Wosk pszczeli - właściwości zdrowotne i zastosowanie w medycynie naturalnej
Wosk pszczeli to wydzielina gruczołów pszczół. Służy do budowy plastrów i mateczników, do zasklepiania komórek z miodem i uszczelniania gniazda, ma więc właściwości ochronne i działa jak bariera na bakterie i czynniki zewnętrzne. Wosk pszczeli wykazuje wiele cennych właściwości zdrowotnych, a stosowany jest od 4 tysięcy lat. Zobacz, czy pomaga także na twoje dolegliwości.
Wosk pszczeli swoje wspaniałe właściwości najpełniej prezentuje w przemyśle kosmetycznym, leczniczym i dermatologicznym. Znajduje zastosowanie w leczeniu m.in. chorób skóry, alergii i wyprysków. Do celów leczniczych wykorzystuje się głównie wosk żółty, powstający z plastrów, które nie zostały jeszcze zasiedlone przez czerwie.
Konsystencja naturalnego wosku pszczelego jest zwarta i lekko tłusta, a pod wpływem temperatury zmienia się w plastyczną masę, dlatego jest wykorzystywany w produkcji m.in. kremów maści, pomadek, plastrów, opatrunków, czopków, mydeł i świec.
W dermatologii wosk pszczeli jest wykorzystywany jako naturalny środek o działaniu przeciwdrobnoustrojowym, przeciwzapalnym przy leczeniu oparzeń, wrzodów i ran. Ponadto zapobiega wysuszaniu się skóry, jednocześnie ją uelastyczniając i ujędrniając. Wosk pszczeli jest pomocny w walce z trądzikiem, łuszczycą oraz łupieżem pstrym. Stosuje się go do leczenia pieluszkowego zapalenia skóry, ropni i czyraków oraz oparzeń słonecznych.
Zawarta w wosku chryzyna wykazuje działanie antybiotyczne, a flawonoidy działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Skwalen posiada właściwości ochronne. Jest także źródłem witaminy A, która poprawia wygląd skóry. Znajdujące się w nim alkohole tłuszczowe i wolne kwasy tłuszczowe działają stymulująco na proces gojenia się ran i łagodząco na podrażnienia.
Do niedawna leczenie produktami pszczelimi traktowano jako element medycyny ludowej. Obecnie lecznicze właściwości produktów pochodzących z ula potwierdzają kolejne badania naukowe.
Wosk pszczeli stosuje się zewnętrznie, jako substancję aplikowaną na skórę. Nie nadaje się on do jedzenia, ale zjedzony - jest nieszkodliwy, organizm człowieka potrafi go bez kłopotów wydalić.
Wosk pszczeli, jeśli jest pozyskiwany w zrównoważony sposób, to produkt w pełni naturalny i ekologiczny. Dodany do maści lub kremu sprawia, że nie trzeba już sztucznych konserwantów, by produkt na długo zachował swoje właściwości.
Kupując wosk pszczeli, lub produkty z woskiem w składzie, upewnij się, że pochodzi on z dobrego źródła. To bowiem produkt często podrabiany, w którym naturalne woski oszuści mieszają z tłuszczem zwierzęcym.
Czytaj także: