Witamina D kluczowa dla zdrowia. Jaką dawkę stosować i jak odczytać wyniki?

W okresie jesienno-zimowym praktycznie z dnia na dzień skraca się nasza ekspozycja na słońce. W konsekwencji najczęściej spada poziom witaminy D, którą organizm samodzielnie pozyskał ze słońca latem. Co to dla nas oznacza? Jak uzupełnić ewentualne niedobory tej witaminy? Jak obliczyć nasze zapotrzebowanie na witaminę D? Odpowiadamy.

Witamina D - skąd ją czerpać?

Witamina D jest przede wszystkim syntezowana w skórze w odpowiedzi na promieniowanie słoneczne, dlatego w okresie jesienno-zimowym może być trudniej otrzymać wystarczającą jej ilość naturalnie. Warto wtedy częściej sięgać po produkty, które zawierają witaminę D, takie jak:

Tłuste ryby: łosoś, makrela, tuńczyk czy śledź,

Jaja: zwłaszcza żółtko jaj,

Wątróbka: zwłaszcza wątroba dorsza.

Produkty mleczne: mleko, sery, jogurty.

Grzyby: choć ilość witaminy D w grzybach może być ograniczona, niektóre gatunki grzybów, takie jak shiitake, mogą dostarczyć pewnej ilości tej witaminy.

Reklama

Suplementacja witaminą D w okresie jesienno-zimowym jest często zalecana (najczęściej od października do kwietnia), zwłaszcza dla osób, które mają ograniczoną ekspozycję na słońce lub nie są w stanie uzyskać wystarczającej ilości witaminy D z diety.

Konsekwencje niedoboru witaminy D

Niedobór witaminy D w organizmie może prowadzić do różnorodnych konsekwencji zdrowotnych, ponieważ odgrywa ona kluczową rolę w wielu procesach biologicznych. Przede wszystkim jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego. Jej niedobór może prowadzić do osłabienia kości i zwiększenia ryzyka złamań, zwłaszcza u osób starszych. 

Witamina D wpływa na funkcjonowanie układu immunologicznego, pomagając w zwalczaniu infekcji. Niedobór może skutkować osłabieniem odporności, zwiększając podatność na infekcje, o których w okresie jesienno-zimowym mamy dużo więcej. Niedobór witaminy D może także zwiększać ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego i innych schorzeń układu krążenia.

Jaką dawkę witaminy D powinniśmy przyjmować? Jak ustalić nasze zapotrzebowanie?

Wszystko zależy od stężenia witaminy D w naszym organizmie. Dlatego przed rozpoczęciem suplementacji zaleca się przeprowadzenie odpowiedniego badania - D3 metabolit 25(OH). Wykaże ono nasz aktualny poziom witaminy D, co jest kluczowe dla ustalenia odpowiedniej dawki. Po zapoznaniu się z naszym wynikiem lekarz jest w stanie dostosować odpowiednią dawkę. Dodatkowo (w razie niedoboru lub nadmiaru), przeprowadzamy kontrolne badania po kilku miesiącach, aby ocenić efektywność terapii i sprawdzić, czy osiągamy oczekiwane rezultaty.

Interpretacja wyników powinna bazować na normach referencyjnych dostarczonych przez laboratorium. Pomiar poziomu 25(OH)D3 jest analizowany w kontekście określonych przedziałów referencyjnych, które są jednakowe dla wszystkich grup wiekowych. Zaleca się skonsultowanie wyników badania z lekarzem.

Witamina D norma (wartości referencyjne)

  • niedobór < 20 ng/ml
  • niska 20 - 30 ng/ml
  • prawidłowa 30 - 50 ng/ml
  • podwyższona 50-100 ng/ml
  • potencjalnie toksyczna >100 ng/ml

Interpretacja wyniku badania poziomu witaminy D

 stężenie witaminy D we krwi interpretacja wyniku  postępowanie medyczne monitorowanie stężenia wit. D 
 <20 ng/ml ciężki niedobór dawki lecznicze - leczenie deficytu kontrola stężenia po 1-3 miesiącach
 20-30 ng/ml poziom niewystarczający zwiększenie dotycz asowej suplementacji kontrola stężenia po 3-6 miesiącach
 >30-50 ng/ml poziom prawidłowy utrzymanie suplementacji nie jest konieczne 
>50-100 ng/ml poziom wysoki  utrzymanie/obniżenie dawki kontrola stężenia po 3-6 miesiącach
 >100 ng/ml stężenie potencjalnie toksyczne przerwanie suplementacji do czasu osiągnięcia poziomu optymalnego kontrola stężenia po 3 miesiącach 

Jak przyjmować witaminę D?

Witaminę D najlepiej przyjmować regularnie wraz z posiłkiem, ponieważ jest ona rozpuszczalna w tłuszczach. Zalecana dzienna dawka witaminy D może się różnić w zależności od wieku, wagi, płci i trybu życia.

Ile witaminy D przyjmować? Aktualne normy i zalecenia z 2023 roku

  • Noworodki: 0-6 miesięcy: 400 IU/dobę
  • Noworodki: 6-12 miesięcy: 400-600 IU/dobę
  • Dzieci (1-3 lat): 600 IU/dobę
  • Dzieci (4-10 lat): 600-1000 IU/dobę
  • Młodzież (11-18 lat): 1000-2000 IU/dobę
  • Dorośli (19-75 lat): 1000-2000 IU/dobę
  • Seniorzy (powyżej 75 lat): 2000-4000 IU/dobę

W przypadku osób z nadwagą lub otyłością zazwyczaj konieczne jest zastosowanie podwójnej dawki witaminy D3 w porównaniu z zalecaną dawką dla osób o prawidłowej masie ciała.

Źródło:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21133662/
alablaboratoria.pl

CZYTAJ TEŻ:

Po czym poznać, że jesienią masz za mało witaminy D? Objawy są typowe

Zapasy witaminy D na wyczerpaniu. Tak organizm donosi o niedoborze

Jak pozbyć się zgagi? Nasze babcie piły do codziennie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL