Tłuszczaki pod skórą. Mogą pojawić się na plecach, rękach i pod pachami

Tłuszczaki mogą występować w różnych miejscach w organizmie, ale najczęściej pojawiają się pod skórą. Tłuszczaki są zazwyczaj miękkie, ruchome i niebolesne, a ich rozmiar może się różnić, od małych guzków do większych zmian. Czym są tłuszczaki i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Tłuszczak - co to jest?

Tłuszczaki to zmiany w obrębie tkanki tłuszczowej o charakterze nowotworowym. Tłuszczaki nie mają tendencji do przerzutów, nie naciekają na inne tkanki i zazwyczaj mają charakter łagodny.

Tłuszczak jest okrągłym, miękkim guzem, którego można z łatwością przesuwać pod skórą. Jest niebolesny a przy mocnym nacisku - odkształca się. Wszystko dlatego, że jest tkanką tłuszczową otorbioną torebką łącznotkankową, co czyni go elastyczną i miękką zmianą. Mogą występować pojedynczo, lub w skupiskach - najczęściej na plecach, ramionach, karku albo pod pachami.

Reklama

Tłuszczak - przyczyny

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, skąd biorą się tłuszczaki. Pod uwagę brane są czynniki genetyczne, związane z występowaniem w rodzinie chorób nowotworowych. Przyczyną powstawania tłuszczaków może być również nadmierny podział komórek tłuszczowych w stanie zapalnym, powodujący wyodrębnienie tkanki tłuszczowej w postaci guzów.

Za czynniki sprzyjające powstawaniu tłuszczaków uznaje się:

  • nadwagę,
  • wiek między 40. a 60. rokiem życia,
  • nowotwory złośliwe,
  • przyjmowanie sterydów.

Tłuszczak - diagnoza, badanie

Każda zmiana skórna powinna być konsultowana z lekarzem, tłuszczaki również. Diagnoza stawiana jest zazwyczaj w oparciu o badanie fizykalne, jednak lekarz może zdecydować o wykonaniu badania USG guza, by ocenić, czy jest to zmiana tkanki tłuszczowej czy może mieć ona inne podłoże.

By całkowicie wykluczyć inny rodzaj nowotworu, konieczne jest pobranie wycinka zmiany skórnej i poddanie jej badaniu histopatologicznemu.

Tłuszczak - leczenie

Leczenie tłuszczaków opiera się tylko i wyłącznie o leczenie chirurgiczne. Guz zostaje usunięty w znieczuleniu miejscowym poprzez nacięcie skóry i wycięcie tłuszczaka wraz z torebką. Usunięcie torebki jest kluczowe, by uniknąć ponownego pojawienia się tłuszczaka w tym samym miejscu. Wycięta zmiana każdorazowo jest oddawana do badania histopatologicznego.

Wycięcie tłuszczaka jest zasadne wówczas, gdy jego rozmiar uciska zakończenia nerwowe i wywołuje ból. Najczęściej jednak pacjenci decydują się na ich usunięcie ze względów estetycznych.

W ramach korzystania z medycyny estetycznej, można zdecydować się na zabieg ostrzykiwania tłuszczaków lekami sterydowymi, by zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej. Nie pozwala to jednak na usunięcie torebki, w której mieścił się tłuszczak, jest zatem wysoce prawdopodobne, że guz powróci  w tym samym miejscu

CZYTAJ TAKŻE:

Choroby, na które najczęściej chorują młodzi 

Powiększone węzły chłonne powinny niepokoić

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: skóra
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL