Niepokojące drętwienia i mrowienia mogą mieć kilka przyczyn. Pojawiają się w niedoborach, ale nie tylko

Uczucie mrowienia, drętwienia, ale także znaczne osłabienie siły mięśni w rękach to objawy, które wzbudzają niepokój. Problem z utrzymaniem długopisu, uczucie “rąk z waty” to symptom, którego nie należy lekceważyć. Przyczyn może być kilka, począwszy od niedoborów aż po poważne uszkodzenia nerwów, dlatego istotne jest ustalenie, skąd bierze się ten objaw, by jak najszybciej zareagować i zlikwidować przyczynę.

Drętwienie rąk jako objaw cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to najczęstsza przyczyna drętwienia rąk jest . Spowodowany jest uciskiem nerwu pośrodkowego w obrębie nadgarstka, co prowadzi do mrowienia, drętwienia i osłabienia w dłoni, szczególnie w obszarze kciuka, palca wskazującego i środkowego.

Dolegliwość ta najczęściej dotyczy osób wykonujących powtarzalne ruchy ręką, takich jak pisanie na klawiaturze, obsługa myszy komputerowej, praca manualna czy granie na instrumentach. Może być też związany z zapaleniem stawów lub zatrzymywaniem płynów w organizmie.

Zespół cieśni nadgarstka zazwyczaj dotyczy jednej, dominującej ręki. Aby ustalić, czy to właśnie cieśń odpowiada za dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem ortopedą. 

Reklama

Problemy z krążeniem a drętwienie rąk

Nawracające uczucie drętwienia i mrowienia w rękach może być spowodowane problemami z układem krążenia. Zmiany miażdżycowe są najczęstsza przyczyną powyższych objawów. Słaby przepływ krwi powoduje niedotlenieni tkanek i zaburzenie pracy nerwów zlokalizowanych w rękach. 

Innym powodem może być choroba Raynauda, która powoduje zwężenie naczyń krwionośnych w odpowiedzi na zimno lub stres, a to z kolei prowadzi do drętwienia palców.

Drętwienie rąk to objaw niedoborów

Mrowienia i drętwienia, a także bolesne skurcze mięśni, mogą być spowodowane niedoborem cennych pierwiastków. Niedobór witaminy B12, B6 lub magnezu może wpływać na funkcjonowanie układu nerwowego i prowadzić do drętwienia.

Inne objawy, które pojawiają się w niedoborach, to drażliwość i przewlekłe zmęczenie, sucha i łuszcząca się skóra, osłabienie włosów oraz paznokci, a także problemy trawienne: nawracające uczucie nudności, niestrawność oraz biegunki. 

Aby wyeliminować niedobory niezbędna jest wizyta u lekarza rodzinnego oraz podstawowe badania z krwi. 

Choroby metaboliczne a drętwienia i mrowienia rąk

Drętwienia i mrowienia mogą być jednym z pierwszych objawów niektórych chorób. W cukrzycy może dojść do rozwinięcia neuropatii cukrzycowej i stanowi ona  częsty problem u osób, które przez długi czas nie podejmują leczenia. 

Inną chorobą, w której pojawia się powyższy objaw, jest niedoczynność tarczycy.

Drętwienie rąk a choroby neurologiczne

Uczucie “rąk z waty", czyli osłabienie odczuwalne w kończynach górnych i towarzyszące im drętwienie, może być wynikiem chorób neurologicznych lub dolegliwości ortopedycznych. Najczęściej jest to:

  • przepuklina krążka międzykręgowego (dyskopatia) - może uciskać korzenie nerwowe w odcinku szyjnym kręgosłupa,
  • zapalenie stawów (np. reumatoidalne zapalenie stawów) - szczególnie w obrębie nadgarstka, może uciskać nerwy,
  • uszkodzenie nerwów obwodowych - może być wynikiem urazów, infekcji lub stanów zapalnych,
  • neuropatia obwodowa - często związana z cukrzycą, nadużywaniem alkoholu lub niedoborem witamin (np. witaminy B12),
  • rwa barkowa (rwa ramienna) - podrażnienie lub ucisk nerwów w obrębie szyi lub barku.

Stres a uczucie drętwienia rąk

Ogromną rolę w ogólnym stanie zdrowia odgrywa stres. Długotrwałe napięcie, stany lękowe, przewlekły stres mogą powodować drętwienia i mrowienia, nie tylko w obrębie kończyn górnych ale też dolnych. Dzieje się tak przez towarzyszące stresowi wzmożone napięcie mięśniowe. Pojawia się ono najczęściej w szyi, ramionach i dłoniach. Może powodować to ucisk na nerwy i prowadzić do mrowienia oraz drętwienia.

Do nagłego zdrętwienia rąk może dojść także w trakcie ataku paniki, kiedy organizm przechodzi w stan "walcz albo uciekaj". Dochodzi do nagłego obkurczenia naczyń krwionośnych, wzrasta poziom adrenaliny, a ręce stają się zimne. Pacjenci, którzy cierpią na ataki paniki często mają uczucie odrealnienia - pozostają poza świadomością własnego ciała, opisując to jako odrętwienie (również w obrębie kończyn). 


CZYTAJ TAKŻE:

Co może oznaczać mrowienie ręki lub nogi w nocy? To niekoniecznie wina złej pozycji podczas snu

Plecy bolą nie tylko od kręgosłupa. Tak dają znać o sobie nerki, płuca a nawet serce

Zespół bolesnego barku. Jak ćwiczyć, gdy dokucza ci "bark komputerowca"?


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL