnięto wniosek, że uszkodzenie serca bezpośrednio wpływa na zmniejszenie aktywności genów w mózgu. Okazuje się, że osoby chorujące na niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca czy wysokie ciśnienie, mają ubytki neurologiczne związane z zaburzeniem zdolności poznawczych. Dzieje się tak, ponieważ mózg otrzymuje mniej krwi i przez to następuje zaburzenie działania hipokampu (część układu limbicznego, odpowiedzialna za pamięć). Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jak leczyć już powstałe zaburzenia w układzie nerwowym, które wyniknęły na skutek zaburzeń pracy serca.

W badaniach przeprowadzonych na myszach, które miały problemy kardiologiczne, zaobserwowano zmiany na poziomie aktywności genów komórek nerwowych. Obniżona aktywność była porównana do tej, która następuje w mózgu na skutek długotrwałego stresu.

Mózg - leczenie demencji

W trakcie tych samych badań, myszom chorującym na serce i ze stwierdzonymi zaburzeniami funkcji poznawczych, podano lek przeciwnowotworowy - worinostat. Działa on bezpośrednio na aktywację genów w układzie nerwowym. Zaobserwowano, że funkcjonowanie mózgu uległo poprawie, mimo, że serce i układ krwionośny nadal pracowały tak samo.

Układ krążenia - warto zacząć wcześnie

Aby długo cieszyć się zdrowiem i dobrą pamięcią, American Heart Association, opracowało program siedmiu kroków, które są kluczem do utrzymania zdrowego serca i układu krwionośnego. Do tych "siedmiu przykazań" zalicza się:

  • utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi,
  • kontrola cholesterolu,
  • kontrola poziomu cukru we krwi,
  • aktywność fizyczna,
  • zdrowa dieta,
  • utrzymanie prawidłowej masy ciała,
  • unikanie palenia tytoniu.


CZYTAJ TAKŻE: 

Czy grupa krwi wpływa na rozwój chorób serca?

Test rysowania zegara zdiagnozuje alzheimera

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: demencja zapobieganie | choroba Alzheimera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL