Na kanapce i w sałatce zastąpi pomidora. Ma mnóstwo potasu i witaminy C

Ma wiele wspólnego z pomidorem z naszych stołów. Smakuje dość nietypowo, ale zawiera wiele ważnych dla organizmu składników. Wzbogacenie diety o ten owoc niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Czym jest tamarillo - inaczej pomidor drzewiasty? Jak go jeść i dlaczego warto? Odpowiadamy.

Tamarillo - co to takiego?

Tamarillo czy też pomidor drzewiasty to określenia na cyfomandrę grubolistną. Gatunek pochodzący z Ameryki Południowej jest bardzo blisko spokrewniony z pomidorem zwyczajnym. Jednak krzewy tamarillo w naturze osiągają rozmiary niewielkich drzew, stąd też wziął się polski odpowiednik nazwy tego gatunku.

Pomidor drzewiasty posiada jadalne owoce o wielkości 2-8 cm, które kształtem przypominają kurze jajo i występują w kilku odmianach barwnych, m.in. czerwonej, pomarańczowej i żółtej. Owoce tamarillo w przekroju przypominają pomidora zwyczajnego - posiadają galaretowaty miąższ, w którym znajdują się pestki (nasiona). Jednak w tej odmianie pomidora miąższ ma lekko szare zabarwienie. 

Reklama

Pomidor drzewiasty - wartości odżywcze

Tamarillo to produkt o niskiej wartości energetycznej. W przeliczeniu na 100 g dostarcza ok. 31 kcal. Zawiera również ok. 2 g białka, ok. 4 g węglowodanów oraz 2,5 g błonnika pokarmowego.  

Jeżeli chodzi o makro- i mikroelementy obecne w pomidorze drzewiastym, warto wspomnieć o wysokiej zawartości potasu - ok. 320 mg/100 g, a także żelaza. Tamarillo jest bogaty również w witaminy: 

  • witaminę C - 29,8 mg/100 g (co stanowi 50 proc. dziennego zapotrzebowania);
  • witaminę A - 190 µg/100 g (pokrywa ok. 20 proc. dziennego zapotrzebowania);
  • witaminę E - 2,1 mg/100 g (odpowiada 14 proc. dziennego zapotrzebowania).

Wartości podane powyżej dotyczą średniej zawartości składników odżywczych w owocach pomidora drzewiastego. Należy mieć na uwadze, iż (nieznacznie) mogą się one zmieniać w zależności od różnych czynników, np. warunków pogodowych podczas uprawy tego gatunku. 

Tamarillo - właściwości i wpływ na organizm

Pomidor drzewiasty jest bogaty w beta-karoten, który pomaga zwalczyć wolne rodniki - jedną z głównych przyczyn starzenia się skóry, ale i wielu chorób. Beta-karoten jest również prekursorem witaminy A, która przyczynia się m.in. do utrzymania prawidłowego widzenia oraz wspomaga funkcjonowanie układu immunologicznego. 

Pomidor drzewiasty charakteryzuje się również wysoką dawką witaminy C, która wpływa nie tylko na odporność, ale także stymuluje syntezę kolagenu. Działa też jako silny przeciwutleniacz, zwalczając wolne rodniki. Tamarillo jest też bogaty w witaminę E, która odpowiada m.in. za prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych. Ponadto wysoka zawartość błonnika pokarmowego w pomidorze drzewiastym poprawia perystaltykę jelit.

Wysoka zawartość potasu w pomidorze tamarillo pomaga regulować gospodarkę wodno-elektrolitową naszego organizmu. Potas wykazuje również działanie hipotensyjne, czyli obniżające ciśnienie krwi. 

Pomidor drzewiasty to bardzo dobre źródło żelaza. Ten pierwiastek wchodzi w skład wielu białek i enzymów w organizmie, m.in. hemoglobiny i mioglobiny, które odpowiadają za transport tlenu z płuc do tkanek oraz jego magazynowanie i dostarczanie do mięśni. Żelazo determinuje najważniejsze procesy życiowe w naszym organizmie, takie jak m.in. syntezę DNA, metabolizm energetyczny czy detoksykację. 

Jak smakuje pomidor drzewiasty?

Smak tamarillo nie jest podobny do żadnego innego owocu. Charakteryzuje się on lekko gorzkawym, a zarazem słodko-kwaśnym i pikantnym smakiem. Często jest porównywany do dojrzałego pomidora obficie posypanego pieprzem.

Przez swoje charakterystyczne cechy smakowe nie każdemu może przypaść do gustu. Stanowi jednak bardzo ciekawe i zaskakujące w smaku urozmaicenie, np. przystawek oraz sałatek.

Pomidor drzewiasty - z czym i jak jeść tamarillo?

Pomidor drzewiasty to owoc, z którym możemy obchodzić się dokładnie tak samo, jak ze znanym nam pomidorem zwyczajnym. Możemy jeść go na surowo, czy też przerobić na różne przetwory. Miejmy jedynie na uwadze, że jego skórka jest cierpka w smaku (ale jadalna) i może wpłynąć na doznania smakowe całego owocu. Jeżeli nie przepadamy za takimi smakami, dobrze jest pozbawić tamarillo skórki przed zjedzeniem. 

Z uwagi na swoje charakterystyczne walory smakowe pomidor drzewiasty idealnie nada się jako dodatek do sałatek czy kanapek. Aby przełamać jego gorzkawy posmak, możemy zamiast soli posypać pokrojonego pomidora niewielką ilością cukru czy też polać go miodem. Tamarillo jest też dobrym składnikiem na różnego rodzaju przetwory, takie jak sok pomidorowy, przecier, dżem czy domowa passata.

CZYTAJ TAKŻE: 

Jedz kilkanaście dziennie. Wzmocnisz serce, poprawisz nastrój i wzrok

Najlepsze owoce przeciwstarzeniowe. Jedz, a wpłyniesz na syntezę kolagenu

Zapomniany owoc z królewskich ogrodów. Nieszpułka to bogactwo antyoksydantów, dobry wybór dla jelit

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: pomidor | pomidory właściwości | zdrowe owoce | dieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL