Nigdy nie popijaj tym tabletek. Lek nie zadziała lub wywoła skutki uboczne

Każdy wie lub wiedzieć powinien, że leków nie wolno absolutnie popijać alkoholem, z uwagi na ewentualne szkodliwe interakcje. Nie powinno się też w ogóle pić alkoholu, jeśli przyjmujemy leki. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nieodpowiednich napojów do stosowania w tym celu jest o wiele więcej. Czym grozi popijanie leków kawą czy sokiem pomarańczowym? Jaką wodą popijać lekarstwa? Wyjaśniamy.

Leki należy przyjmować w prawidłowy sposób — tak, jak wskazano na ulotce informacyjnej czy na opakowaniu. Przyjmowanie ich w odpowiedni sposób w dużej mierze decyduje o ich skuteczności. Nie wszyscy wiedzą, że popełniane pod tym względem błędy mogą nie tylko sprawić, że dany lek nie zadziała, ale też negatywnie odbić się na zdrowiu pacjenta. Czym popijać leki i czym absolutnie nie wolno ich popijać? Wyjaśniamy.

Reklama

Czy można popijać leki?

Niewielka ilość płynu jest potrzebna, by swobodnie przełknąć lek. Woda pomaga przemieścić się tabletce z ust do żołądka, a jednocześnie zmniejsza ryzyko zadławienia. Istotne jest jednak, czym popijamy lekarstwo, ponieważ niektóre napoje mogą zmienić jego właściwości. Nawet niewielka ilość nieodpowiedniego płynu może w efekcie bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Dlaczego leki powinno się popijać wodą?

Nie każdy napój powinno się łączyć z lekarstwami — może bowiem niekorzystnie na nie wpłynąć, na przykład osłabiając czy wzmacniając ich działanie. Niektóre napoje zmieniają działanie leku, więc lepiej ich unikać. 

Najwłaściwszym wyborem będzie popicie lekarstwa wodą — letnią, przegotowaną. Jednorazowo do popicia lekarstwa użyjmy 200 czy 250 ml wody. Często w ulotce danego medykamentu znajdziemy wskazówkę dotyczącą ilości wody, jaką należy spożyć wraz z lekiem.

Jaką wodą popijać leki? Można wykorzystać wodę mineralną, ale im mniej ma składników mineralnych, tym lepiej. Zmniejsza się bowiem ryzyko, że woda wejdzie w nieodpowiednie reakcje ze składnikami leku. Unikajmy więc wód wysoko mineralizowanych czy leczniczych wód mineralnych. Z tego powodu lepiej więc unikać wody mineralnej gazowanej.

Popijanie leków kawą. Czy to bezpieczne?

Kawa zawiera kofeinę i nie powinniśmy popijać nią leków — podobnie jak nie powinniśmy używać w tym celu żadnych innych napojów zawierających kofeinę. Może ona nasilić działania niepożądane lekarstw — zwłaszcza gdy chodzi o leki przeciwbólowe.

Istnieje też ryzyko, że wzmocni lub osłabi ich działanie. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza osoby z nadciśnieniem. Jeśli ktoś popije lekarstwo na nadciśnienie kawą, może ono nie zadziałać. Najlepiej zachować minimum 2 godziny odstępu pomiędzy zażyciem medykamentu a wypiciem kawy.

Popijanie leków herbatą. Czy wolno to robić?

W herbacie znajduje się teina, która - podobnie jak kofeina - może zmienić sposób działania popitego nią leku. Teina hamuje też wchłanianie żelaza, więc może zmniejszyć skuteczność wielu preparatów - na przykład stosowanych przy leczeniu anemii.

Czytaj również: Sięgasz po dawno otwarty syrop lub lek? Mama Chemik ostrzega 

Popijanie leków sokiem pomarańczowym

Niektórzy ludzie popijają lekarstwa każdym płynem, jaki mają akurat pod ręką. Czy wybór soku pomarańczowego może komuś zaszkodzić? Okazuje się, że tak - udowodniono bowiem, że soki owocowe mogą zmienić działanie niektórych leków. Warto dodać, że chodzi przede wszystkim o soki z cytrusów - grejpfrutowy i pomarańczowy

Badania wskazują, że zawarte w grejpfrutach subtancje - furanokumaryny - mają wpływ na ludzkie enzymy wątrobowe. Pomagają one w metabolizowaniu wielu popularnych leków. Jednak gdy będziemy je przyjmować i jednocześnie jeść grejpfruty lub pić sok grejpfrutowy - leki nie będą prawidłowo metabolizowane, a zamiast tego będą się odkładać w organizmie. 

Źródła: https://www.nia.nih.gov/health/taking-medicines-safely-you-age, zdrowie.interia.pl

Czytaj też: 

Pij zamiast herbaty nawet trzy razy dziennie. Podziała na jelita, ukoi nerwy, zahamuje napady głodu 

Naturalny wróg cukrzycy i otyłości. "Kwaśnicę" stosuj też na odporność i ciśnienie 

Zbawienna dla tarczycy i nerek. Pij też, jeśli dokucza ci reumatyzm lub obrzęki 

Zobacz też: 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: lekarstwa | leki | czym popijać leki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL