Tak poznasz, że ciału potrzebny jest poświąteczny detoks. Jak zdrowo oczyścić jelita?

W święta trudno nie spróbować wszystkich domowych specjałów, oprzeć się słodyczom i nie skosztować drinka lub wina. Kilkudniowe folgowanie zwykle kończy się uczuciem przejedzenia i spadkiem energii. Organizm staje się ociężały, objawy - że ciało ma dość - widać także na skórze. Czy domowy detoks to sposób, by szybko stanąć na nogi po świątecznym obżarstwie?

Dlaczego poświąteczny detoks jest nam potrzebny?

Kolacja wigilijna jest bezmięsna, za to praktycznie całe menu opiera się na ciężkostrawnych składnikach. Są to między innymi grzyby leśne, których nasz układ pokarmowy nie trawi wydajnie. Ściany komórkowe grzybów zbudowane są  chityny, której trawienie jest utrudnione.

Boże Narodzenie i drugi dzień świąt w Polsce to spotkania przy suto zastawionym stole. Pojawiają się tłuste mięsa, sałatki z majonezem, pyszne - ale niekoniecznie zdrowe przystawki. Do tego ciasta, czekolada oraz alkohol i słodzone napoje. I na dokładkę - za mało ruchu.

Przez trzy dni nasz układ pokarmowy przypomina przepełniony worek na śmieci. Pojawiają się wzdęcia, uczucie przejedzenia i zmęczenia. Dzieje się tak, ponieważ jemy, choć nie jesteśmy już głodni i praktycznie nie ruszamy się zza stołów. W skrajnych przypadkach biesiadowanie kończy się na SOR-ze, bo układ pokarmowy odmawia współpracy.

Reklama

Sygnały alarmowe od organizmu

Objawy, które pojawiają się, gdy przesadzisz z jedzeniem, są bardzo charakterystyczne. Na początku to uczucie pełności i ból brzucha, bolesne skurcze. Potem przychodzą wzdęcia i problemy z wypróżnianiem. O tym, że potrzebny jest detoks organizmu, świadczą również bóle głowy i uczucie zmęczenia

Jeśli po posiłku z deserem czujesz silną senność, oznacza to, że organizm ma problem z metabolizowaniem cukru.

O oczyszczenie organizmu "prosi" też skóra. Nadmierne wypryski, nasilenie zmian trądzikowych, szary i nieatrakcyjny wygląd karnacji - to wszystko świadczy o tym, że ciało potrzebuje resetu. 

Organizm sam oczyszcza się z toksyn? Tak, ale...

Ludzkie ciało ma własny system do oczyszczania się z toksyn. Centrum dowodzenia detoksykacją jest wątroba. Ale są sytuacje, kiedy organizm jest na to zbyt obciążony. Tylko rozsądne działanie przywraca równowagę metaboliczną. Najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie umiaru zarówno w jedzeniu, jak i spożywaniu napojów alkoholowych. 

W internecie znajdziesz wiele diet i domowych specyfików, które mają zapewnić oczyszczenie ciała z toksyn. Trzeba pamiętać, że nasz organizm w sposób naturalny potrafi usunąć zbędne produkty przemiany materii, jednak po okresie świątecznym na pewno warto mu w tym pomóc i rozważyć przeprowadzenie detoksu. Opcji jest wiele.

Detoks warzywno-owocowy, dieta sokowa czy post przerywany?

Na szczególną uwagę zasługuje dieta sokowa lub post warzywno-owocowy dr Dąbrowskiej, który doskonale wyrówna podaż witamin i minerałów po świętach, w trakcie których na talerzach świeżych i surowych produktów, prawie nie uświadczymy. Dla bardziej zdeterminowanych dobrym rozwiązaniem okaże się kilka dni postu, w trakcie którego przyjmujemy tylko płyny, w tym soki warzywne.

Dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają odwagi pościć całą dobę, będzie intermitten fasting, czyli post przerwany. To sposób żywienia, w którym posiłki przyjmuje się jedynie w trakcie tzw. okien żywieniowych, np. przez 8 godzin od 9-17. Poza wyznaczonymi godzinami - można jedynie pić wodę i napary ziołowe. Więcej o poście przerywanym przeczytasz TUTAJ. 

Jak bezpiecznie przeprowadzić poświąteczny detoks?

Jeśli jednak nie dla ciebie post oparty o warzywa ani nie głodówka, to co pomoże oczyścić organizm z toksyn? Przejście na bogatą w błonnik dietę. Zamiast kolejnej porcji mięsa lub tłustej sałatki wybierz warzywa na parze lub przekąski z surowych jarzyn. Sięgnij po świeże owoce - jabłka ze skórką lub pomarańcze nieobrane z białej skórki (nie jest smaczna, ale przyspiesza trawienie). Błonnik pokarmowy reguluje perystaltykę jelit zaburzoną przez obżarstwo i brak ruchu. Nadmiar pokarmu zalegający w jelitach zostanie szybciej wydalany. Poranny jogurt dopraw łyżką mielonego ostropestu - to roślina, która wspiera prawidłową pracę wątroby.

Sięgnij po kiszonki, ale tym razem bez dodatku grzybów leśnych. Kapusta, ogórki kiszone i zakwas, który został po wigilijnym barszczu pomogą przywrócić prawidłową florę bakteryjną w jelitach. Zamiast kawy pij herbaty ziołowe, najbardziej popularny jest napar z kopru włoskiego, ale możesz spróbować również melisy. Znana jest głównie z właściwości uspokajających, ale usprawnia też procesy metaboliczne i wycisza objawy przejedzenia. 

Jeśli chcesz przyspieszyć wydzielanie toksyn z organizmu, przygotuj herbatę z liści pokrzywy, który sprawia, że zbędne produkty przemiany materii są wydalane szybciej wraz z moczem.

Sposób na przejedzenie? Rusz się z kanapy

Przejedzenie powoduje błędne koło - jesteśmy senni i nie mamy ochoty ruszyć się z miejsca. A jeśli tego nie zrobimy metabolizm zwolni, a nagromadzone w ciele toksyny nie będą na bieżąco wydalane. To z kolei potęguje uczucie zmęczenia i brak chęci na jakąkolwiek aktywność, więc siedzimy lub leżymy i dalej jemy - głównie z nudów.

Jedynym rozsądnym sposobem zatrzymanie tego procesu jest ruch. Po kilkudniowym obżarstwie nie wychodź biegać, intensywny trening na siłowni również nie jest wskazany. Za to spacer na świeżym powietrzu to rozwiązanie idealne. Na początek poruszaj się powoli, aby nie wywołać bolesnej kolki. Gdy poczujesz się już wystarczająco pewnie, przyspiesz kroku - kilkudziesięciominutowy marsz z pewnością poprawi samopoczucie. Organizm będzie dotleniony, tętno przyspieszy, więc toksyny będą wydalane szybciej.

CZYTAJ TAKŻE: 

Niesamowite, jak godzinny spacer wpływa na ciało. Chroni serce i mózg  

Jedz karczochy. Na wątrobę, cukrzycę i odchudzanie nie ma nic lepszego 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: detoks | detoks dieta | głodówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL