Nagle chudniesz? To może być objaw choroby. Na liście nie tylko nowotwory

Czasami mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach każdy jest na diecie. Wiele osób chce pozbyć się nadmiarowych kilogramów, aby poprawić swój wygląd, samopoczucie, czy też zadbać o swoje aktualne i przyszłe zdrowie. Niestety utrata wagi nie zawsze jest powodem do radości - czasem może świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem. Jakie choroby mogą wywoływać chudnięcie? Wyjaśniamy.

Celiakia a utrata masy ciała

Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną jelita cienkiego. W jej przebiegu, z powodu nietolerancji glutenu zawartego m.in. w niektórych zbożach, w tym w pszenicy, dochodzi do niszczenia i zaniku kosmków jelitowych. Jest to przyczyną wielu dolegliwości, a na dłuższą metę także prowadzi do zaburzenia wchłaniania podstawowych składników odżywczych, m.in. białek, tłuszczy, witamin i minerałów. Z tego powodu osoby z celiakią tracą na wadze nawet pomimo spożywania odpowiednich ilości kalorii. Jedynym sposobem na złagodzenie objawów jest dożywotnie wyeliminowanie z diety produktów zawierających gluten. Nawet jednorazowe jego spożycie może bowiem doprowadzić do nawrotu choroby. 

Reklama

Czytaj także: Tak celiakia może objawiać się na skórze. Charakterystyczne ślady 

Choroba wrzodowa żołądka a chudnięcie

Jednym z problemów zdrowotnych, które mogą skutkować utratą masy ciała, jest choroba wrzodowa żołądka. Jej objawy, tzn. ból w okolicy nadbrzusza, pojawiają się przede wszystkim w trakcie posiłków, mijają natomiast po 2-3 godzinach od jedzenia. Sprawia to, że pacjenci z wrzodami żołądka mogą unikać jedzenia, a jeżeli już jedzą, to o wiele mniejsze porcje. W ten sposób tracą na wadze.

Choroba Leśniowskiego-Crohna a spadek wagi

Choroba Leśniowskiego-Crohna to choroba zapalna jelit, w której dochodzi do rozwoju pełnościennego stanu zapalnego różnych odcinków przewodu pokarmowego. Najczęściej zajmuje on okolice połączenia między jelitem cienkim a grubym (tzw. postać klasyczna), jednak właściwie może objąć praktycznie każdy odcinek przewodu pokarmowego. U pacjentów dominują objawy ze strony przewodu pokarmowego, m.in. bóle brzucha, stan podgorączkowy i biegunka.

Częstym powikłaniem choroby jest zespół złego wchłaniania. W jego przebiegu pod wpływem uszkodzenia jelita cienkiego zaburzone zostaje wchłanianie składników odżywczych, m.in. białek, tłuszczy, a także witamin i minerałów. Z tego powodu chorzy niekiedy bardzo mocno tracą na wadze, co w skrajnych przypadkach prowadzi do niedożywienia i wyniszczenia.

Czytaj także: Cierpisz na niedobory witamin i minerałów? To może być zespół złego wchłaniania

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego a chudnięcie

Kolejną chorobą przewodu pokarmowego, która może skutkować utratą wagi, jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego. W przebiegu choroby stan zapalny obejmuje błonę śluzową jelita grubego, najczęściej odbytnicę. Z tego powodu pierwszymi objawami są najczęściej bóle brzucha i biegunki z domieszką żywoczerwonej krwi w kale. 

Choroba może prowadzić do utraty masy ciała z kilku powodów. Po pierwsze, nieprzyjemne objawy mogą skutecznie zniechęcać pacjentów do jedzenia. Kolejną przyczyną może być zaburzone wchłanianie składników odżywczych z powodu biegunki i wywołane przez to niedożywienie.

Nadczynność tarczycy a utrata masy ciała

Nadczynność tarczycy jest stanem, w którym pod wpływem różnorodnych czynników dochodzi do nadmiernej syntezy hormonów przez gruczoł tarczowy. Pełnią one w organizmie niezwykle istotne role, m.in. regulują intensywność zachodzących w komórkach procesów metabolicznych. Zbyt duży poziom hormonów znacznie przyspiesza metabolizm komórkowy, co sprzyja zużywaniu zapasów zgromadzonych m.in. w tkance tłuszczowej. W ten sposób chorzy z nadczynnością tarczycy chudną, mimo że często jedzą więcej, niż zwykle. Oprócz utraty wagi mogą pojawić się również inne objawy, jak przyspieszone bicie serca, nietolerancja gorąca, biegunki, bezsenność czy osłabienie mięśni.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc a waga

Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest schorzeniem układu oddechowego, które skutkuje trwałym i nieodwracalnym uszkodzeniem drobnych oskrzelików. Pacjenci doświadczają duszności i problemów z oddychaniem, które nasilają się w miarę progresji choroby. Ze względu na te trudności chorzy aktywują dodatkowe mięśnie oddechowe, m.in. mięśnie brzucha, mostkowo-obojczykowo-sutkowe i inne. W ten sposób próbują zrekompensować niedostateczne upowietrzenie płuc. Niestety wiąże się to ze znacznym wydatkiem energetycznym, co po pewnym czasie może prowadzić do wychudzenia i wyniszczenia organizmu.

Nowotwory a nagły spadek wagi

Utrata wagi może być również jednym z wczesnych sygnałów ostrzegawczych nowotworów złośliwych. Podejrzenie takie powinna budzić przede wszystkim nagła i niezamierzona utrata znacznego procenta masy ciała w krótkim czasie, np. 2-3 miesięcy. Niektórzy pacjenci potrafią schudnąć kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kilogramów w okresie poprzedzającym diagnozę. Do nowotworów, które mogą wywoływać utratę masy ciała, zalicza się m.in.:

  • nowotwory przewodu pokarmowego (np. rak jelita grubego, rak żołądka, rak odbytnicy, rak przełyku);
  • białaczki i chłoniaki;
  • rak płuc;
  • rak piersi;
  • rak szyjki macicy;
  • rak gruczołu krokowego;
  • rak jądra i jajnika;
  • rak trzustki;
  • rak pęcherzyka żółciowego;
  • rak wątroby.

CZYTAJ TAKŻE:

Najczęstsze pierwsze objawy choroby nowotworowej. Nie bagatelizuj ich

Onkolodzy wskazali 10 najbardziej śmiertelnych nowotworów. Na pierwszym miejscu rak trzustki

Tak objawia się choroba trzustki lub celiakia. Zauważysz w toalecie 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: utrata wagi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL