Legionelloza zaczyna się od gorączki. Bakterie czają się w basenach i kąpieliskach

W lecie zdecydowanie częściej korzystamy z kąpieli w basenach i jacuzzi. Warto wiedzieć, że wspólne publiczne kąpieliska i stojąca woda może być źródłem niebezpiecznej bakterii, wywołującej u człowieka tzw. chorobą legionistów, z którą wiążą się poważne objawy. Bakterie czają się także w fontannach, zraszaczach a nawet kompoście ogrodowym. Jak objawia się zakażenie legionellą i jakie mogą być jego konsekwencje? Odpowiadamy.

Choroba legionistów. Zakażenie, które pochodzi z wody

Choroba legionistów, zwana inaczej legionellozą, to choroba, którą wywołują pałeczki bakterii gram-ujemnej Legionella pneumophila. Bakteria ta występuje w środowisku wodnym, przede wszystkim w ciepłych, słodkich wodach rzek, jezior czy w źródłach termalnych.

Jeśli dojdzie do zakażenia legionellozą, do jej namnażania dochodzi w komórkach nabłonka znajdującego się w drogach oddechowych, co sprawia, że jest ona oporna na działanie układu immunologicznego i sprawia, że leczenie choroby jest niezwykle trudne.

Do zarażenia dochodzi poprzez kontakt ze skażoną wodą, przede wszystkim poprzez wdychanie kropelek wody. Nie tylko kąpiel w skażonej wodzie jest czynnikiem ryzyka, ale są nimi także zanieczyszczone klimatyzacje, prysznice, miejskie baseny i jacuzzi.

Reklama

Legionellozą zarazili się na siłowni

Końcem maja 2023 roku bakterią zarazili się klienci jednej z siłowni w Chicago. Departament Zdrowia Publicznego stanu Illinois potwierdził, że do zakażenia doszło po skorzystaniu z basenu, pryszniców oraz strefy SPA działającej w obiekcie. Jak podano w amerykańskiej telewizji ABC7, dwie osoby zakażone bakterią trafiły do szpitala z ostrym zapaleniem płuc. Do badań pobrano próbki wody, m.in. z jacuzzi, i to właśnie w niej potwierdzono obecność bakterii Legionella pneumophila.

Kąpiel w fontannie miejskiej? To poważny błąd

W okresie letnim, kiedy doskwierają upały, fontanny miejskie są oblegane przede wszystkim przez dzieci, które kąpią się w tego typu zbiornikach. To olbrzymie zagrożenie, ponieważ woda znajdująca się w fontannie nie podlega żadnej filtracji, nie dochodzi do wymiany wody a wysoka temperatura sprzyja namnażaniu bakterii Legionella. Dodatkowe zanieczyszczenia w postaci śmieci, a nawet odzwierzęcych odchodów sprawia, że o wiele łatwiej o zarażenie w tego typu zbiornikach.

To jednak niejedyne miejsce, bowiem baseny oraz jacuzzi, w których znajduje się ciepła woda, również mogą być źródłem zakażenia legionellozą. Nieodpowiednio czyszczone dysze czy odpływy prysznicowe stanowią źródło zakażenia bakterią.

Legionelloza obecna też w ogrodzie

Innym źródłem zakażenia może być ogród, a dokładnie wilgotny kompostownik, konewka z ciepłą wodą, a nawet ogrodowe zraszacze. Wdychanie kropelek wody lub bezpośredni kontakt z kompostem może również stanowić źródło zarażenia chorobą.

Objawy legionellozy mylone z grypą

Objawy choroby legionistów pojawiają się stosunkowo szybko, bo nawet w dwa dni po ekspozycji na bakterie. Choroba wywołuje początkowo objawy przypominające grypę:

  • dreszcze,
  • wysoka gorączka,
  • bóle mięśni,
  • zmęczenie,
  • brak apetytu,
  • ból w klatce piersiowej,
  • kaszel i uczucie duszności.

Choroba legionistów powoduje rozwinięcie zapalenia płuc, które jest oporne na leczenie. W jej przypadku odnotowuje się śmiertelność na poziomie 5-15 proc. wszystkich zakażonych pacjentów.

Nie każda osoba, która ma kontakt z bakterią Legionella, zachoruje na zapalenie płuc. Najbardziej narażone są osoby po 50. roku życia, palące papierosy oraz takie, które cierpią na niedobory odporności lub chorują przewlekle na choroby układu oddechowego.

Gorączka Pontiac wywołana bakterią Legionella

Nie każde zarażenie bakterią prowadzi do zapalenia płuc. U chorego może pojawić się gorączka Pontiac, wywołana przez ten sam patogen, co w chorobie legionistów. Objawy pojawiają się w drugiej dobie od kontaktu z bakterią i obejmują gorączkę, osłabienie, bóle mięśni i kości oraz łagodne objawy ze strony układu oddechowego, takie jak suchy kaszel oraz katar. Gorączka Pontiac nie prowadzi do powikłań w obrębie płuc chorego.

U chorych mogą wystąpić objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności i wymioty, a u połowy zakażonych występuje biegunka. Czas trwania choroby wynosi 2-5 dni, a objawy ustępują samoistnie.

Leczenie choroby legionistów

Leczenie legionellozy opiera się przede wszystkim na antybiotykoterapii. Jeśli chory zgłasza, że w ostatnim czasie przebywał na basenach, w hotelu, korzystał z jacuzzi lub innych zbiorników wodnych, leczeniem pierwszego wyboru jest lewofloksacyna, azytromycyna, cyprofloksacyna.

Jeśli występują powikłania zapalenia płuc, leczenie prowadzone jest w warunkach szpitalnych. Oprócz leczenia zakażenia bakterii, pacjentowi podaje się leki łagodzące objawy, m.in. leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.  

Źródła:

https://www.gov.pl/web/psse-bytom/choroba-legionistow

https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zakazenia-bakteryjne/162560,legionellozy

https://legionella.pl/


CZYTAJ TAKŻE:

Grzyb atakuje krew, mocz i skórę. Zakażenie zabija połowę chorych

Zaskakujące, gdzie na ciele chowają się kleszcze. Nikt tam nie szuka

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: legionelloza | bakterie legionelli | zapalenie płuc
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL