Pochodzi z greckiej wyspy długowieczności. Wyjawiła, co jedzą codziennie
W Europie mamy dwie niebieskie strefy. Są to region Barbagia na Sardynii oraz wyspa Ikaria w Grecji. Rodzina Diane Kochilas, znanej autorki książek kucharskich, pochodzi właśnie z Ikarii. Diane, gotując, stara się przemycać z tego zakątka świata wszystko to, co najlepsze. Po jakie produkty sięga najczęściej? Czego nie może zabraknąć w jej spiżarni? Oto produkty, którymi zajadają się Diane i mieszkańcy greckiej wyspy długowieczności.
Ikaria to grecka wyspa, która nie cieszy się taką popularnością wśród turystów jak choćby Rodos, Zakynthos czy Korfu. Szkoda, bo to wyspa, którą warto odwiedzić m.in. po to, by zobaczyć, jak żyją jej mieszkańcy. Ikaria jest bowiem jednym z niebieskich punktów na mapie świata - miejsc z największą liczbą stulatków. Mieszkańcy niebieskich stref, bo tak się zwykło je określać, żyją długo, cieszą się dobrym zdrowiem, są aktywni fizycznie i mentalnie do późnej starości. Jak to robią? W czym tkwi ich sekret? Badacze, którzy rozpracowują nawyki stulatków z niebieskich stref, dużą rolę przypisują m.in. temu, jak się odżywiają i jak spędzają czas wolny. O Ikarii mówi się, że to miejsce, w którym ludzie zapomnieli o śmierci.
Diane Kochilas jest córką rodowitego Greka, mieszkańca Ikarii. Choć urodziła się w Nowym Jorku, w jej domu pielęgnowano greckie tradycje i zwyczaje. Także w kuchni. Nic dziwnego - jej ojciec, oprócz tego, że był Grekiem, był też zawodowym kucharzem. Gdy zmarł, Kochilas miała 10 lat. Dwa lata po jego śmierci odwiedziła jego rodzinną wioskę. Ta podróż wpłynęła na jej zainteresowanie jedzeniem i gotowaniem. Dziś jest znaną autorką książek kucharskich, prowadzącą programy kulinarne i właścicielką szkoły gotowania. Promuje zdrowe greckie potrawy i bardzo inspiruje się kuchnią mieszkańców Ikarii. W artykule dla cnbc.com wymieniła produkty, które znajdują się w jej spiżarni i którymi na co dzień zajada się jej rodzina. Są to jednocześnie produkty, po które sięgają mieszkańcy Ikarii.
Rośliny strączkowe
Listę zdrowych produktów ze spiżarni Kochilas otwierają rośliny strączkowe, a wśród nich ciecierzyca, soczewica, bób i różne odmiany fasoli. Udowodniono, że codziennie spożywanie strączków może wydłużyć oczekiwaną długość życia. Nasiona roślin strączkowych są świetnym źródłem białka, są bardzo pożywne, bogate w węglowodany, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, składniki mineralne i witaminy (przede wszystkim witaminy z grupy B), zawierają też duże ilości błonnika, sporo substancji przeciwutleniających i fitoestrogenów. Eksperci zwracają uwagę, że dieta bogata w rośliny strączkowe może zmniejszyć ryzyko wystąpienia miażdżycy i chorób serca, a także nowotworów.
Czosnek
Kochilas nie wyobraża sobie kuchni bez czosnku. Nie wyobrażają jej sobie też mieszkańcy Ikarii. Diane wykorzystuje też czosnek do przygotowania zdrowego naparu. Oprócz czosnku znajdziemy w nim szałwię, imbir i miód. Jej rodzina sięga po taki napar, gdy robi się chłodniej lub gdy czuje, że łapie przeziębienie.
Pełne ziarna
Pełne ziarna obfitują m.in. w magnez, potas, cynk, miedź czy żelazo. Stanowią integralną część diety mieszkańców Ikarii. Diane chętnie sięga po kaszę bulgur i farro, a także makarony pełnoziarniste.
Zioła
Greckiej kuchni nie ma bez ziół. Diane zwraca uwagę, że na Ikarii rośnie dziko niezliczona ilość ziół, z czego mieszkańcy ochoczo korzystają. Wiele rodzin ma szafki wypełnione suszonymi ziołami po brzegi, a wiedza na temat ich leczniczych właściwości jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Podstawowe zioła to: liść laurowy, oregano, cząber, tymianek i mięta.
Orzechy
Ważnym składnikiem wielu przepisów Kochilas są orzechy. Do swoich dań dodaje orzechy włoskie czy pistacje. Lubi też migdały. Wszystkie gatunki orzechów są w mniejszym bądź większym stopniu źródłem jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, potasu, magnezu czy wapnia. Uważa się, że ich spożywanie może zmniejszać ryzyko rozwoju m.in. chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów oraz niektórych chorób metabolicznych.
Oliwa i oliwki
Oliwa to podstawa diety śródziemnomorskiej i istotny składnik posiłków mieszkańców Ikarii. Oliwa pomaga chronić organizm przed wolnymi rodnikami, obniża poziom cholesterolu, ciśnienie i poziom cukru we krwi, zmniejsza stężenie markerów zapalnych, wzmacnia odporność, ma działanie antywirusowe i antybakteryjne, wspomaga procesy trawienia, jest istotna dla zdrowia ośrodkowego układu nerwowego, działa przeciwstarzeniowo. Diane używa wyłącznie oliwy z pierwszego tłoczenia, nierafinowanej. Nie zapomina też o oliwkach. Dodaje je m.in. do dań z makaronem.
Sól morska
Wiadomo, że sól w diecie trzeba ograniczać, ale kiedy już trzeba po nią sięgnąć, Diane wybiera sól morską. Tak robią też mieszkańcy Ikarii. Według Diane taka sól jest m.in. lepsza w smaku.
Miód
"Codzienne spożywanie miodu to jeden z sekretów długowieczności wyspiarzy. Miód działa antybakteryjnie, jest bogaty w przeciwutleniacze, w tym flawonoidy, i - w przeciwieństwie do białego cukru i sztucznych słodzików - pomaga organizmowi regulować poziom cukru we krwi. Wiele osób tutaj zjada łyżkę każdego ranka" - wskazuje Kochilas.
Suszone owoce
Suszone owoce, ale jakie? Diane zawsze ma pod ręką figi i rodzynki. Dietetycy wskazują, że mogę one uzupełniać prawidłowo zbilansowaną dietę, zastępować słodycze, ale lepiej spożywać je w niewielkich ilościach.
Jogurt
"Tradycyjny jogurt na Ikarii produkowany jest z mleka koziego i ma pyszny, kwaśny smak i kremową konsystencję" - zwraca uwagę Kochilas. Jednocześnie zaznacza, że to produkt, który nie każdemu może przypaść do gustu. Można go jednak zastąpić np. jogurtem greckim.
Feta i podobne sery
Prawie cały ser, który wytwarzany jest przez mieszkańców Ikarii, a następnie przez nich spożywany, jest serem z mleka koziego i/lub owczego. Takim serem jest np. feta. Ser feta jest m.in. źródłem probiotyków, które pozytywnie wpływają na mikroflorę jelitową, a także witaminy B2, witaminy D oraz oczywiście białka i wapnia.
CZYTAJ TAKŻE:
Sekret zdrowia i długowieczności Japończyków. Jedzą to na śniadanie
Herbata królowej Elżbiety II. To jej zawdzięczała zdrowie i długowieczność?
Dwie łyżki dziennie przedłużają życie. Sekret zdrowia stulatków z Grecji i Włoch