Jest wolna od cholesterolu. Dobrze wypływa na żołądek, trzustkę i śledzionę
Pewnie ciecierzyca nie jest pierwszym, co wymienilibyście, gdyby ktoś zapytał o superfoods? Tymczasem jako jedna z nielicznych łączy w sobie właściwości warzyw i białek. Dowody? Proszę bardzo - oto dlaczego warto jeść ciecierzycę.
Ciecierzyca należy do roślin strączkowych, stosowana jest najczęściej w diecie wegetariańskiej. Zawiera w sobie dużo aminokwasów, przez co jest świetnym zamiennikiem mięsa. Ma zastosowanie zarówno w medycynie, jak i w kuchni. W medycynie pomaga zwalczać choroby serca, układu pokarmowego, cukrzycy, jest źródłem wielu witamin: wapnia, magnezu, potasu, fosforu, żelaza, ryboflawiny, niacyny, tiaminy.
Zobacz też: Czosnek: właściwości zdrowotne, jak jeść czosnek, co to jest czarny czosnek
Zawarte w ciecierzycy nienasycone kwasy tłuszczowe dobrze wypływają na żołądek, trzustkę i śledzionę. Wspomaga trawienie, obniża poziom cukru. Specjaliści stwierdzili, że ciecierzyca, która jest źródłem białka i węglowodanów wpływa korzystnie na płodność.
Czas na liczby, one działają na wyobraźnię. Jedna filiżanka ciecierzycy ma:
- 269 kalorii
- 14,5 g białka
- 4,25 g tłuszczu
- 44,9 g węglowodanów
- 12,5 g błonnika pokarmowego
- 80,4 mg wapnia
- 4,74 mg żelaza
- 78,7 mg magnezu
- 276 mg potasu
- 11,5 mg sodu
Ciecierzyca jest tak zwanym kompletnym białkiem, ponieważ zawiera wszystkie dziewięć niezbędnych aminokwasów, które pomagają naszemu organizmowi prawidłowo funkcjonować. Ponadto ciecierzyca jest również pełna witamin i minerałów. Należą do nich cholina, która pomaga mózgowi i układowi nerwowemu działać sprawnie, a także kwas foliowy, magnez, potas i żelazo. Na dokładkę ciecierzyca jest również bogata w witaminę A, E i C.
Ciecierzyca nie jest bezglutenowa.
Sprawdź: Kto nie może jeść miodu?
Ciecierzyca jest bogata w błonnik. Jedna filiżanka jej ziaren stanowi około połowę zalecanego dziennego spożycia błonnika dla osób dorosłych. Jest bardzo syta, dłużej czujemy się najedzeni, a zatem się nie przejadamy.
Ponieważ ciecierzyca jest tak bogata w błonnik, pomaga również zapobiegać zaparciom - co ma dodatkową zaletę w postaci utrzymania zdrowia żołądkowo-jelitowego w szczytowej formie.
Ciecierzyca ma naturalnie bardzo niską zawartość sodu i jest wolna od cholesterolu. Jest też dobrym źródłem tłuszczów wielonienasyconych., które pomagają kontrolować (i zmniejszać) poziom cholesterolu, co z kolei zmniejsza ryzyko rozwoju chorób serca.
Ciecierzyca ma niski indeks glikemiczny, co oznacza, że jest pokarmem, który nie powoduje skoków cukru we krwi.
Polecamy: Cynk - kiedy i jak suplementować?
W kuchni ciecierzyca znajduje swoje miejsce jako dodatek do wielu zup i sałatek. Do najbardziej znanych potraw przyrządzonych z ciecierzycy jest hummus - pasta, którą bardzo łatwo wykonasz w domu. Ciecierzyca doskonale sprawdza się w diecie wegetariańskiej i wegańskiej - jest doskonałym zamiennikiem białka zwierzęcego.
Co można z niej przygotować?
Do sporządzenia humus potrzebujesz:
· puszka ciecierzycy,
· 5 ząbków czosnku,
· 5 łyżek soku z cytryny,
· 2,5 łyżki oleju sezamowego,
· sól, pieprz,
· oliwa.
Wszystkie wyżej wymienione składniki mieszamy na papkę, jeśli jest zbyt sucha można dodać odrobinę wody oraz doprawić według smaku.
Do przygotowania gulaszu potrzebujesz:
- ciecierzyca sucha albo ze słoika 1/2 szkl
- marchew 1 szt
- cebula 1 szt
- seler kawałek
- papryka czerwona 1/2 szt
- czosnek 2-3 ząbki
- pomidory krojone ze słoika
- koncentrat pomidorowy
- pieczarki ok 20 dag
- olej
- sól, pieprz, ziarenka smaku,
- majeranek,
- tymianek
Przygotowanie:
Ciecierzycę przepłukać, namoczyć na kilka godzin, dodać pokrojoną cebulę, czosnek i ziarenka smaku, gotować na małym ogniu, uzupełniając w miarę potrzeby płyn. Marchew i selera zetrzeć na grubej tarce, dodać do ciecierzycy, dalej gotować, dodać pomidory ze słoika lub puszki. Pieczarki i paprykę pokroić, podsmażyć, dodać do garnka. Gotować całość na wolnym ogniu aż odparuje, doprawić do smaku.
CZYTAJ TAKŻE:
Gładkie stopy bez tarki. Prosty krem za mniej niż złotówkę!
Skórka od banana wybieli zęby lepiej niż najdroższa pasta
Jak dbać o storczyki, aby kwitły przez wiele lat?