Dieta oczyszczająca wątrobę - kto jej potrzebuje, na czym polega?

Jedną z najczęściej wyszukiwanych diet w internecie, jest dieta oczyszczająca wątrobę. Żyjemy w przekonaniu, że wątrobę należy odtruwać i pomagać jej usuwać toksyny. Tymczasem oczyszczanie organizmu z toksyn, filtrowanie krwi i wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii, jest naturalną i podstawową rolą wątroby, która - jeśli jest zdrowa - wcale nie potrzebuje do tego pomocy. Kiedy więc warto zastosować dietę oczyszczające wątrobę? Sprawdź!

Zdolności regeneracyjne wątroby

Wątroba zdrowego i zdrowo żyjącego człowieka nie wymaga specjalnego traktowania, sama bowiem potrafi się oczyszczać, mało tego - jest jednym z narządów o największych zdolnościach regeneracyjnych. Uszkodzona, potrafi się zregenerować nawet w 50 procentach. Czy zatem suplementy diety i jadłospisy, które obiecują nam oczyszczanie wątroby z toksyn, nabijają konsumentów w butelkę? I tak, i nie. Już spieszymy z wyjaśnieniem. 

Jak dbać o wątrobę?

O wątrobę należy dbać tak samo, jak o każdy inny organ naszego ciała. Podstawą powinna być zdrowa dieta i higieniczny styl życia - bez nadmiaru leków, używek i stresu. 

Reklama

W przypadku wątroby bardzo ważna jest także profilaktyczna diagnostyka z krwi. Istotnym badaniem, które trzeba wykonywać co roku, są próby wątrobowe. Testu ASPAT i ALAT są ważnym wskaźnikiem kondycji wątroby. Co warto wiedzieć o próbach wątrobowych - przeczytaj tutaj.

Badanie, o którym zapominamy, a które może uratować nie tylko naszą wątrobę, ale i nasze życie - jest test z krwi na przeciwciała anty-HCV, lub innymi słowy - test na nosicielstwo wirusa HCV. Udowodniono, że to właśnie ten wirus, a nie jak wcześniej sądzono - zła dieta, alkohol i leki - jest odpowiedzialny za wirusowe zapalenie wątroby typu C. HCV w znacznym stopniu przyczynia się też do rozwoju marskości wątroby i raka wątrobowokomórkowego.  

Szacuje się się, że nawet 150 tysięcy Polaków nie wie, że jest nosicielem wirusa HCV. Sama obecność wirusa w organizmie, przez długie lata nie daje żadnych objawów. Zdiagnozowany HCV daje się łatwo wyleczyć, natomiast jeżeli zdąży poczynić szkody w wątrobie, stan ten będzie już nieodwracalny. Jeśli chcesz  zadbać o wątrobę, w pierwszej kolejności wykonaj badanie z krwi pod kątem obecności wirusa HCV.

Dieta oczyszczająca wątrobę - kiedy jest potrzebna?

Zdrowej wątroby u zdrowo żyjącego człowieka nie trzeba wspomagać - ani dietą, ani farmakologią. Wątroba doskonale radzi sobie sama. Istnieją jednak przypadki, w których konieczne jest jej oczyszczanie lub wręcz odtruwanie. Dzieje się tak po długiej antybiotykoterapii, po zatruciach, a także wtedy, gdy podejrzewamy choroby wątroby. 

Objawy chorej wątroby to cała lista nieswoistych symptomów ujawniających się na całym ciele. Do najczęstszych objawów chorującej wątroby należą:

  • zmęczenie, rozdrażnienie problemy ze snem i regeneracją 
  • problemy z trawieniem, spowolniony metabolizm, wzdęcia i zaparcia, 
  • plamy na skórze, swędzenie i wysypka nieznanego pochodzenia, 
  • brodawki i brązowe plamy przy cebulkach włosów,
  • gorycz w ustach, zabarwiony na żółto spód języka,
  • wahania nastroju.

Więcej o nietypowych objawach chorej wątroby przeczytasz TUTAJ. 

Jeśli obserwujesz u siebie niepokojące objawy z powyższej listy - koniecznie zgłoś się do lekarza, aby zbadać wątrobę. Być może konieczne będzie wdrożenie leczenia i diety oczyszczającej wątrobę - wspierającej jej pracę.

Dieta detoksykująca dla wątroby - zalecenia

Aby wspomóc wątrobę oraz usprawnić produkcję i przepływ żółci należy przed wszystkim zadbać o zdrowy styl życia. W diecie kategorycznie należy ograniczyć produkty wysokoprzetworzone, tłuste i smażone, oraz zrezygnować z używek: alkoholu, nikotyny, kofeiny zawartej w kawie i teiny w herbacie, a także z cukru i sztucznych słodzików (jak np. aspartam) lub pobudzających substancji chemicznych, na których opiera się skład popularnych napojów energetycznych. Słodzone, gazowane napoje i tzw. energetyki szkodzą wątrobie bardziej niż alkohol. 

Kuracja odtruwająca wątrobę musi trwać minimum dwa miesiące. Na ten czas warto przerzucić się na dania duszone, gotowane lub przyrządzane na parze. Należy jeść jak najwięcej warzyw, kasz i makaronów z pełnego przemiału oraz jasnego mięsa. Do minimum należy ograniczyć sól, ostre przyprawy, a także sery i nabiał oraz czerwone mięso. 

Produkty wspierające odtruwanie wątroby

W czasie stosowania lekkostrawnej diety oczyszczającej wątrobę do diety warto włączyć naturalne preparaty, wspomagające pracę zarówno wątroby, jak i woreczka żółciowego. Zbawienne będą herbatki ziołowe lub bezalkoholowe nalewki na bazie dziurawca, nagietka, glistnika (zwanego też jaskółczym zielem) albo jarzębiny. Wszystkie one wykazują działanie żółciopędne, przeciwzapalne i detoksykujące. 

W diecie mającej na celu regenerację wątroby, warto sięgnąć też po suplementy diety z dodatkiem cykorii, karczocha i ostropestu plamistego. 

Karczoch - wyśmienity dla wątroby

Do najważniejszych właściwości leczniczych jadalnych kwiatów karczocha, należy ich działanie moczopędne, żółciopędne i żółciotwórcze oraz odtruwające i regenerujące wątrobę. Wszystko dzięki zawartej w nich cynarynie. Jest to kwas 1,5-dikawoilochinowy, który zmniejsza ryzyko otłuszczenia wątroby, pobudza produkcję żółci, redukuje zły cholesterol. Docenić go też powinni cukrzycy, bo pomaga obniżyć glikemię. 

Karczocha można przyjmować w formie suplementów diety - tabletek lub herbat z wyciągiem z kwiatów karczocha. Ale można, a nawet powinno się, włączyć go do diety. Karczoch jest bardzo popularny w krajach śródziemnomorskich, gdzie serwuje się go ugotowanego w osolonej wodzie, skropionego cytryną i oliwą. 

Ostropest plamisty - panaceum na chorą wątrobę

Kolejnym naturalnym produktem, po który warto sięgnąć, chcąc wspomóc wątrobę, jest ostropest plamisty. Ostropest ochrania wątrobę przed działaniem toksyn, uszczelniając jej błony komórkowe. Ze względu na zawartość sylimaryny wykazuje delikatne działanie żółciopędne, dlatego można go stosować w celu wsparcia wątroby, na przykład po długotrwałym przyjmowaniu antybiotyków, a także w przypadku zatruć i przy zapaleniu wątroby. Ponadto ostropest działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco, zmniejsza syntezę cholesterolu i utleniania lipidów, wykazuje dużą skuteczność w profilaktyce zmian miażdżycowych i właśnie w leczeniu wątroby. 

Ostropest dostępny jest w aptekach i sklepach zielarskich pod różnymi postaciami. Mogą to być: olejek z wyciągiem z kwiatów ostropestu, herbaty ziołowe z jego dodatkiem, a także nasiona ostropestu - całe lub zmielone. Do stosowania w celach leczniczych należy zalać je wodą na noc, aż powstanie gęsta, śluzowata substancja, podobna do namoczonych ziaren siemienia lnianego. Warto jeść je regularnie, rano, na czczo, przez kilka do kilkunastu tygodni. 

Czytaj także:

Błonnik. Najlepszy dla jelit. Czy można go przedawkować?

Nalewka z nagietka - przepis 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL