Folia z apteki przyda się w upały. Uważaj, na której jest stronie

Folia NRC, czyli termoizolacyjny koc ratunkowy, zwany także popularnie kocem termicznym lub "folią życia", to produkt z apteki, który zawsze powinien być w aptece samochodowej, ale warto go mieć także w domu i w podróży. Pomaga osobom po urazach i wypadkach, w szoku termicznym czy po wysiłku. Możesz też zastosować go do tymczasowego wychłodzenia wnętrza mieszkania, gdy za oknem temperatury są nieznośnie wysokie. Uważaj jednak, by zrobić to w prawidłowy sposób. Użycie foli ze złej strony okna, może doprowadzić do uszkodzenia szyby.

Folia NRC lub koc ratunkowy - co to jest?

Co to jest folia życia, jak często nazywa się folię NRC? Koc ratunkowy to bardzo cienka złoto-srebrna płachta z metalizowanego polipropylenu. Wynalazek tej niezbędnej w ratownictwie folii zawdzięczamy NASA (to też właśnie oznacza jej nazwa - folia oznaczona jako NRC informuje nas, że pomysł powstał w National Research Center w USA.) 

Materiał był pierwotnie wykorzystywany do pokrywania sond kosmicznych, gdyż jego powierzchnia odbija nawet 80 procent promieniowania podczerwonego, przez co zapobiega nagrzewaniu się urządzeń na orbicie. 

W ratownictwie medycznym folia NRC jest stosowana ze względu na jej właściwości termoizolacyjne - pozwala ratować życie osób, którym grozi wychłodzenie lub przegrzanie.

Reklama

Zastawianie koca termicznego (folii NRC)

Kiedy używa się folii termoizolacyjnej? Powszechnie produkt ten kojarzy się z ekwipunkiem medyków z karetki pogotowania ratunkowego, którzy otulają nim osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych. Ale termoizolacyjny koc ratunkowy warto mieć przy sobie w każdej podróży, a także uprawiając sporty górskie, wodne i ekstremalne. 

Użycie folii termoizolacyjnej jest całkowicie bezpieczne - warto po nią sięgać w sytuacjach awaryjnych, w celu poprawy komfortu cieplnego osoby poszkodowanej, osłabionej, przegrzanej, wychłodniej lub wyczerpanej wysiłkiem fizycznym (często można zauważyć, że owijają się nią osoby, które przebiegły maraton lub ukończyły wyścig np. kolarski). 

Ponadto, odbijając promienie słoneczne, folia NRC ułatwia odnalezienie osoby poszkodowanej w terenie ekipom ratunkowym. Warto zwrócić uwagę, że na śniegu lepiej będzie widoczna strona złota, a po zmroku - srebrna. Należy pamiętać, by poszkodowaną osobę owijać kocem termicznym jak najdokładniej i możliwie szczelnie, a nie tylko ją przykrywać. 

Jak stosować koc termiczny? Która strona wychładza, a która grzeje?

Stając przed koniecznością użycia folii termoizolacyjnej wiele osób zastanawia się, która jej strona powinna być na wierzchu, a która skierowana do ciała poszkodowanego. I tu dobra informacja - tak naprawdę nie ma znaczenia, której strony użyjemy. Dużo ważniejsze jest samo zastosowanie folii. Jakkolwiek ją położymy - zapewnimy bezpieczeństwo termiczne, gdyż koc ratunkowy nie grzeje, ani nie chłodzi, a jedynie pozwala utrzymać naturalną temperaturę ciała ograniczając utratę ciepła z organizmu lub blokując nagrzewanie się go. 

Co do zasady - stroną srebrną do ciała owijamy osobę chcąc ją ogrzać, natomiast stroną złotą do ciała - aby nie dopuścić do przegrzania (czyli by ją "ochłodzić"). Ratownicy medyczni podkreślają jednak, że różnice między działaniem obu stron są zbyt małe, by miały znaczenie. 

Koc termiczny z apteki - patent na upały

Latem jest jeszcze jedno zastosowanie folii NRC - możesz wykorzystać ją do tymczasowego zabezpieczenia mieszkania przed upałami. Gdy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza marzysz tylko o tym, by skryć się w cieniu lub wypoczywać w domu z zimnym napojem w dłoni. Co jednak, jeśli w mieszkaniu temperatura jest nie niższa od tej na zewnątrz, okna wychodzą na południe lub zachód, a ty nie masz lub nie chcesz używać klimatyzacji? 

Można oczywiście pokusić się o zamontowanie specjalnych termicznych rolet lub żaluzji, jednak wiąże się to ze sporym wydatkiem, a i nie zawsze jest to możliwe (na przykład w wynajmowanym mieszkaniu lub gdy przebywasz gdzieś tymczasowo).

Niedrogim, domowym patentem na szybkie wychłodzenie wnętrza mieszkania czy domu jest przyklejenie na oknach (np. przy pomocy odrobiny taśmy dwustronnej) ratunkowej folii termicznej NRC. Znajdziesz ją w samochodowej apteczce lub kupisz w każdej aptece. Koszt folii termoizolacyjnej o standardowych wymiarach 210x160 cm, to około 7-12 zł, a jej powierzchnia wystarczy na okrycie całkiem sporego okna lub dwóch mniejszych. 

Montując folię termiczną należy jednak pamiętać, by koniecznie przykleić ją od zewnętrznej strony okna - jest to zdecydowanie najbezpieczniejsze rozwiązanie - srebrną stroną ku słońcu, a złotą do środka. Folia NRC zamontowana w środku mieszkania może spowodować, że całe ciepło skumuluje się na szybie, co przy bardzo wysokich temperaturach doprowadzić może nawet do jej pęknięcia. 

CZYTAJ TAKŻE:  

Co robić, by przetrwać upał? Pij wodę i coś jeszcze...

W upały nie szukaj tu ochłody. To wylęgarnia chorób

Upał a choroby przewlekłe. Kto musi bardziej uważać?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: upały | Sposoby na upały
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL