Egzotyczny ogórek pełen witamin. Kiwano łagodzi stany zapalne i chroni serce
W smaku przypomina trochę banana, a trochę kiwi. Wygląda jak żółty ogórek, porośnięty kolcami. Kiwano, choć rzadko spotykane, jest owocem pełnym witamin i minerałów, które odgrywają ważną rolę w organizmie człowieka. Co to za owoc i jakie ma działanie?
Kiwano to owoc pochodzący z Afryki. Zwany jest ogórkiem kiwano, afrykańskim ogórkiem rogatym lub melonem rogatym, należy do rodziny ogórka oraz melona. Przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) został uznany za owoc o właściwościach zdrowotnych, który może brać udział w walce z chorobami i niedożywieniem w krajach afrykańskich.
Owoc kiwano prawie w 90 proc. składa się z wody. Jest bogaty w białko, cukry, a jego indeks glikemiczny wynosi 48.
W tym egzotycznym owocu znajdziemy sporo witaminy C, A oraz witaminy z grupy B. Ponadto afrykański ogórek bogaty jest w:
- magnez,
- żelazo,
- potas,
- wapń,
- fosfor,
- cynk,
- katechinę,
- kwas oleanolowy.
- kwas ursolowy.
Kiwano warto jest dla dobrej odporności. Witamina C wspiera jego działanie, a ponadto bierze udział w syntezie kolagenu. Ma to korzystny wpływ na stawy, mięśnie ale także wygląd skóry.
W krajach afrykańskich kiwano stanowi element leczenia przeciwmalarycznego
Kiwano, dzięki zawartym w nim flawonoidom, korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego.
Zbadano, że regularne spożywanie miąższu kiwano związane jest ze zmniejszeniem liczby oraz rodzaju zmian w błonie śluzowej żołądka. Może być zatem dobrym dodatkiem do diety dla osób, które cierpią na niestrawność lub wrzody żołądka.
Owoc ten usprawnia także perystaltykę jelit, oczyszcza przewód pokarmowy z produktów przemiany materii i wpływa na rytm wypróżnień.
Jedzenie kiwano dostarcza organizmowi magnezu oraz witaminy E. Oba te związki korzystnie wpływają na pracę mózgu i całego układu nerwowego. Udowodniono, że odpowiedni poziom witaminy E w organizmie zmniejsza ryzyko zachorowania na alzheimera. Ponadto witamina E jest silnym antyoksydantem, który zwalcza wolne rodniki. To z kolei opóźnia procesy starzenia i chroni przed chorobami, takimi jak np. nowotwór.
Cenne pierwiastki znajdujące się w owocu, takie jak potas oraz wapń, wpływają na układ sercowo-naczyniowy. Jedzenie tego owocu przede wszystkim pozwala uregulować ciśnienie tętnicze krwi. Ponadto wykazuje działanie obniżające poziom cholesterolu, a zatem zmniejsza ryzyko występowania miażdżycy.
Wykazano także, że owoc ten reguluje poziom cukru we krwi, a jego niski indeks glikemiczny sprawia, że kiwano może być spożywany przez chorych na cukrzycę.
Kiwano można jeść zarówno w postaci surowej jak i gotowanej. Melon rogaty można zjeść w całości po upieczeniu lub po ugotowaniu.
Mimo że skórka owocu jest jadalna, to w Europie i Ameryce kiwano zwykle spożywa się bez niej.
Wystarczy przekroić owoc na pół i wydrążyć z niego miąższ. Można go zajadać bez dodatków, lub dodać do sałatki, mleka albo przygotować w owocu sok.
CZYTAJ TAKŻE:
Smoczy owoc wspiera zdrowie jelit, obniża cukier i cholesterol. Wyjadaj miąższ łyżeczką
Lepszy niż pomarańcza, mango czy awokado. Obniża cholesterol, sprzyja chudnięciu
Najzdrowsza z jagód. Remedium na stawy, cukier i dnę moczanową