Zapomnij o szpecących żylakach. Tak domowymi sposobami poprawisz krążenie w nogach

Żylaki kończyn dolnych to bardzo powszechna dolegliwość. Powiększone żyły mogą powodować ból, uczucie zmęczenia nóg oraz nieprzyjemne swędzenie. Żylaki są również problemem estetycznym. Poza procedurami medycznymi i farmakologią można złagodzić nieprzyjemne objawy domowymi sposobami. Sprawdźmy, jakie zmiany trybu życia, ćwiczenia i zioła wspierają profilaktykę i leczenie żylaków.

Czym są i jak powstają żylaki?

Żylaki to schorzenie polegające na nieprawidłowym poszerzeniu i wydłużeniu żył powierzchownych. Najczęstszą przyczyną ich występowania jest nieprawidłowe działanie zastawek w żyłach, które transportują krew z kończyn w górę.

W zdrowym układzie żylnym zastawki w żyłach zapobiegają cofaniu się krwi w dół ku stopom. W przypadku nieprawidłowego działania tych zastawek krew może cofać się w dół, co powoduje wzrost ciśnienia w żyłach i prowadzi do ich poszerzenia.

Skłonność do żylaków może być dziedziczna. Jeśli ktoś w rodzinie cierpiał na to schorzenie, istnieje większe ryzyko, że pojawi się ono u innych członków rodziny. Kobiety są bardziej podatne na żylaki niż mężczyźni, a ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. Szczególnie że jednym z czynników ryzyka jest ciąża, ze względu na zwiększone ciśnienie w żyłach miednicy i nóg oraz zmiany hormonalne.

Reklama

Dolegliwość ta może mieć również związek z trybem życia. Nadmierna masa ciała może zwiększać obciążenie żył i zwiększać ryzyko żylaków. Palenie tytoniu może wpływać na kurczenie się żył i zmniejszać elastyczność ścian naczyniowych. Do tego możemy dodać jeszcze stojącą lub siedzącą pracę i z drugiej strony brak aktywności fizycznej.

Domowe sposoby na żylaki

Ryzyko tworzenia się żylaków rośnie wraz z wiekiem lub niezdrowym trybem życia. Można je zminimalizować lub złagodzić istniejące zmiany za pomocą odpowiedniej diety, domowych zabiegów i ćwiczeń. Metody, które za chwilę poznasz, to dobre wsparcie leczenia żylaków prowadzonego przez flebologa.

Ćwiczenia na żylaki

Pływanie, spacery, jazda na rowerze, joga i rozciąganie są korzystne, ponieważ poprawiają krążenie krwi i ćwiczą mięśnie łydek bez ryzyka obrażeń fizycznych. Osoby, które mają żylaki, powinny bardzo uważać, by nie uszkodzić nadwątlonych naczyń krwionośnych. Umiarkowane ćwiczenia mogą również pomóc w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi - jednego z czynników ryzyka powstawania żylaków.

Przygotowaliśmy trzy proste ćwiczenia na żylaki, które możesz wykonywać samodzielnie w domu. Pamiętaj, aby przed wprowadzeniem regularnych ćwiczeń związanych z żylakami na nogach, skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od naczyń, którzy dostosują ćwiczenia do twojego stanu zdrowia i pomogą uniknąć ewentualnych kontuzji.

Unoszenie nóg:

  1. Połóż się na plecach z wyciągniętymi nogami.
  2. Unieś nogi w górę prostopadle do podłogi.
  3. Trzymaj nogi w tej pozycji przez kilka sekund, a następnie powoli opuść je na podłogę.
  4. Powtórz to ćwiczenie kilka razy. Unoszenie nóg pomaga wzmocnić mięśnie łydek i pomaga krwi w przepływie w górę ku sercu.

Krążenie stopami:

  1. Usiądź na krześle lub fotelu i trzymaj stopy na podłodze.
  2. Obracaj stopami wokół kostek, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara przez kilka sekund.
  3. Następnie obracaj stopami w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara przez kilka sekund.
  4. Powtarzaj ten ruch przez kilka minut. Pomaga to w poprawie krążenia krwi w stopach i kostkach.

Naprzemienne unoszenie kolan do klatki piersiowej:

  1. Połóż się na plecach z wyprostowanymi nogami.
  2. Podnieś jedno kolano w kierunku klatki piersiowej, trzymając go obiema rękami.
  3. Utrzymaj to położenie przez kilka sekund, a następnie opuść nogę.
  4. Powtórz to samo ćwiczenie z drugą nogą.
  5. Powtarzaj naprzemiennie kilka razy. To ćwiczenie pomaga wzmocnić mięśnie nóg i wspiera krążenie krwi w kończynach dolnych.

Żylaki a dieta. Co jest do zmiany?

Otyłość i nadwaga to poważne czynniki ryzyka tworzenia się żylaków na nogach. Poza tym niezdrowa dieta prowadzi do nadciśnienia, a to również jest czynnik ryzyka. Dlatego bardzo istotna jest też zdrowa, zbilansowana dieta. W tym przypadku powinna zawierać substancje wzmacniające ściany naczyń krwionośnych.

Niedobór potasu może powodować zatrzymywanie wody. Zwiększa to objętość krwi w organizmie i powoduje dodatkowe ciśnienie na zastawkach żył. Potas znajdziesz w: jogurcie naturalnym, migdałach i pistacjach, ziemniakach, soczewicy i białej fasoli czy warzywach liściastych.

Flawonoidy mogą pomóc w leczeniu problemów sercowo-naczyniowych. Mogą poprawić krążenie krwi, obniżyć ciśnienie tętnicze i rozluźnić naczynia krwionośne. Bioflawonoidy wprowadzisz do diety, gdy na twój talerz trafią np. kakao, owoce jagodowe, szpinak, brokuły, czosnek czy cebula.

Warto zadbać również o prawidłowe działanie metabolizmu. Błonnik pokarmowy pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu jelit. Spożywanie błonnika jest szczególnie ważne, jeśli masz tendencję do zaparć. Wysiłek fizyczny związany z oddaniem stolca może spowodować silne wewnętrzne ciśnienie w jamie brzusznej, co może pogorszyć uszkodzone zastawki żylne.

Zioła na żylaki (i nie tylko)

Stosowanie kuracji ziołowych w dłuższej perspektywie może przynieść poprawę. Jednak musisz pamiętać, by skonsultować ich przyjmowanie ze swoim lekarzem. Niektóre zioła wchodzą w reakcję z lekami i osłabiają ich działanie. Środki ziołowe występują w postaci doustnych suplementów diety lub miejscowych środków flebotonicznych.

Rutyna

Najpopularniejszą i najlepiej przebadaną substancją roślinną na żylaki jest rutozyd. Ten bioflawonoid występuje w: owocach cytrusowych, gryce, jabłkach, dziurawcu i miłorzębie japońskim. Rutozyd może wzmocnić słabe naczynia krwionośne i naczynia włosowate, które często są prekursorem żylaków. Stosuje się go z powodzeniem w leczeniu tzw. pajączków.

Wąkrotka azjatycka

Centella asiatica to wieloletnia roślina, zwana także Gotu kola. Pochodzi z Azji. Może wzmacniać osłabione naczynia krwionośne i jest tradycyjnie stosowana w leczeniu niewydolności żylnej.

Ekstrakt z pestek winogron

Winogrona, liście winogron i sok winogronowy są stosowane w medycynie alternatywnej od wieków. Badania sugerują, że ekstrakt z pestek winogron może pomóc w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Może również zmniejszyć obrzęk. Jednak należy nadmienić, że ekstrakt z pestek winogron może wchodzić w interakcje z lekami rozrzedzającymi krew i zwiększać ryzyko krwawienia.

Usunięcie żylaków

Domowe metody mają na celu łagodzenie objawów, natomiast nie usuną problemu całkowicie. Mogą natomiast stanowić dobrą podpowiedź co do profilaktyki dla osób z grupy ryzyka. Nie zastąpią leczenia i zabiegu usunięcia żylaków, za to mogą pomóc ustrzec się przed ich nawrotem. Pamiętaj, że żylaki nie są tylko problemem estetycznym - to poważna dolegliwość, którą należy leczyć.

CZYTAJ TAKŻE:

Żylaki powrózka nasiennego - mało znana przyczyna niepłodności mężczyzn

Zakrzepica dotyka nie tylko nóg. Narażone są płuca, serce i mózg

Domowa mikstura na żylaki. Pij ją dwa razy dziennie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: żylaki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL