Niedoczynność tarczycy - niewidzialna choroba. Ten objaw zauważysz po przebudzeniu

Choroby tarczycy, w tym niedoczynność tarczycy, nazywane są często "niewidzialnymi chorobami" ze względu na nieswoistość objawów. Podczas gdy niektóre objawy jak suchość i bladość skóry czy zmiany wagi, mogą być widoczne, wiele innych może pozostać niezauważonych. Jednym z objawów, który może świadczyć o niedoczynności tarczycy, jest zmęczenie odczuwane zaraz po przebudzeniu. Jakie inne niepokojące symptomy obserwuje się w przebiegu niedoczynności tarczycy?

Niedoczynność tarczycy - co to za choroba?

Tarczyca odpowiada za wytwarzanie i uwalnianie dwóch hormonów: trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4), które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, a wpływają m.in. na metabolizm czy procesy termogenezy, czyli wytwarzanie ciepła i utrzymywanie prawidłowej temperatury ciała. O niedoczynności tarczycy mówimy, gdy tarczyca produkuje za mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Do najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy zalicza się chorobę Hashimoto, tzn. przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy, stan po operacyjnym usunięciu tarczycy, a także stan po leczeniu jodem promieniotwórczym.

Reklama

Niedoczynność tarczycy to najczęstsze zaburzenie czynności tarczycy. Znacznie częściej rozwija się u kobiet niż u mężczyzn - wskazuje się, że występuje ono u ok. 5 proc. kobiet i ok. 1 proc. panów. Jak zwracają uwagę specjaliści, osób borykających się z tą chorobą przybywa.

Ryzyko zachorowania na niedoczynność tarczycy rośnie z wiekiem. Zazwyczaj niedoczynność tarczycy dotyka osoby po 60. roku życia, jednak osoby młodsze, jak i dzieci także chorują.

Zmęczenie jako objaw niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy zwykle nie daje widocznych objawów, dlatego często określana jest mianem "niewidzialnej choroby". Podobnie wiele innych chorób tarczycy. Choroby tarczycy najczęściej nie bolą, a objawy, które się pojawiają, przypisywane są innym dolegliwościom.

Uczucie zmęczenia i znużenia są częstymi objawami zaburzeń pracy tarczycy. Pacjenci niejednokrotnie wskazują, że towarzyszy im uczucie ciągłego wyczerpania, czasami do tego stopnia, że nie mogę się poruszać. Wielu z nich zasypia niemal natychmiast po powrocie z pracy do domu. 

Zmęczenie jest typowe dla niedoczynności tarczycy. To dlatego, że u osób z niedoczynnością tarczycy metabolizm i wiele innych procesów w organizmie ulega spowolnieniu. Czy coraz częściej trudno podnieść ci się z łóżka tuż po przebudzeniu? Budzisz się zamroczony, choć spałeś odpowiednio długo? Kiedyś bez trudu wykonywałeś domowe prace, a teraz często nie masz sił na ich dokończenie? Powinna ci się zaświecić czerwona lampka.

Zmęczenie może rozwijać się powoli lub pojawiać się nagle, sprawiając, że rano ledwo jest się w stanie podnieść głowę z poduszki. To stan, który nie przypomina tego, czego doświadczamy w wyniku jednej nieprzespanej nocy czy stresu. Często jest to skrajne wyczerpanie, które przeszkadza w codziennym życiu. Powinno ono nas skłonić do konsultacji ze specjalistą i wykonania stosownych badań - m.in. oznaczenia TSH, FT3 oraz FT4.

Inne objawy niedoczynności tarczycy

Zmęczenie jest jednak tylko jednym z wielu objawów niedoczynności tarczycy. Do innych objawów niedoczynności tarczycy należy zaliczyć:

  • uczucie ciągłego zimna i marznięcia (niezwiązane z temperaturą otoczenia),  
  • przybranie na wadze,
  • spowolnienie czynności serca, niskie ciśnienie tętnicze,
  • sztywność, bóle mięśni i stawów, bolesne skurcze, obrzęki,
  • zaburzenia pamięci i trudności z koncentracją,
  • sucha i łuszcząca się skóra,
  • łamliwe włosy i paznokcie,
  • spadek libido,
  • zaburzenia miesiączkowania,
  • spowolnienie perystaltyki jelit - niestrawność, zatwardzenia,
  • chrypka,
  • zaburzenia nastroju.

CZYTAJ TAKŻE: 

Dieta w nadczynności i niedoczynności tarczycy

Hashimoto zaczyna się w głowie. Zwolnij i oswój stres, by odzyskać kontrolę nad ciałem

Cztery rzeczy, które możesz zrobić dla swojej tarczycy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL