Jedz często, bo odmładzają mózg, serce i skórę. Doskonałe na diecie, oczyszczą też jelita
Fasola mung, ważny składnik dań kuchni azjatyckiej, jako źródło m.in. białka, błonnika, licznych witamin i minerałów oraz innych korzystnych dla organizmu związków staje się wysoko cenionym produktem na całym świecie. Podobnie jak kiełki. Kiełki fasoli mung są niepozorne, ale mają w sobie wiele dobrego. Sprawdź, jakie właściwości się im przypisuje, a także, jak ich używać.
Fasola mung, zwana też złotą fasolą, to intensywnie zielone ziarenka, które przypominają wyglądem zawartość strąków naszego swojskiego groszku. Stanowią one źródło białka, błonnika, witamin, w tym witaminy K i witamin z grupy B, żelaza czy magnezu, a także związków o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym.
Fasola mung korzystnie wpływa na układ nerwowy (łagodzi napięcia i stres), obniża "zły" cholesterol i wspomaga funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, dzięki fitoestrogenom opóźnia procesy starzenia się skóry, a także pomaga w redukcji masy ciała. To ważny składnik wielu potraw kuchni azjatyckiej.
Fasola mung cieszy się coraz większą popularnością poza granicami Azji. Powoli zaczynamy ją odkrywać także w Polsce. I to nie tylko w postaci zielonych ziarenek. Coraz częściej w sklepach sięgamy po kiełki fasoli mung. Ale można je też wyhodować samemu.
Fasola mung to chyba najbardziej rozpowszechniona na świecie roślina przeznaczona do wysiewania na kiełki. Kiełki fasoli mung to młode pędy, które wypuszczają nasiona w ciągu kilku pierwszych dni wzrostu. Choć wyglądają niepozornie, kryją w sobie wiele dobrego. Nie tylko jeśli chodzi o smak (w smaku niektórym przypominają młody groszek).
Kiełki fasoli mung są m.in. źródłem białka, jednak spośród kiełków wcale nie mają go najwięcej - lepszym źródłem białka są np. kiełki soczewicy. W kiełkach fasoli mung znajdziemy też błonnik, witaminę C, kwas foliowy, witaminę K, magnez, potas, wapń czy żelazo. Są chrupiące i delikatne, doskonałe na ciepło i zimno. Nadają się zarówno do dań kuchni azjatyckiej, jak i (choć może to dziwić) dań typowej kuchni polskiej.
Kiełki fasoli dostarczają witamin, minerałów i innych składników odżywczych potrzebnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Są również bogate w związki bioaktywne, w tym polifenole czy polisacharydy. Z wielu badań wynika, że kiełki, w porównaniu do nasion, odznaczają się wyższą zawartością składników odżywczych, są też lepszym niż nasiona źródłem antyoksydantów. Wielu naukowców badających wpływ procesu kiełkowania na zawartość tych związków zalicza kiełki do żywności funkcjonalnej.
Przeciwutleniacze, których źródłem są kiełki fasoli mung, pomagają neutralizować szkodliwe wolne rodniki mogące powodować stany zapalne i choroby przewlekłe. Zwiększenie zawartości przeciwutleniaczy w diecie obniża stres oksydacyjny i zmniejsza ryzyko m.in. cukrzycy typu 2, chorób serca czy też nowotworów.
Kiełki fasoli mung są niskokaloryczne i lekkostrawne. Mają niski indeks glikemiczny (produkty o niskim IG powodują wolniejszy wyrzut glukozy do krwi, a co za tym idzie - mniejszy skok insuliny), dlatego, podobnie jak sama fasola, będą odpowiednie m.in. dla diabetyków.
Składniki, które znajdziemy w kiełkach fasoli mung, wspomogą układ odpornościowy, a także serce. Mogą pomóc regulować ciśnienie krwi, cholesterol i poziom trójglicerydów. Obecna w nich witamina K jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesu krzepnięcia krwi, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, zapobiega ich pękaniu oraz zwapnieniom, a co więcej wpływa na metabolizm tkanki kostnej. Kiełki fasoli mung, jako źródło przeciwutleniaczy, to dobry wybór również dla oczu. Badania naukowe sugerują, że spożywanie wystarczającej ilości niektórych rodzajów przeciwutleniaczy może pomóc w zapobieganiu lub opóźnianiu wystąpienia niektórych chorób oczu, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) czy zaćma.
Kiełki fasoli mung są doskonałe zarówno na ciepło, jak i zimno. Mogą być jedzone na surowo (niektórzy wcześniej je blanszują), można je też gotować, piec czy smażyć. Warto dodawać je do sałatek, makaronów, zup, a także kanapek. Można posypywać nimi gorące, mięsne dania, a także te warzywne. Kiełki fasoli mung stanowią też wartościowy dodatek do różnych dipów, past do smarowania pieczywa oraz koktajli.
CZYTAJ TAKŻE:
Pobudzi apetyt, zwalczy anemię, poprawi trawienie. Niepozorna rzeżucha ma lecznicze właściwości
Sekret zdrowia i długowieczności Japończyków. Jedzą to na śniadanie
Doskonałe warzywo dla insulinoopornych. Topinambur obniża cukier i cholesterol