Zwalczy anemię, stan zapalny i wyhamuje wypadanie włosów. Zbierz młode pędy i zalej wrzątkiem

Pokrzywa to chwast, który kojarzymy z poparzoną skórą. Często pozbywamy się z ogródka i wyrzucamy, jednak zupełnie niepotrzebnie. Młode pędy pokrzywy mogą być zarówno smacznym dodatkiem do posiłku, jak i wzbogaceniem diety. Jakie właściwości ma pokrzywa, kiedy zbierać pokrzywę i jak robić napar?

Młode pędy pokrzywy - właściwości

Młode pędy pokrzywy są jeszcze nienaruszone przez zanieczyszczenia, do tego są pyszne i zdrowe. Od lat stosowane są w medycynie naturalnej ze względu na bogactwo witamin i minerałów takich jak:

  • witamina A,
  • witamina K,
  • witamina C,
  • witaminy z grupy B,
  • wapń,
  • żelazo,
  • magnez,
  • fosfor,
  • potas,
  • sód.

Dzięki zawartości powyższych składników młode pędy pokrzywy wykazują dużo właściwości zdrowotnych. Przede wszystkim spożywanie ich jest znanym remedium na zmęczenie. Zawartość krzemu, żelaza i witaminy C wzmocni organizm i uzupełni braki, które mogą powodować osłabienie organizmu.

Reklama

Na co pomagają młode pędy pokrzywy?

Pokrzywa działa moczopędnie i detoksykująco. Korzystnie wpłynie na oczyszczanie organizmu z toksycznych substancji i pozwoli pozbyć się nadmiaru wody. Pomoże przy chorobach m.in. układu moczowego. 

Spożywanie zioła wspomagać będzie układ pokarmowy. Pokrzywa wykorzystywana jest także przy biegunkach, chorobach wątroby i nieżycie jelit. Dodatkowo wpłynie na łatwiejszą przemianę materii i poprawę apetytu.

Młode pędy pokrzywy idealnie nadadzą się dla osób, które walczą z anemią. Ma ona działanie krwiotwórcze i wspiera produkcję czerwonych krwinek. Także osoby, które regularnie oddają krew, powinny skorzystać z tych właściwości pokrzywy. Cukrzycy również niech zainteresują się spożywaniem zioła. Młode pędy pokrzywy i preparaty z nich mogą obniżać poziom cukru we krwi.

Czytaj także: Wypatruj i zbierz, jak tylko się pojawi. Wzmacnia żyły i wspomaga trawienie

Pokrzywa obniży ciśnienie tętnicze, a spożycie jej przyczyni się do tego na kilka sposobów. Wpłynie na produkowanie tlenku azotu, który bierze udział w rozszerzaniu naczyń krwionośnych. Może także rozluźniać serce i zmniejszać siłę skurczów.

Młode pędy pokrzywy pomogą także na reakcje alergiczne takie jak łzawienie oczu i katar. Złagodzą m.in. objawy kataru siennego. Pokrzywa łagodzi stany zapalne skóry czy stawów, a także zwalczy bóle wywołane uszkodzeniami mechanicznymi.

Działanie pokrzywy na włosy, skórę i paznokcie

Młode pędy pokrzywy zadziałają też zbawiennie dla wyglądu i kondycji skóry, włosów i paznokci. Przyjmowanie młodych pędów pokrzywy dostarczy witamin, które poprawią ich stan. Paznokcie i włosy będą mocniejsze i mniej łamliwe, a skóra promienna. Antyoksydacyjne właściwości mogą również pomóc uporać się z trądzikiem. Pokrzywa przeciwdziała szybkiemu starzeniu się.

Używana zewnętrznie na włosy i skórę głowy nada blasku, ale też ureguluje działanie gruczołów łojowych i zwalczy nadmierne przetłuszczanie się włosów, ich wypadanie oraz łupież. 

Z czym można pomylić pokrzywę?

Pokrzywę bardzo łatwo pomylić z jasnotą, która, ze względu na swoje podobieństwo do pokrzywy, nazywana jest "martwą pokrzywą". Aby odróżnić rośliny, wystarczy je dotknąć. Jeśli po kontakcie z ziołem nie będzie nas piekła skóra, to jest to jasnota.

Warto również zwrócić uwagę na kolor, na jaki kwitnie pokrzywa. Kwiaty jasnoty są białe lub bladoróżowe, natomiast omawiany chwast ma kwiaty zielone.

Kiedy zbierać młodą pokrzywę?

Młodą pokrzywę należy zbierać wiosną, jeszcze przed kwitnieniem rośliny. Przełom kwietnia i maja to czas, kiedy zioło wykazuje najwięcej działań prozdrowotnych.

Dodatkowo wczesną wiosną pokrzywa nie jest jeszcze aż tak skażona zanieczyszczeniami, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Jak parzyć pokrzywę

Napar z pokrzywy można wykonać z suszu lub świeżo zerwanych liści. W celu wykonania herbaty pokrzywowej należy zalać czubatą łyżeczkę przygotowanego zioła wrzącą wodą.

Jeśli używamy pokrzywy suszonej, napój należy parzyć przez ok. 2 minuty. Dłużej pozostawiony susz nada naparowi większych właściwości moczopędnych. Świeże liście pokrzywy parzymy jeszcze krócej, ok. pół minuty. Herbatę można pić na czczo, maksymalnie dwa razy dziennie.

Co można zrobić z młodej pokrzywy?

Oprócz naparu pokrzywę można spożywać na świeżo i po obróbce termicznej. Idealnie nada się do robienia soków, koktajli lub smoothie, w których może być dodatkiem lub głównym składnikiem. Taka mikstura o poranku idealnie pobudzi nas do życia. Młode pędy można dodać jako dodatek do sałatek lub kanapek. Popularna jest też zupa pokrzywowa.

Z pokrzywy można też zrobić syrop wzmacniający. Świeżą roślinę zalewamy wodą i gotujemy, aż zacznie wrzeć. Mikstura po ostudzeniu jest gotowa do spożywania. Wspomoże układ odpornościowy i doda sił witalnych.

Minusy picia pokrzywy

Picie pokrzywy to liczne korzyści dla zdrowia, ale mogą także mieć na nie negatywny wpływ. Właściwości moczopędne przyczyniają się do wypłukiwania składników odżywczych. Skutkiem tego są niedobory soli mineralnych i witamin.

Efektem ubocznym picia naparu z młodych pędów pokrzywy będzie również za niski poziom cukru we krwi, a za duży poziom żelaza w organizmie.

Kto nie może pić pokrzywy?

Picia naparu z młodych pędów pokrzywy nie zaleca się diabetykom, którzy przyjmują leki przeciwcukrzycowe. Zioło ma działanie obniżające zawartość glukozy we krwi, więc cukrzycy powinni uważać z przyjmowaniem go w połączeniu z lekami.

Ze względu na dużą zawartość żelaza w pokrzywie osoby z nadmiarem tego pierwiastka w organizmie także powinny zrezygnować z picia naparu z pokrzywy. Również osoby mające nowotwory, krwawienia i przewlekłe choroby narządów rodnych powinny wstrzymywać się od tego napoju.

CZYTAJ TAKŻE:

Wypij przed snem, a w nocy zacznie działać metabolizm. Zgubisz kilogramy śpiąc

Magiczne zioła naszych babć. Werbena pomaga ludziom od setek lat

Wystarczy zalać wrzątkiem i pić codziennie. Lista zalet zaskakuje

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: pokrzywa | pokrzywa leczniczo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL