Wizyta u seksuologa. Kiedy warto udać się do specjalisty?

Seksuolog to specjalista, do którego należy się zgłosić m.in. z zaburzeniami erekcji, przedwczesnym wytryskiem, seksoholizmem, problemami z osiągnięciem orgazmu, obniżonym libido czy nadmiernym popędem seksualnym. Wiele osób obawia się pierwszej wizyty, jednak nie należy zwlekać z konsultacją. Terapia seksuologiczna może nie tylko pomóc uratować rozpadający się związek, a także znacząco poprawić komfort życia.

Seksuolog, czyli kto?

Szacuje się, że nawet 30-40 proc. Polaków może cierpieć na zaburzenia seksualne. Niestety, sfera seksualna wciąż dla wielu osób pozostaje tematem tabu. Zamiast zgłosić się po pomoc do specjalisty, bagatelizujemy problemy. To ogromny błąd, który odbija się zarówno na związku, jak i własnym komforcie. 

Seksuologia to pełnoprawna dziedzina nauki, z pogranicza medycyny i psychologii. Od 2021 roku w Polsce seksuologia jest jedną ze specjalizacji lekarskich. Obecnie krajowym konsultantem ds. seksuologii jest prof. Zbigniew Lew-Starowicz, autor licznych badań na temat życia seksualnego Polaków.

Reklama

Kto powinien iść do seksuologa?

Seksuolog zajmuje się zaburzeniami seksualnymi. Wskazaniami do wizyty są takie dolegliwości jak m.in. zaburzenia erekcjiprzedwczesny wytrysk, seksoholizm, problemy z osiągnięciem orgazmu, obniżone libido lub nadmierny popęd seksualny, niechęć do seksu czy dyskomfort podczas odbywania stosunku. Innym wskazaniem jest niesatysfakcjonujące życie seksualne, które może się negatywnie odbijać na związku. Dotyczy to zwłaszcza relacji, w której partnerzy mają odmienne oczekiwania dotyczące współżycia. Konsultacja z seksuologiem pozwala omówić najważniejsze kwestie i inaczej spojrzeć na dotychczasowe problemy. Czasami okazuje się to kluczowe dla dalszego funkcjonowania związku.

Coraz częściej do seksuologów zgłaszają się również osoby, które mają problem z zaakceptowaniem swojej orientacji seksualnej lub dopiero ją odkrywają. Czasami wizyta u seksuologa konieczna jest także w przypadku osób, które mają za sobą trudne doświadczenia związane z seksem, np. gwałt.

Jak wygląda wizyta u seksuologa?

Wizyta u seksuologa nie różni się istotnie od innych konsultacji lekarskich. Podczas pierwszej wizyty następuje omówienie problemów oraz najważniejszych aspektów związanych z seksualnością - emocji, obaw czy komunikacji. Czasami wystarczające jest jedno spotkanie, jednak w wielu przypadkach konieczna jest dłuższa terapia seksuologiczna. Dotyczy to zwłaszcza przypadków zaburzeń erekcji czy obniżonego libido. Często konieczne okazuje się także włączenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego. 

Wizyta u seksuologa może mieć charakter indywidualny. Osoby będące w związkach mogą zgłosić się również do specjalisty wraz z partnerem. Specjaliści coraz częściej polecają to rozwiązanie. Terapia dla par pozwala na poznanie swojego partnera lub partnerki oraz, co najważniejsze, daje możliwości trwałej zmiany zachowania czy sposobu myślenia na temat ewentualnych problemów w łóżku. W przypadku terapii par seksuolodzy bardzo często wykorzystują tzw. prace domowe, czyli określone zadania, jakie para powinna wykonać w warunkach domowych.

Seksuolog - cena za wizytę

Z pomocy seksuologa można skorzystać za darmo w ramach NFZ. W takim wypadku wymagane jest skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Seksuologa najczęściej znajdziemy w poradniach seksuologii i patologii współżycia. 

Wiele osób decyduje się również na prywatną - odpłatną konsultację. Cena za wizytę u seksuologa zależy od wielu czynników, m.in. stopnia naukowego specjalisty czy miasta. Należy jednak przyjąć, że za jednorazową konsultację seksuologiczną trzeba zapłacić od 150 do 500 zł. 

CZYTAJ TAKŻE:

Czym grozi nieuprawianie seksu? Zdrowotne konsekwencje abstynencji seksualnej

Seksoholizm. Jak żyje się, będąc uzależnionym i z uzależnionym od seksu? 

Sekret udanego związku. Nigdy nie pomijaj tego kroku

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: seks
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL